Foto: TASR - Erika Ďurčová/Ministerstvo obrany SR

Netreba veriť všetkému, čo na internete vidíte.

Ministerstvo obrany dnes zdieľalo uzavretie príbehu, ktorý bol na sociálnych sieťach mimoriadne úspešný a mal viac ako tisíc zdieľaní a mnoho komentárov. Muž, ktorý vystupoval ako vojak v ňom hrubo urážal vojakov aj ministra obrany Jaroslava Naďa. Takýto záver však zrejme nečakal.

Ako informuje Ministerstvo obrany SR na svojom profile, Filip Pavlík na svojom súkromnom profile uverejnil video, ktoré sa stalo mimoriadne virálne. Bolo o boľavom zube, pri ktorom vraj išlo o život, pretože údajného bývalého vojaka Vojenská polícia nepustila bez testu a očkovania do areálu Ministerstva obrany SR na ošetrenie u zubára. Niečo také sa však nikdy nestalo a šlo o dezinformácie a klamstvá.

Musel sa písomne ospravedlniť

Tento muž sa navyše na sociálnych sieťach prezentuje ako skúsený vojak, profesionál, výsadkár, vojnový veterán s rokmi odslúženými v službe vlasti a dokonca ako jeden zo zakladateľov 5. pluku špeciálneho určenia, v skutočnosti profesionálnym vojakom nikdy nebol. Takýchto hrdinov na sociálnych sieťach je niekoľko, preto je dôležité, aby ľudia vedeli racionálne rozlišovať, čo je ešte pravda a čo nie.

Vojenská polícia pripomína, že šírenie takýchto informácií má svoj právny rámec, ktorý si zrejme tieto osoby neuvedomujú. Sú to nepríjemné situácie a následný plač pred príslušníkmi Vojenskej polície nepomôže, postupujú vždy podľa zákona. Aj preto sa musel Filip Pavlík písomne ospravedlniť.

Vo svojom liste uvádza, že išlo o jeho nemenovaného kamaráta, ktorý mu nakoniec priznal, že si všetko vymyslel a on to nemal odkiaľ vedieť. Za klamstvá sa ospravedlnil a dokonca potvrdil, že už nechce viac stáť na strane dezinformácií. Aj vďaka tomu budú sociálne siete o niečo bezpečnejšie.

„Video bolo ukážkou snahy o silný emočný výtlak z údajnej krivdy spáchanej na trpiacom človeku a zároveň výkladnou skriňou silných tvrdení a invektív na vojenských policajtov, mňa a ako to už pri týchto typoch príspevkov býva, spomenutá bola aj pani prezidentka. Takýchto tendenčných videí je pomerne veľa, ľudsky ma to mrzí. Sociálne siete sú obrovským priestorom, ktorý dáva možnosti na ovplyvňovanie verejnej mienky. Nie je správne, ak hocikto môže napísať hocičo bez toho, aby jeho tvrdenia neboli pravdivé,“ povedal na margo nepravdivého videa minister obrany SR Jaroslav Naď, pričom vzhľadom na masívne zdieľanie príspevku apeloval aj na zodpovedný prístup verejnosti k informáciám – overovanie tvrdení a ich zdrojov.

1
Uložiť článok
Komentovať