Foto: wikimedia.org/wikimmedia.org

Toto leto sa nezadržateľne blíži ku konci. Práve v týchto dňoch sa zahniezďujú aj pavúky.

V našich domovoch sa častokrát aj bez nášho povšimnutia usídľujú pavúky. Ale vedeli by ste si predstaviť, že vo vašom dome by bolo možno viac ako 1 000 pavúkov? Toto sa v týchto dňoch deje v Spojenom kráľovstve. Obrovské pavúky, druhu Eratigena atrica, sa blížia do Veľkej Británie, aby si tam spravili svoje hniezda a priviedli na svet nové potomstvo.

Pavúky merajú až 7,5 cm a sú zvyčajne tmavo oranžovo-hnedej farby. Teplé leto bolo výborné aj pre muchy, ktoré sa preto rozmnožili ešte viac. Stravu týchto pavúkov tvoria práve muchy a kvôli tomu sa dramaticky zvýšila aj populácia pavúkov. Simon Garrett, vedúci výuky Bristolskej Zoologickej Spoločnosti, povedal: „Pavúky nám nechcú vojsť do našich domovov. V skutočnosti by najradšej ostali niekde vonku, kde je sucho a menej jedla.“

wikimedia.org

Malé pavúky sa narodia po mesiacoch oplodnenia. Keď samec pavúka nájde samičku, zostane pri nej a opakovane ju oplodňuje. Samica pavúka si ukladá samčie spermie aj počas zimy, čo jej neskôr umožňuje oplodňovať sa stále dookola.

Na svete existuje viac ako 35 000 rôznych druhov pavúkov, z ktorých 650 sa nachádza vo Veľkej Británii. Aj keď majú nepríjemný vzhľad, pomáhajú chrániť naše domovy a záhrady tým, že ich zbavujú  škodcov. Ak ich ale nechcete mať v dome odporúča sa utesniť trhliny vo dverách a stenách.

wikimedia.org

Ďalšia rada, ktorá by vám mala pomôcť pri prevencii voči pavúkom, je upratovať po sebe všetku špinu, ktorá by prilákať hmyz, ktorý neskôr priláka aj pavúky. Taktiež pomôžu rôzne esenciálne oleje, hlavne z eukalyptu, mäty, ruže a škorici.

Môže sa zdať, že sa vám pavúky nepáčia, či už pre ich vzhľad alebo len preto, že vôbec existujú. Avšak, v skutočnosti sú veľmi inteligentné a pre prírodu dôležité. Vedci len pred niekoľkými týždňami zistili, že pavúčie nohy sú zložené z ôsmych kusov a majú pazúry rovnako ako pes či mačka. Pavúky svoje nohy používajú namiesto uší a nosa.

pixabay.com
Pavúky (až na niekoľko málo druhov) nám nikdy nič zlé neurobia. Pomáhajú zabíjať rôznych škodcov a otravný hmyz v našich domovoch. V skutočnosti sú teda veľkými pomocníkmi a tak by sme sa k ním mali aj správať.
unilad.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)