huffpost.com

Klimatické zmeny a globálne otepľovanie je žiaľ krutou realitou. Aj keď u nás otepľovanie zatiaľ nevnímame až tak kriticky, v najsevernejších častiach našej planéty je situácia výrazne iná.

Klimatológovia bijú na poplach. V októbri bolo zaznamenané extrémne teplé počasie v Arktíde, a to v období, kedy by sa mala teplota v týchto končinám Zeme pohybovať na tých najnižších hodnotách. Bežným javom v tomto období je v Arktíde nárast morského ľadu vďaka nízkym teplotám. Keďže priemerné teploty sú tam ale v súčasnosti približne o 20 stupňov Celzia vyššie, namiesto pribúdaniu ľadovcov nastáva ich úbytok. A to rozhodne nie je nič dobré. 

Celý ekosystém v arktickej oblasti je postavený na dostatku snehu a najmä ľadu. Keď je ľadu málo, trpia všetci. Ľadové medvede prichádzajú o svoje prirodzené prostredie, nemôžu sa spoliehať na dostatok tuleňov, a tým pádom nedokážu ani plodiť veľké počty potomstiev. A v prípade, že v zimných mesiacoch sa v Arktíde nevytvorí dostatočne veľa ľadu, budú to mať ľadové medvede počas nasledujúceho roka ťažké.

A toto je žiaľ realita. Pozrite sa na smutnú fotografiu, ako ľadový medveď trpí v dôsledku nedostatku ľadu.

Arktický morský ľad môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch skupín. Jedným je „mladý“ tenký ľad, ktorý sa vytvára v zimných mesiacoch a v letných sa zase topí. A potom je tu „starý“ a „večný“ ľad. Pokiaľ sa topí len mladý ľad, tak všetko je v poriadku, avšak v posledných desaťročiach rapídne ubúda práve toho starého ľadu, o ktorom už ako o večnom hovoriť nemôžeme.

Kým celá planéta sa teraz otepľuje približne o 1 stupeň, ďaleko na severe je situácia iná. Otepľovanie v Arktíde prebieha oveľa rýchlejšie. Priemerná ročná teplota v tejto oblasti je momentálne o 11 stupňov Celzia vyššia ako je dlhodobý priemer. Takéto vysoké teploty potom spôsobujú masívny úbytok ľadu. Pre lepšiu predstavu si pozrite toto video, ktoré v jednej minúte zachytáva topenie arktických ľadovcov od roku 1990 až po súčasnosť.

[youtube Fw7GfNR5PLA 720 410]

Informácie od klimatológov, ktorí sa práve teraz nachádzajú v Arktíde, nie sú veľmi príjemné. Ich tweety sa však zhodujú v jednom. Morský ľad by mal v súčasnosti pribúdať, no oni pozorujú opačný trend. Aj ak by sa teraz teploty upravili tak, ako je v tomto období zvykom, už by sa nedokázalo vytvoriť dostatočné množstvo ľadu, ktoré by bolo potrebné.

Je teda viac ako pravdepodobné, že nadchádzajúce mesiace budú pre Arktídu mimoriadne kritické. A táto nepríjemnosť sa v konečnom dôsledku nebude prejavovať len tam, ale negatívne ovplyvní dianie na celej planéte. Vyzerá to teda tak, že v blízkej budúcnosti nám bude na Zemi poriadne „horúco“.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)