Foto: unsplash

Mnoho ľudí verí, že v mletej káve sa nachádzajú zvyšky hmyzu.

Vzhľadom na to, že pri procese výroby rôznych potravín nestojíme priamo pri výrobnej linke, niet sa čo čudovať, že ľudia majú občas obavy z toho, čo v skutočnosti jedia či pijú. Zakladá sa však na pravde mýtus, že máte v káve zvyšky pomletého hmyzu? Toto si myslia vedci.

Ako mýtus vznikol?

Už nejaký ten čas sa povráva, že vo svojej rannej šálke kávy máte okrem kofeínu aj čosi navyše. Podľa webu IFL Science mnohí veria, že v nej sú pomleté zvyšky hmyzu, napríklad švábov. Čo je na tom pravdy?

Myšlienka sa stala virálnou v roku 2009 po tom, čo si NPR pozvalo na rozhovor biológa Douglasa Emlena. Zmienil entomológa Georgea Eickworta, ktorý bol podľa neho závislý od kofeínu. Od ľudí údajne požadoval, aby jazdili na miesto vzdialené 45 minút, dokonca niekoľkokrát denne a len preto, aby mu doniesli pohár naozaj dobrej kávy. Veľmi mu záležalo na tom, aby jeho káva bola čerstvo namletá z pražených zŕn.

Foto: pexels

Ľudí po kávu posielal tak ďaleko kvôli švábom, na ktoré bol alergický. Entomológ údajne Emlenovi povedal, že ak človek kúpi väčšie množstvo kávy v plechovke, pravdepodobne sú v nej zvyšky švábov. Ak sa niekde zrná skladujú vo veľkom množstve, vraj nie je nič, čo sa s tým dá urobiť.

Nemusíte si robiť starosti

Samozrejme, príbeh si na internete okamžite získal množstvo pozornosti. Čím ďalej, tým viac ľudí verilo tomu, že v ich káve sa naozaj nachádzajú zvyšky švábov. Samozrejme, v potravinách vrátane kávy sa v minimálnych množstvách nachádzajú prírodné kontaminanty a patrí medzi ne aj hmyz (nielen šváby), či dokonca chlpy a výkaly hlodavcov.

Producenti však majú zo zákona povinnosť zabezpečiť, aby potraviny boli vyrábané, balené a distribuované v podmienkach, kde sa v maximálnej miere dbá o dodržiavanie hygienických predpisov. Aj keď sa teda minimálnym množstvám nevyhneme, naozaj sa nemusíte báť toho, že by vo vašej káve plávali nohy či tykadlá švába.

Foto: pexels

Štúdia z roku 2012 ukázala, že prítomnosť švábov sa podarilo preukázať v USA až v 85 % detských izieb. Nehovoriac o tom, v koľkých kuchyniach našli svoj raj. Šváby však káva nezaujíma, chutí im skôr cukor či ďalšie potraviny, ktoré mnohí skladujú v rovnakej skrinke ako kávu. Zrejme teda nevyhľadávajú miestne kaviarne, aby sa mohli usalašiť medzi zrnkami kávy.

Uložiť článok

Najnovšie články