N3O. Jeden z najväčších talentov súčasnej slovenskej reggae scény. Svojimi textami, prístupom a muzikou si získal mnoho fanúšikov hneď prvým albumom, Príroda,Sloboda, Jednota. Momentálne z N3O...

N3O. Jeden z najväčších talentov súčasnej slovenskej reggae scény. Svojimi textami, prístupom a muzikou si získal mnoho fanúšikov hneď prvým albumom, Príroda,Sloboda, Jednota. Momentálne z N3O vznikol projekt nový, akustický. Takto tieto skladby naberajú nového ducha, novú atmosféru a aj keď by sa mohlo zdať, že reggae, hrané akusticky, stratí svoju energiu, je to presne naopak.

Na otázky odpovedal Dominik (N3O).

1459784_181379132060370_346313336_n

Kedy  a ako vznikol projekt N3O Akustika? Z koho a čoho pozostáva?

Niekedy v roku 2012 sme s chlapcami z Prešova džemovali, skúšali a hrali paru akcií ako elektrická kapela Med JamBand. Keďže som túžil po pokojnejších vlnách, tak to časom prišlo. Poviem Ti príbeh. Jedného snehovo-veterného dňa (vyzeralo to ako koniec sveta a 21.12. sa už blížil), v polke decembra som išiel hrať s DJom na akciu do vzdialeného mestečka na východe Slovenska, a keďže akciu z podivných dôvodov zrušili a oznámili nám to až keď sme dorazili, čo nám iné ostávalo v takýchto nepriaznivých okolnostiach, ako zobrať s Filipom Činčalom (ktorý tam išiel so mnou) gitaru, píšťalu a zaspievať si. A tak na pódiu v skoro prázdnom klube, improvizáciou vznikla N3O Akustika. Keďže sa nám to páčilo a Filip v tých časoch začal hrať na kontrabase, zavolali sme Palyho Kovaľa, ktorý v Med JamBand hral bicie a o ktorom sme vedeli, že fajnovo hrá na gitare a spieva. Po troch skúškach sme mali 3 pesničky, ktoré sme prvýkrát v januári 13 zahrali na koncerte Med JamBand ako bonus prekvapenie. Bavilo nás to a celkom sa to ujalo, od pol roka sme začali skúšať viac, v septembri sa k nám pridal Filipov spolužiak z konzervy Filip Lipka a jeho husličky. V novembri sa k nám pridal ich ďalší spolužiak Tomáš Bocko s cajonom a perkusiami a v takejto zostave funguje N3O Akustika teraz 🙂 .

Čo to vlastne N3O znamená?

N3O znamená napr. Príroda Sloboda Jednota, alebo nový – Neo, alebo novodrevné trio, a možno raz aj „Napojenie tridsať (keď budeme hrať s orchestrom) 😀 , nejaká chemická značka čo hovorí o dusíku a kyslíku, teraz to je slovo, ktoré vývojom prešlo z jedinca na celok a teda názov kapely, zbytok je na Tvojej predstavivosti, chceme predsa hravý svet 🙂 .

Pred týmto projektom si bol sám. Ako si prišiel k tomu robiť muziku? Od začiatku si chcel robiť reggae?

K tomu aby som sa stal tvorcom hudby ma viedla potreba byť nielen poslucháč, ale tiež sa vyjadriť. V roku 2007/2008 na strednej škole ako aktívny poslucháč repovej muziky som začal s improvizáciou, freestyle na ulici do beatboxu počas flákania sa po sídliskách dňom i nocou. Potom prišli prvé texty do hudieb od ľudí, ktorých som stretával v Hip-Hopovýh kruhoch. A tak, keďže som sa tomu aktívne venoval ,rozbiehalo sa to. Časom som už s blízkymi kamarátmi nahrával spolupráce a s Marekom MCM nahral prvé CD : N3O – DEMO na ktorom som mal veľa priestoru na vyjadrenie sa. Súbežne s tým a potom bolo obdobie skupiny ALLEGORIA v Bardejove kde bolo pre mňa veľmi zaujímavé robiť na pesničkách spoločne a tvoriť taký dunivý rap z pod zeme. Vtedy sme začali hrať na prvých koncertoch a to nás tiež veľmi bavilo a posúvalo dopredu. V priebehu týchto časov som sa  dostával k počúvaniu reggae, ktoré mi bolo stále bližšie, až úplne vystriedalo v slúchadlách rap. Prvá moja pesnička s príchuťou reggae sa volá PositiveVibezzz z prvého CD. Ľuďom sa to veľmi páčilo a mne to sedelo k tomu aký som, tak som sa začal na sieti rozhliadať po takýchto reggae hudbách. A tak som nazbieral hudby vymyslel spievanky tak, ako to išlo samo niekde z hĺbky. Po tom, ako ľudia okúsili CD Príroda Sloboda Jednota, som sa dostal k reggae kruhom na Slovensku o ktorých som predtým nič nevedel a hop šup reggae pozitívne vibrácie s kopou motivácie, radosti a úsmevov.

Texty sú tvoje autorské. Podľa mňa sú na Slovensku jedinečné. Sú veľmi múdre, majú blízko k prírode, nabádajú človeka na to, aby uvažoval vlastnou hlavou, aby dbal na silu prírody a taktiež ukazujú silu pozitívnej energie a myslenia. Z kade berieš inšpiráciu na tieto texty?

Som rád, že ich tak vnímaš. Inšpirácia je všade, v priestore, v živote, človeka aj iných bytostí na Zemi. Myslím, že s tým nieje problém, keď si človek všíma, stačí zapisovať. Beriem to slovo hlavne ako odkaz, príležitosť povedať niečo ostatným ľuďom. Vybral som si, aby to „niečo“ bolo prínosné pre tento náš celok, keďže viem, že slovom sa dá motivovať človeka už len tým, že mu ukážem to, čo vnímam ja. Tak sa snažím robiť pozitívne texty, nech je čo najviac veselý, spokojný a v pokoji, pretože to vidím ako riešenie a posun na ceste za Svetlom.

 V textoch spomínaš aj prvky rastafariánstva. Je Ti tento myšlienkový smer alebo náboženstvo blízke? Stotožňujete sa z vecami, ktoré sa používajú v reggae hudbe (Rastafari I., Jah, Babylon …), alebo ich používate v už prenesenom význame?

V istom čase som sa venoval dosť filozofii a zaujímal sa o kultúry, duchovná a náboženstvá, a kedže cez to reggae som dosť času strávil „na Jamajke“ tak som sa o Rasta veľa zaujímal a s mnohými prvkami sa stotožňoval, aj som používal ich slovnú zásobu na pomenovanie javov. Bob Marley spieva „nezabúdaj na svoju históriu ani na svoj osud“, po precítení toho som sa presunul z Jamajky a Afriky domov na Slovensko a začal sa zaujímať o našu kultúru a duchovno, a to je mi veľmi blízke 🙂 . Keďže na svete je mnoho náboženstiev, z každého si môže človek vybrať niečo, čo mu bude pomáhať na jeho osobnej ceste.

Zabrdli sme aj trošku do témy náboženstvá. Máš nejaké, ktoré je tvojmu myšlienkovému smeru a osobe najbližšie? Nie vývojom, ale hlavnými myšlienkami? 

Nemám žiadne konkrétne od ktorého by som sa nejako viac odrážal na svojej cestičke. Keďže je to všetko o Jednom, a ľudia v rôznych častiach Zeme vedia to Jedno rôznymi slovami opisovať,  je už len na „osudovej náhode“ s čím sa človek stretáva a vie si z toho zobrať motiváciu do každodenného života. Bavia ma všetky náboženstvá a duchovná s ktorými som sa doteraz stretol a užívam si keď sa stretnem s niečim novým 😉 . Takže Jedna Láska , Jedno Srdce,  poďme spolu a cíťme sa fajn.

Hudbu na albume Príroda Sloboda Jednota si si robil sám, alebo ti s tým niekto pomohol ?

Hudby ako som už spomínal, robili rôzni producenti riddimov , ja som sa k nim dostal cez internet, vybral, ktoré sa mi páčili a spravil do nich spievanky. Veľmi sa mi páčilo, že v reggae to funguje tak,že do jedného riddimu nahrávajú mnohí speváci, čo v repe zaužívané nieje. No a aby som nezabudol, jednu hudbu na CD Príroda Sloboda Jednota robil Marek MCM a jednu som robil ja, ostatné sú zo siete.

 Ktoré konkrétne?

Marek MCM robil hudbu do – Pozitívne Myslenie a Noe – Legalizuj.

S Akustikou ste minulý rok odohrali množstvo koncertov, tak isto ste absolvovali letný aj zimný Uprising. Je nejaký, ktorý sa Vám niečím špecifickým vryl do pamäti?    

Neviem to tak definovať, pretože každý koncert je jedinečný, ma svoju atmosféru a živú. Je to veľká sila. Všetky koncerty čo sme hrali boli niečím zaujímavé. Veľmi nás baví hrať vonku na ulici, len tak sa vybrať hocikde, kde sú ľudia a priniesť im tu hudbu a chvíľku zastavenia priamo do toku dňa. Hrali sme napríklad párkrát v Tatrách na Štrbskom Plese, v Piešťanoch na moste, atď … veľa zážitkov a radosti.

Nahrávate nový album s Akustikou. Jeden singel už máte von, a to Matka Zem. Už viete kedy bude von celý album ?

Nahrávame počas týchto dní. Chceme aby uzrel svetlo sveta na jar 14 ….

Na albume budú čisto nové skladby, alebo aj tvoje staršie prerobené do akustickej verzie?

Budu tam aj staršejšie aj novšejšie spievanky 😉 .

Máte parádnu dodávku N3O Akustika. Jazdí sa pohodlne? =)

Je to luxus aj s parádnym šoférom. Veľka vďaka nášmu Petríkovi.

Čo Vás v poslednom čase hudobne najviac zaujalo? (Niečo také, že to počúvate dokola dva týždne a furt toho nemáte dosť, aspoň ja to tak mávam.) Je niečo čo Vás zaujalo aj na našej Slovensko-Českej scéne?

Každý z kapely počúva naozaj veľa rôznej hudby. Také čo hrá dookola už dlho a stále sa nám veľmi páči je napr. Raging Fyah, barz fajná muzička. Z domova sa tiež stále niečo nájde. Všetci spolu počúvame hudbu pri cestovaní na / z koncertov. Často sa tam vyskytuje prešovská kapelka Mloci a títo páni nám tiež furt dookola hrajú pre úsmev.

Čo by ste najradšej odkázali ľuďom? Či hudbou, či týmito slovami =).

Prajem každému, nech je šťastný, nech sa snaží, stačí málo aby sme sa mali všetci fajne. Vyskúšaj pravidelne plne dýchať – všetko sa spomalí, upokoj myseľ a ostaň pri pozitívnom myslení. Návody su všade, len si ich všímaj, pomáha to, keď sa máš čoho chytiť. Motiváciu, nádej a istotu nájdeš hneď, aha. …  Tak ostaň v pokoji, všímaj, si Človek, si Život, si Príroda, a Príroda stále rastie plynulo a súladne. Skús porozmýšľaj a precíť, prečo si tu, kde si? V kruhu nič nie je náhoda. Najdi si čo Ťa baví, pri čom sa cítiš „najlepšie na svete“ a toho sa drž. Odporúčam sa Hrať v každom okamihu, ako keď sme boli malí. Tak ostaneš tu a teraz a nedotkne sa Ťa žiaden chaotický tlak v hlave. Ďakujeme krásne za pozornosť a priazeň, N3O Akustika je muzika pre Teba, aby si sa tešil, usmieval a hravo žil každý jeden deň 😉

www.n3oakustika.com

Najnovšie články