Foto: Pixabay (ilustračné)

Kuriózny prípad sa stal na záhrade jedného amerického domu v Texase.

Keď Jeremy Sutcliff ešte 27. mája pracoval na záhrade, nepredpokladal, ako sa jeho život v ten deň zásadne zmení. Počas prípravy na rodinnú oslavu zbadal aj so ženou vyše metrového hada – štrkáča texaského (Crotalus atrox). Ten nie je ničím neobvyklým v tomto americkom štáte. Muž sa rozhodol hada usmrtiť a to tak, že mu odsekol hlavu. No ten ani po oddelení hlavy od tela, bol stále nebezpečným.

Jeremy sa chcel jeho pozostatkov zbaviť, a tak zobral jeho hlavu do rúk. To bola ale osudná chyba. Aj keď mal štrkáč hlavu oddelenú od tela, stále žil. Štrkáč má v hlave receptor zvaný Jacobsonov orgán, ktorý používa na detekciu koristi. Had teda inštinktívne zahryzol Jeremymu do ruky a vypustil do neho plnú dávku jedu.

Manželka Jennifer Sutcliffová dodala, že jej manžel okamžite dostal záchvaty. Letecky ho previezli do nemocnice. Jeho stav sa ale po dávke protijedu vôbec nezlepšoval. Lekári mu museli podať 26 dávok protijedu s názvom Cro-Fab, informovala vo štvrtok spravodajská televízia BBC a spresnila CNN.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Podľa odborníkov môže had svoju obeť uštipnúť aj niekoľko hodín po smrti. Aj po jeho zdanlivom usmrtení, môže byť tak had stále mimoriadne nebezpečný. V takom prípade treba s telom narábať mimoriadne opatrne.

Na Slovensku našťastie nemáme tak jedovaté hady, akým je štrkáč. Našim jediným jedovatým živočíchom je vretenica severná. Jej jed ale nie je ani zďaleka tak nebezpečný a aj pri uhryznutí dospelého a zdravého človeka, by nemal spôsobiť výrazné komplikácie. Riziko predstavujú najmä pre deti alebo pre starých ľudí. Výnimočne môže jed spôsobiť výrazné komplikácie najmä na jar, keď má vretenica v sebe veľké množstvo jedu po zime, ktorý ešte nepoužila. Po každom uhryznutí ale treba aj tak bezodkladne navštíviť lekára. Ak vás zaujíma ako rozoznať jedovatého hada od toho nejedovatého, pozrite si tento náš článok.

Nezabúdajte, že naša vretenica je zákonom chránená, a tak rozhodne pri stretnutí s ňou nepostupujte tak, ako muž z Texasu. Najlepšie urobíte, ak sa od nej vzdialite, či ju budete z bezpečnej vzdialenosti pozorovať.

Pozri aj: 20+ šokujúcich faktov o hadoch, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)