Siberian Times/Youtube

Matej Mensatoris / / News
Tajomné bubliny sa objavili na Sibíri. Vyzerajú ako keby boli zo želé, no môžu byť aj nebezpečné.

Už minulý rok sa objavili správy o tom, že na vzdialenom sibírskom území objavili pod zemou niečo „zvláštne a bublajúce“, čo pri stlačení nohou pripomínalo želé. V tom čase objavili 15 takýchto bublín, no razom sa objavili dohady, že bublín môže v budúcnosti pribúdať. A to sa vyplnilo. Obrie plynové bubliny sa začali rozširovať a teraz je ich už neuveriteľné číslo.Vedci sa ale obávajú prípadných komplikácii.

V oblasti polostrova Jamal bolo nedávno objavených až 7 tisíc plynových bublín. Tie sú zložené prevažne z horľavého metánu ale aj oxidu uhličitého. A práve metán vedcov mierne desí, keďže tento plyn je mimoriadne horľavý a môže explodovať prakticky hocikedy. Keď bublina vybuchne, môže vytvoriť malý kráter, či dieru v zemi. Tých sa po Sibíri v poslednej dobe objavuje stále viac.

„Postupom času bublina praskne alebo dokonca exploduje a uvoľní plyn“ hovorí Alexey Titovsky riaditeľ odboru pre vedu a inovácie na  Jamale.

Asi sa mnohí z vás pýtajú, ako k takémuto javu došlo. Asi vás neprekvapí, že dôvodom je človek, resp. zmena klímy ovplyvnená našou činnosťou. Ako globálne otepľovanie zasahuje aj tieto vzdialené a studené miesta, trvalo zamrznutá zem – permafrost, sa postupne roztápa. Pri tom sa uvoľňujú plyny, ktoré boli tisíce rokov uväznené v pôde. Tým, ako sa ale zmrznutá pôda topí, uvoľňuje sa plyn a stúpa na povrch, kde narazí na poslednú bariéru –  vrchnú vrstvu pôdy tvorenú trávnym porastom. Tak sa vytvorí akási plynová bublina či kapsa pod povrchom, ktorá čaká na svoje uvoľnenie.

Metán je spolu s oxidom uhličitým významným skleníkovým plynom, ktorých veľké množstva uniknuté do atmosféry prispievajú k rýchlejšiemu globálnemu otepľovaniu. Najviac metánu sa do atmosféry dostáva z oceánov, alebo tiež napríklad z poľnohospodárskej činnosti, a tak uvoľnenie plynu z týchto bublín nepredstavuje v tomto smere významné zhoršenie súčasného stavu.

Siberian Times/Youtube

Metánové bubliny nepredstavujú významné riziko ani pre miestnych obyvateľov, ak si samozrejme zachovávajú dostatočný odstup a nemanipulujú v ich blízkosti s ohňom. V takom prípade by to nemuselo dopadnúť najlepšie. V každom prípade, bubliny zaujali mnohých vedcov, ktorí teraz budú tento neobvyklý jav ďalej skúmať.

Pozri aj: Saltonské more: Slané jazero, kde počas jedného leta umrelo 7,6 milióna rýb. Vzniklo pred 112 rokmi, no Američania ho už dokázali premeniť na ekologickú katastrofu

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.comsciencealert.com
0
Komentovať (0)