Lukáš Mužla / / Veda
Radi si vychutnáte šálku dobrej kávy? Pravdepodobne áno, jedná sa totiž o jeden z najobľúbenejších teplých nápojov na svete. Niet divu, veď je výborná. Navyše, aj...

Radi si vychutnáte šálku dobrej kávy? Pravdepodobne áno, jedná sa totiž o jeden z najobľúbenejších teplých nápojov na svete. Niet divu, veď je výborná. Navyše, aj keď je účinok kávy na telo stále diskutovanou témou u odborníkov, v posledných rokoch prevažujú najmä tie pozitívne účinky. Posledné výskumy potvrdili pozitívne účinky pri boji s rakovinou, ale káva je aj výborné afrodiziakum. Posledné výskumy ukazujú, že je výbornou zbraňou aj pri liečbe pečeni pri nadmernom požívaní alkoholu.

Káva a alkohol, dve najbežnejšie drogy u väčšiny dospelých ľudí na našej planéte. Ak má človek vybudovanú „závislosť“ na káve, ešte to taký problém nie je. Horší je alkohol… Okrem sociálnej devastácie, ničí si alkoholik jeden z najvýznamnejších orgánov v ľudskom tele, pečeň. Ak si myslíte, že Vás sa to netýka, zabrzdite. Pečeň dostáva poriadne zabrať aj pri bežnejšom popíjaní, aj keď porovnávať sa to samozrejme nedá…

io9.gizmodo.com
io9.gizmodo.com

Liekom na prevenciu pred cirhózou pečene je káva. Dve šálky kvalitnej čiernej kávy, tak hovoria odborníci. Od roku 1980 do 2010 vzrástol počet úmrtí na zlyhanie pečene po cirhóze zo 675 000 až cez 1 000 000. Cirhóza pečene je najčastejšie spôsobená práve alkoholom. Nemusí to tak byť ale vždy. Rizikový faktor je aj obezita, vírusové infekcie pečene (hepatitídy B a C), alebo rôzne genetické a metabolické predpoklady.

kava 2
youtube.com

Už dlhšie sa vedelo, že káva eliminuje abnormálne fungovanie pečene, no doposiaľ neexistovala na túto tému žiadna konkrétna vedecká štúdia. Tím vedcov teda zozbieral dáta z rôznych štúdií o účinkoch kávy na ľudský organizmus a svoj výskum zameral práve na pôsobenie kávy na pečeň. Podarilo sa im zozbierať údaje od 430 000 ľudí a ich výsledky sú veľavravné.

kava 3
awdnews.com

Pri pacientoch s cirhózou pečene zistili vedci zaujímavú súvislosť s pitím kávy. U pacientov, ktorí si dopriali v priemere jednu šálku kávy denne, bolo zistené až 22% zníženie rizikového zdravotného stavu. Dve šálky kávy znížili riziko zhoršenia stavu až o 43% a tri šálky dokonca o 57%. Pri štyroch šálkach to už bolo až 65% zníženie rizika.

pinterest.com
pinterest.com

Príčinou týchto priaznivých účinkov je pravdepodobne antioxidačný a protizápalový efekt kávy na ľudské telo. Výskum bol prevedený na pacientoch, u ktorých cirhóza vznikla po nadmernom užívaní alkoholu a lekári nevedia, či bude účinok rovnaký aj po cirhóze vzniknutej za iných okolností.

Aj keď je káva pri prevencii vašej pečene po pití alkoholu priaznivá, neznamená to, že by ste to mali s týmito nápojmi preháňať. Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí…Komentovať (0)