Foto: MovieStillsDB

Dovážať zahraničnú kultúru režim Severnej Kórey zakazuje.

Nie je to tak dávno, čo Netflix celý svet pobláznil juhokórejským seriálom Squid Game. Ten sa stal hitom prakticky na každom jednom trhu, kde známa streamovacia služba pôsobí. Samozrejme, s výnimkou Severnej Kórey, kde ho prísny režim – ako všetky kultúrne diela z iných krajín – zakázal. Bolo však len otázkou času, kedy sa Squid Game dostane aj tam, kde ho zakázali. A má to doslova smrteľné následky.

Dovoz zahraničnej kultúrnej produkcie je v Severnej Kórei striktne zakázaný a každý, kto zákon nazvaný Eliminácia reakcionárskych myšlienok a kultúry poruší, čelí vážnym následkom. Na toto nedávno podľa portálu Daily Mail doplatil aj neznámy Severokórejčan, ktorý mal do krajiny načierno prepašovať hitový seriál Squid Game na USB kľúči.

Foto: MovieStillsDB

Za dovoz Squid Game ho odsúdili na smrť

Zákaz dovozu kultúry je zameraný predovšetkým na krajiny ako USA a susednú Južnú Kóreu. Dalo sa teda očakávať, že ak sa Squid Game na území Severnej Kórey objaví, ten, kto ho tam priniesol, sa dlho na slobode nezdrží. Muž, ktorého meno nebolo zverejnené, však dostal ten najtvrdší možný trest – odsúdili ho na smrť zastrelením.

Podľa všetkého priniesol ilegálne kópie seriálu do krajiny z Číny a v Severnej Kórei s nimi obchodoval. Predával ich najmä mladým študentom, ktorých pri sledovaní seriálu prichytili v škole.

Tresty pre všetkých zúčastnených

Na to, že sa Squid Game do krajiny dostal, prišla tamojšia tajná polícia. Prichytiť mali skupinu 7 študentov priamo pri sledovaní seriálu. Jeden z nich bol odsúdený na doživotie, ostatní na 5 rokov nútených prác. Vzhľadom na závažnosť činu však nebol odsúdený len distribútor seriálu, teda neznámy muž, jeho niekoľko prichytených divákov, ale aj zamestnanci školy, ktorí dopustili, že seriál študenti sledovali. Podľa denníka Daily Mail, ktorý sa odvoláva na informácie Free Radio Asia, bolo vyhodených z práce niekoľko učiteľov.

Seriál Squid Game Foto: MovieStillsDB

Severná Kórea chce pokračovať vo vyšetrovaní prípadu, pokým sa jej nepodarí odhaliť celú sieť distribútorov zahraničnej kultúry, ktorá sa do krajiny nelegálne dostala.

Paradoxne, muž, ktorý Squid Game do krajiny priviezol a bol odsúdený na trest smrti zastrelením, zomrie rovnako, ako boli zabíjané aj postavy v danom seriáli.

0
Uložiť článok
Komentovať