Energetické nápoje zažívajú boom. Ich konzumácia u nás rastie a tešia sa veľkej obľube. Sľubujú, že telu dodajú energiu, prípadne podporia činnosť mozgu. To samozrejme žiadne...

Energetické nápoje zažívajú boom. Ich konzumácia u nás rastie a tešia sa veľkej obľube. Sľubujú, že telu dodajú energiu, prípadne podporia činnosť mozgu. To samozrejme žiadne fámy nie sú, veď cukor, ktorý sa v nich nachádza v hojnom počte, je významný zdroj energie. Ďalšou zložkou je kofeín, ktorý zase stimuluje mozog a cítime sa viac svieži. Otázne je, či naozaj toľko ľudí, potrebuje do seba dostávať tieto látky, a tak často.

Na každom energetickom nápoji je tiež uvedená maximálna denná dávka. Internetom sa šíri virálne video, ktoré ukazuje muža, ktorý údajne vypil až 24 plechoviek energetického nápoja Red Bull. Jeho hrudník reaguje tak, ako keby mu doslova každú chvíľu išlo vyskočiť srdce z hrude. Video má výstižný názov „Prestaňte piť jed“ (video nie je vhodné pre citlivé povahy).

[youtube Ba7JFqvr9T4 720 410]

Určite mnohým našim čitateľom po vzhliadnutí tohto videa niečo nesedelo. Veď takáto reakcia srdca neprichádza ani vo vážnych infarktových stavoch, čo môžeme označiť za jednu z najnebezpečnejších porúch srdca. V skutočnosti ide o video z autonehody a nezobrazuje problém so srdcom, ale je to reakcia organizmu na prepichnutie pľúc rebrami – pneumotorax. Tento stav je síce veľmi nepríjemný a bolestivý, dá sa však liečiť, čo bol aj prípad muža na videu. Tvorcovia tohto videa teda zneužili človeka vo vážnom zdravotnom stave a vytvorili si z neho virálnu senzáciu, ktorá šíri internetom nepravdivé tvrdenie. Toto inak ako hyenizmom nazvať ani nevieme.

Určite však takýto stav nezapríčinilo pitie veľkého množstva energetických nápojov. To však neznamená, že nadmerné a pravidelné pitie takýchto nápojov je v poriadku. Prečítajte si náš článok o pití energetických nápojov  a zvážte, či ich pitie skutočne potrebujete.

I keď toto video bol podvod, existujú ľudia, ktorí sú na energetických nápojoch doslova závislí. Známy je prípad Sarah Weatherillovej z Anglicka, ktorá bežne pila 24 plechoviek Red Bullu denne. Čo to s ňou robí?

Pokračovanie na ďalšej strane…

Najnovšie články