Siberian Times/Youtube

Tajomné bubliny sa objavili na Sibíri. Vyzerajú ako keby boli zo želé, no môžu byť aj nebezpečné.

Už minulý rok sa objavili správy o tom, že na vzdialenom sibírskom území objavili pod zemou niečo „zvláštne a bublajúce“, čo pri stlačení nohou pripomínalo želé. V tom čase objavili 15 takýchto bublín, no razom sa objavili dohady, že bublín môže v budúcnosti pribúdať. A to sa vyplnilo. Obrie plynové bubliny sa začali rozširovať a teraz je ich už neuveriteľné číslo.Vedci sa ale obávajú prípadných komplikácii.

V oblasti polostrova Jamal bolo nedávno objavených až 7 tisíc plynových bublín. Tie sú zložené prevažne z horľavého metánu ale aj oxidu uhličitého. A práve metán vedcov mierne desí, keďže tento plyn je mimoriadne horľavý a môže explodovať prakticky hocikedy. Keď bublina vybuchne, môže vytvoriť malý kráter, či dieru v zemi. Tých sa po Sibíri v poslednej dobe objavuje stále viac.

„Postupom času bublina praskne alebo dokonca exploduje a uvoľní plyn“ hovorí Alexey Titovsky riaditeľ odboru pre vedu a inovácie na  Jamale.

Asi sa mnohí z vás pýtajú, ako k takémuto javu došlo. Asi vás neprekvapí, že dôvodom je človek, resp. zmena klímy ovplyvnená našou činnosťou. Ako globálne otepľovanie zasahuje aj tieto vzdialené a studené miesta, trvalo zamrznutá zem – permafrost, sa postupne roztápa. Pri tom sa uvoľňujú plyny, ktoré boli tisíce rokov uväznené v pôde. Tým, ako sa ale zmrznutá pôda topí, uvoľňuje sa plyn a stúpa na povrch, kde narazí na poslednú bariéru –  vrchnú vrstvu pôdy tvorenú trávnym porastom. Tak sa vytvorí akási plynová bublina či kapsa pod povrchom, ktorá čaká na svoje uvoľnenie.

Metán je spolu s oxidom uhličitým významným skleníkovým plynom, ktorých veľké množstva uniknuté do atmosféry prispievajú k rýchlejšiemu globálnemu otepľovaniu. Najviac metánu sa do atmosféry dostáva z oceánov, alebo tiež napríklad z poľnohospodárskej činnosti, a tak uvoľnenie plynu z týchto bublín nepredstavuje v tomto smere významné zhoršenie súčasného stavu.

Siberian Times/Youtube

Metánové bubliny nepredstavujú významné riziko ani pre miestnych obyvateľov, ak si samozrejme zachovávajú dostatočný odstup a nemanipulujú v ich blízkosti s ohňom. V takom prípade by to nemuselo dopadnúť najlepšie. V každom prípade, bubliny zaujali mnohých vedcov, ktorí teraz budú tento neobvyklý jav ďalej skúmať.

Pozri aj: Saltonské more: Slané jazero, kde počas jedného leta umrelo 7,6 milióna rýb. Vzniklo pred 112 rokmi, no Američania ho už dokázali premeniť na ekologickú katastrofu

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.comsciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články