Ilustračná foto: Pixabay

Muž práve zbieral z pláže naplavené drevo.

V tom si v piesku všimol zelenú sklenenú fľašu a rozhodol sa, že ju preskúma. Ako píše portál The Guardian, jej obsah ho skutočne prekvapil. Našiel v nej totiž správu starú 50 rokov.

Nezvyčajný nález na pobreží Aljašky

Na pláži v západnej časti Aljašky v oblasti Shishmaref  sa mužovi menom Tyler Ivanoff podaril nezvyčajný objav. Našiel fľašu a v nej rukou písaný odkaz od ruského vojaka. Správa bola stará 50 rokov a pochádza z čias studenej vojny. Napriek 50 rokom plavbe po mori však bol odkaz vo fľaši suchý a dokonale sa zachoval. Ivanoff svoj nález okamžite uverejnil na Facebooku, kde natrafil na ľudí ochotných odkaz z ruštiny preložiť.

Foto: TASR

Správa z čias studenej vojny

Ako píše portál BBC, ukázalo sa, že odkaz napísal ruský námorník 20. júna v roku 1969, teda v čase studenej vojny. Súčasťou listu bola aj vojakova adresa, dúfal totiž, že ak odkaz niekto nájde, na list mu odpíše. Reportéri Russia-1, ku ktorým sa obsah listu taktiež dostal, sa rozhodli, že jeho autora vypátrajú a aj sa im to podarilo. Ukázalo sa, že ním bol kapitán Anatoliy Botsanenko.

Podarilo sa kontaktovať autora správy

Ruská agentúra Botsanenka kontaktovala a ten správu spoznal. Priznal, že písmo je jeho a v tom čase bol súčasťou námornej flotily E-I-F-F. Botsanenko, ktorý má v súčasnosti 86 rokov, správu napísal počas dozoru nad konštrukciou lode Sulak, ktorá prebiehala od roku 1966. Práve na tejto lodi sa napokon plavil a to až do roku 1970.

Najmladší kapitán v Pacifiku

Keď Botsanenko uvidel správu, ktorú pred 50 rokmi napísal vlastnou rukou, zaliali ho slzy. Zrejme nečakal, že sa dočká odpovede na svoj list po takej dlhej dobe. Botsanenko sa akoby vrátil v čase a spomenul si, že v časoch vojny sa stal najmladším kapitánom Pacifiku. V čase, keď mu bol titul kapitána udelený, mal totiž len 33 rokov.

Ivanoff chce napísať vlastný list

Samozrejme, Ivanoff, nálezca správy sa rozhodol, že zváži, že na list odpíše, ako sa patrí a ako jeho autor žiadal. K písaniu listu by sa mala pridať aj celá Ivanoffova rodina. Okrem toho uvažuje, že napíše vlastnú správu, ktorú potom hodí do mora a bude čakať, či sa dočká odpovede od neznámeho, ktorý odkaz vo fľaši nájde.

theguardian, bbc
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )