National Geographic

Matej Mensatoris / / News
Aká je príroda krásna a nádherná, tak dokáže byť aj krutá a nespravodlivá. Dôkazom toho je aj nové video od National Geographic, ktoré zobrazuje súboj medzi dvomi sokmi v láske. Konečná voľba však ostane na partnerke. Koho si vyberie? Pôvodného partnera alebo nového nápadníka?

Asi každý si predstavuje tučniakov ako rozkošných nelietavých vtákov oblečených vo fraku, ako keby práve celá kolónia išla na predstavenie do opery. Avšak nenechajte sa zmiasť, tieto roztomilé zvieratká dokážu byť voči sebe aj náležite agresívne. A to najmä vtedy, ak ide o vzťahy a párenie. Čo si myslíte, že sa stane, keď sa samec vráti do svojej nory a pristihne tam svoju „milú“ s iným? Asi tušíte, že nič pekné. 

Nové video od National Geographic ukazuje, že vzťahy v prírode a medzi ľuďmi sú niekedy podobnejšie ako si myslíme. Keď príde tučniak do svojho príbytku, nájde tam nového soka v láske spolu s jeho partnerkou… A tak, ako v ľudskom svete, aj tu dôjde na krvavé vyrovnávanie si účtov.

200-tisícovú kolóniu tučniaka dvojpáseho vytvárajú páry tučniakov, ktoré tvoria dvojicu takmer celý svoj život. Známe sú prípady, keď dvojica bola spolu až 16 rokov. No nie každá samica chce udržiavať trvalý vzťah so svojím partnerom, čoho dôkazom je aj toto video. Keď samec nájde svoju partnerku s novým nápadníkom, vôbec sa mu táto situácia nepozdáva a začne sa krvavý boj:

[youtube HwRA0cU0mPE 720 410]

Tučniaky spolu bojujú pomocou silných krídiel, ktoré využívajú najmä pri plávaní. Pri súboji nimi dokážu vyvinúť rýchlosť až osem úderov za sekundu.

Tučniaka ochraňuje silná vrstva tuku, ktorá mu pomáha zvládať silné údery. Avšak voči ostrému zobáku nefunguje koža a vrstva tuku až tak dobre, a tak tržné zranenia nie sú pri ich súbojoch ničím neobvyklým.

Tučniaky vo videu nakoniec po vyrovnanom boji nechávajú rozhodnúť samicu, a tá si vyberie nového nápadníka. Ex-partner sa ešte pokúša zvrátiť osud, no jeho pokusy sú márne a odchádza zo svojho príbytku preč. Tam sa práve začína párenie jej bývalej partnerky s novým partnerom.

Aj keď je toto video smutné a kruté, je tu zachytená príroda v jej skutočnej podobe, ktorá dokáže byť niekedy aj takáto nespravodlivá. A nemôžeme necítiť veľkú podobnosť toho, čo sa udialo vo videu, aj v ľudských životoch. No rovnako, ako aj v ľudskom svete, tak aj v 200-tisícovej kolónií tučniakov sa nachádzajú mnohé nové potenciálne partnerky, a tak nateraz porazený tučniak stále nemá nič stratené.

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Reklama
Komentovať (0)