Foto: Wikimedia

Kolóniu tučniakov postihla obrovská tragédia. Z tisícov mláďat prežili len dve.

To, že sa naša planéta mení si už všimol každý z nás. Zmeny klímy, prostredia a rôznych ekosystémov sa pravidelne objavujú aj na našom portáli. Kým človeka sa tieto javy dotýkajú zatiaľ len jemne, v zvieracej ríši sú následky niekedy likvidačné. Tak tomu je aj v tomto prípade. Najnovšia správa francúzskych vedcov hovorí o obrovskej katastrofe, ktorá sa odohrala v Antarktíde. Reprodukčné obdobie 40-tisícovej kolónie tučniakov prežili len dve mláďatá. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kolóniu viac ako 40-tisíc tučniakov, ktorú francúzski vedci s podporou Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) sledovali od roku 2010, postihla obrovská katastrofa. Reprodukčné obdobie na prelome roku 2016 a 2017 podľa najnovších informácií prežili len dve mláďatá. V kolónii pritom žilo 20 196 párov tučniakov. V priaznivých podmienkach znáša každá samica počas obdobia rozmnožovania dve vajcia. Jednoduchá matematika teda hovorí o viac ako 40-tisíc maličkých tučniakov, ktoré mali uzrieť svetlo sveta. Z tohto množstva však prežili len dve…

Foto: Pixabay (ilustračné)

V Antarktickom regióne nazývanom Adelina Zem čakalo francúzskych pozorovateľov nemilé prekvapenie. Desaťtisíce mŕtvych mláďat a nevyliahnutých vajec a dva živé prírastky do kolónie. To je všetko, čo ostalo po poslednom období párenia z obrovskej kolónie tučniakov. Rodičia svojim ratolestiam totiž nestihli včas priniesť potrebnú potravu, a tak celá generácia podľahla hladomoru. Príčinou je nadmerné množstvo letného ľadu, ktorého nahromadenie spôsobilo, že rodičia museli za potravou pre svoje mláďatá prekonávať oveľa väčšie vzdialenosti ako zvyčajne. S nalovenou potravou sa už nedokázali za svojimi potomkami vrátiť včas, a tak malé tučniaky umierali po tisíckach.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Podobná situácia postihla túto kolónii tučniakov aj v roku 2013. Vtedy z novej generácie vtákov neprežilo jediné mláďa a to z rovnakých dôvodov ako tentoraz. Za všetko podľa odborníkov môže odlomenie obrovského kusu ľadovca Mertz v roku 2010. Odlomená časť vo veľkosti Luxemburska ovplyvnila nielen morské prúdy ale aj tvorbu letného ľadu v ďalších rokoch. Spojenie medzi klimatickými zmenami a Antarktídou je pre vedcov pritom stále v niektorých veciach nejasné. Kým momentálne sa množstvo ľadu, najmä počas letného obdobia, zvyšuje (pravdepodobne kvôli nárastu sladkej vody vo svetovom oceáne) očakáva sa, že sa ľadová pokrývka v Antarktíde v budúcnosti bude prudko zmenšovať.

Pozri aj: Erijské jazero nadobudlo zelenkavý nádych, ktorý na hladine maľuje nádherné vzory. V skutočnosti však ide o závažný problém

Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články