Foto: Polícia SR - Žilinský kraj (Facebook) / Unsplash

Chcel zarobiť 25 eur, napokon prišiel kvôli podvodu o 12-tisíc.

Nepríjemný prípad sa udial v Dolnom Kubíne, kde muž prišiel kvôli chytáku zo strany podvodníkov o celých 12 000 eur. Krádež sa stala počas online obchodovania s oblečením na platforme Vinted, ktorá je v súčasnosti na Slovensku veľmi populárna. 

O prípade z Oravy informovala na sociálnej sieti Polícia SR. Istý muž z mesta Dolný Kubín chcel prostredníctvom stránky Vinted, ktorá sa zameriava na obchodovanie, primárne s oblečením. Útočník si vybral predávajúceho priamo v aplikácii. Cez správy v aplikácii ho presvedčil, že o daný produkt v hodnote 25 eur má záujem a chce si ho kúpiť.

Foto: Unsplash

V prvom kroku si kupujúci vyžiadal emailovú adresu.Následne bol predávajúcemu doručený e-mail o potvrdení predaja. Email obsahoval odkaz „Potvrdiť predaj“ pod týmto odkazom bolo v čiernom ráme „ Získajte peniaze“, ktorý po otvorení predávajúcim vyžadoval od neho zadanie údajov o platobnej karte z dôvodu zaslania peňazí za tovar na účet, čo bolo zásadnou chybou predávajúceho. Konkrétne bolo potrebné uviesť údaje z platobnej karty – číslo, platnosť, CVC kód, píše Polícia v statuse.

Polícia varuje pred podvodníkmi

Pri splnení všetkých týchto postupov a zadaní informácií poškodeného vzápätí podvodník pripravil o peniaze z účtu v celkovej hodnote viac ako 12 000 eur. Aj polícia tak upozorňuje a veruje používateľov aplikácie Vinted ako aj iných obchodných portálov, aby boli opatrní.

Polícia ďalej píše, aby sa ľudia nedali ľahko nachytať na podvodníkov a nezadávali údaje o svojej platobnej karte v prípade, že niečo predávajú, pretože predávajúci nie je povinný zadávať údaje z platobnej karty. Ďalej radia, aby si ľudia dôkladne overili webovú stránku, sledovali gramatiku a syntax emailových správ, pri použití platobnej karty si nastavili viac stupňové overovanie a pri podozrení na podvod ihneď kontaktovali banku a kartu zablokovali.

Uložiť článok

Najnovšie články