Foto: Hassan Al Kontar

Hassan Al Kontar si film Terminál prežíva na vlastnej koži. Ocitol sa v patovej situácii a tak prespáva už dva mesiace na letisku.

Vojna v Sýrii započala v roku 2011 a stala sa najkrvavejším konfliktom takzvanej Arabskej jari. Za sedem rokov si vyžiadala asi 400-tisíc ľudských životov. Tí, čo doposiaľ prežili, v krajine žiť nechcú alebo nemôžu. Viac ako 5,5 milióna ľudí z krajiny ušlo, ďalších 6 miliónov sa muselo presťahovať v rámci hraníc Sýrie. Ich domy a životy sú zničené, regionálny konflikt sa premenil na medzinárodný. Vojna v Sýrii už nejaký čas nie je občianskou. 

„Nechcem byť súčasťou vojny, nechcem nikoho zabiť a nechcem byť zabitý. Nie je to moja vojna.“ S takýmto presvedčením utiekol 36-ročný Hassan al Kontar z rodnej Sýrie v roku 2012 do Saudskej Arábie. Stalo sa tak potom ako, odmietol povolávací rozkaz do Sýrskej armády (vládnej), za čo mu v krajine hrozilo v tom čase prinajmenšom väzenie. Hassan žil v Saudskej Arábii dlhých 6 rokov, počas ktorých sledoval ako Sýria padla. Normálny život v rodnej krajine pre v podstate mladého človeka bol a je prakticky nemožný. Saudskoarabské úrady ho však chceli vyhostiť späť do Sýrie a tak sa musel vydať do sveta.

the Destruction in Douma ..

Hassan al Kontar najskôr letecky cestoval do Malajzie, krajiny, ktorá prijíma sýrskych občanov bez víz na 90 dní. Trvalé víza sa mu však získať nepodarilo a tak sa rozhodol cestovať do Ekvádoru, kde taktiež víza nepotreboval. Jeho let bol však nakoniec zrušený, nepodarila sa ani cesta do Kambodže a tak ostal Hassan začiatkom marca uväznený na letisku v Kuala Lumpur. A je tam už takmer 2 mesiace. Prežíva tak podobný (ale podstatne kratší) príbeh ako Mehran Nasseri, ktorý bol vyobrazený v známom filme Terminál.


Hassan al Kontar sa ocitol v patovej situácii. V Malajzii je už dlhšie ako tri mesiace a preto sa bol pridaný na tzv. čiernu listinu – do krajiny vstúpiť nemôže 5 rokov. V Sýrii ho naopak čaká za nerešpektovanie povolávacieho rozkazu väzenie. Na letenku z Malajzie do inej krajiny už peniaze nemá. Hasssan tak dva mesiace spáva na podlahe, schodoch, lavičkách letiska, umýva sa a perie na toaletách a je iba jedlo dostupné v priestoroch letiska. Svoj príbeh s pomocou sociálnych sietí zdieľal s celým svetom.


Po medializovaní Hassanovho príbehu sa malajzíjske úrady rozhodli udeliť mu dočasné – jednomesačné víza, vďaka ktorým môže konečne po dlhom čase opustiť monotónne priestory letiska. Z dlhodobého hľadiska to však Hassanovu situáciu vôbec nerieši. Napriek ťažkému príbehu a mnohým prekážkam, ktoré musel a bude musieť prekonať, však ostáva optimistom. Verí, že ako študovaný odborník (do roku 2011 pracoval v Sýrii ako marketingový manažér v oblasti poisťovníctva) sa mu podarí začať nový život mimo Sýrie. Kde to však bude, je stále otázne.

Pozri aj: Sýria: Krajina plná priateľstva, pohostinnosti a tolerancie. Cestovateľ Tomáš Kubuš vám prezradí, ako to v krajine vyzeralo kedysi

cnn.comnbcnews.com
Príbehy
0
Komentovať (0)