Foto: macedoniantraveler, ardiijanl (Instagram)

Podobné miesto, by ste vo svete zrejme hľadali márne.

Predstavte si obrovský mramorom vykladaný bazén s krištáľovo čistou vodou. Znie to ako poriadne drahá dovolenková destinácia všakže? Pravdou však je, že ju môžete navštíviť celkom zadarmo. Stačí vycestovať do Macedónska, kde sa nachádza skutočný svetový unikát. V bývalom mramorovom lome nájdete raj na Zemi. 

Ak patríte k tým, ktorý si radi užijú dovolenku spoznávaním zaujímavých miest a krajín za pomerne lacný peniaz, potom je tento článok pre vás ako stvorený. Do Macedónska vám to z Bratislavy odletí už od 25 eur, navyše v krajine neminiete veľa ani za ubytovanie či stravu. Balkánske krajiny sú totiž mimo dovolenkových rezortov európskym cestovateľským rajom.

Spomínané mramorové jazero nájdete neďaleko mesta Prilep. Zo štvrtého najväčšieho mesta krajiny sa musíte ešte kúsok dopraviť do maličkej dedinky Belovodica. Nenechajte sa oklamať. Mramorové jazero nie je to, čo sa nachádza v tesnej blízkosti dediny. Leží totiž asi 2 km za dedinou a bežným autom sa k nemu nedostanete. Pešo to však nie je problém, ak sa opýtate domácich, kadiaľ do bývalého lomu, určite nezablúdite.

V cieli vás už čaká bývalý mramorový lom a jazero s krištáľovo čistou vodou v príjemnom prírodnom prostredí. Zástupy a davy turistov tu nenájdete, maximálne malé skupinky návštevníkov a pár domácich, ktorí sa počas leta chodia k jazeru osviežiť. Kúpanie v jazere síce oficiálne povolené nie je, no ako to už v prírode býva, na vlastné riziko možné je.

V okolí Prilepu pritom ide o pomerne novú turistickú atrakciu. Jazero totiž vzniklo len pred pár rokmi zaplavením lomu spodnou vodou, čo bol aj dôvod, prečo na týchto miestach ťažba prestala. Jeho dĺžka je asi 100 metrov a odhaduje sa, že v najhlbších miestach siaha až do hĺbky 40 metrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )