Foto: Unsplash

Nórska armáda vydala vskutku netradičné opatrenie.

Absolventi základnej vojenskej služby v Nórsku budú musieť vrátiť “nafasovanú” spodnú bielizeň, podprsenky a ponožky, aby ich mohla použiť  skupina nových odvedencov.

Majú problém, ktorý čiastočne súvisí s pandémiou

Nórska armáda vysvetlila toto nové opatrenie tým, že má problém s poklesom zásob tohto druhu materiálu. Dodala, že táto zmena súvisí čiastočne aj s pandémiou choroby COVID-19.

Nórska organizácia pre obrannú logistiku podľa agentúry AFP uviedla, že vzhľadom na “náročnú situáciu v oblasti zásob je tento krok nevyhnutný, pretože poskytuje ozbrojeným silám väčší objem oblečenia pre nových vojakov, ktorí začínajú svoju službu”.

Foto: TASR/AP

Tlačový hovorca spomínanej organizácie Hans Meisingset dodal, že pri “správnej kontrole a čistení sa opätovné použitie odevov považuje za primeraný a rozumný postup”. AFP ozrejmila, že až donedávna v Nórsku platilo, že zhruba 8000 mladých mužov a žien, ktorí každý rok vykonávajú vojenskú službu, vracalo len svoje vrchné oblečenie. Z kasární si z výstroja mohli odniesť spodnú bielizeň a ponožky, ktoré im boli vydané.

Vojenská služba je v Nórsku povinná pre mužov aj ženy

Vojenská služba je v Nórsku povinná pre mužov aj ženy a trvá 12 až 19 mesiacov. Meisingset dodal, že pandémia nebola jediným dôvodom, prečo sú zásoby niektorých položiek výstroja nízke. Svoju rolu zohrávajú aj financie, zmluvy a podobne. Špecializovaný nórsky magazín o obrane – Forsvarets Forum – napísal, že situácia, keď ozbrojené sily Nórska – členského štátu NATO – zápasia s takýmo deficitom výstroja, nenastala prvýkrát.

Hovorca odborov Eirik Sjöhelle Eiksund potvrdil, že “je to problém, ktorý sa roky opakuje”: v júni 2020 napr. chýbala tretina oblečenia a výstroja vojakov. Spresnil, že aj  “pred rokom sme sa zaoberali nedostatkom spodnej bielizne a začiatkom jesene chýbali najväčšie a najmenšie veľkosti topánok”. Podľa jeho názoru tento stav spôsobili chyby v systéme objednávania a doručovania.

0
Uložiť článok
Komentovať