Foto: Profimedia

Svet pozná novú najvyššiu ženu.

24-ročná žena z Turecka si dnes oficiálne prevzala titul najvyššej ženy sveta a zapísala sa tak do Guinnessovej knihy rekordov. So svojimi 215 centimetrami totiž vo svete nenašla konkurenciu, informuje CNN.

Rumeysa Gelgi je mladá žena z Turecka, ktorá svojou výškou zaujme všade, kam príde. Meria totiž neuveriteľných 215,15 centimetrov. Tento rekord bol dnes oficiálne potvrdený. Za jej extrémnu výšku môže choroba s názvom Weaverov syndróm, ktorý spôsobuje nadmerný rast a iné abnormality.

Pripútaná k vozíku

Svoju mimoriadnu výšku ale žena nemôže využívať naplno, keďže je kvôli chorobe väčšinou pripútaná k vozíku. Pomocou chodítka však dokáže prejsť aspoň kratšie vzdialenosti. Svoju popularitu chce využiť na osvetu o Weaverovej chorobe a podobných diagnózach.

Foto: Profimedia

“Každá nevýhoda môže byť premenená na výhodu a preto akceptujte, kto ste, buďte si vedomý svojho potenciálu a snažte sa najlepšie, ako viete,” hovorí Rumeysa vo svojom vyjadrení. Prezradila, že sa stretáva aj s arogantnými a nepríjemnými ľuďmi, no väčšinou ju všetci podporujú a sú milí.

Dvojnásobná rekordérka

Žena už v minulosti jeden rekord prekonala, keď ju v roku 2014 vyhlásili za najvyššiu žijúcu tínedžerku sveta. Vtedy mala len 18 rokov. “Je to veľká česť privítať Rumeysu späť v knihe rekordov. Jej nezlomný duch a hrdosť vyčnievať z radu sú skutočnou inšpiráciou,” povedal Craig Glenday, šéfredaktor Guinnessovej knihy rekordov.

Ten dodal, že kategória najvyššej ženy sveta sa nezvykne prepisovať často a ide tak o veľkú vec. Slovo “veľkú” je v tomto prípade obzvlášť na mieste. Podotkol, že aj súčasný najvyšší muž na planéte, 251 centimetrový Sultan Kösen, je z Turecka. Je tak veľmi neobvyklé, že obaja najvyšší ľudia pochádzajú z tej istej krajiny.

Rumeysa Gelgi je ale oproti najvyššej žene všetkých čias stále len trpaslík. Tento rekord dodnes drží Zeng Jinlian z Číny, ktorá merala 256,3 centimetra. Zomrela v roku 1982.

 

0
Uložiť článok
Komentovať