Foto: Netflix

Tento prípad je aj v súčasnosti aktuálny a cirkvou hýbu rôzne obvinenia o pedofilných kňazoch.

Catherine Cesnik bola mladá, len 26-ročná mníška a učiteľka angličtiny na Keough High School v americkom Baltimore. Išlo o dievčenskú katolícku strednú školu, ktorá je dnes už zavretá. 7. novembra 1969 však Cathy, ako ju všetci volali, nečakane zmizla. Okolo jej prípadu sa vynára obrovské množstvo otáznikov.

Po tom, čo sa ráno nevrátila domov, zalarmovala jej spolubývajúca políciu. Hoci sa rozbehlo pátranie a policajti so psami prečesávali oblasť, neprinieslo to žiadny výsledok. O 2 mesiace neskôr našli dvaja poľovníci pri smetisku za mestom jej bezvládne telo. Cathy mala na tele známky po škrtení a dieru v zadnej časti hlavy.

Pitva neskôr potvrdila, že učiteľka umrela po údere tupým predmetom do lebky. Pravdepodobne išlo o tehlu alebo kladivo. Polícii sa však nepodarilo získať žiadne ďalšie informácie a vražda nikdy nebola vyriešená. Mali síce určitých podozrivých, no dokázať sa nikdy nič nepodarilo.

Učiteľka Catharine Cesnik, Foto: Netflix

Prečo musela umrieť?

Na dievčenskej katolíckej škole boli znásilnenia dievčat kňazmi bežná vec. Kňazi Joseph MaskellE. Neil Magnus údajne zneužívali dievčatá, medzi ktoré patrili aj bývalé študentky Teresa LancasterJean Wehner. Nikto to neriešil a jediná osoba, ktorá im chcela pomôcť, bola práve Cathy. Podľa všetkého je práve to príčinou jej predčasnej smrti.

Jej posledný deň vyzeral nasledovne. Okolo 19:30 povedala spolubývajúcej, že ide kúpiť sesternici darček k zásnubám a vydala sa do mesta. V banke následne vybrala hotovosť v hodnote 255 dolárov a navštívila pekáreň v nákupnom centre. Ďalej sa o jej posledných krokoch nič nevie. Jej spolubývajúca následne na druhý deň zavolala políciu.

Prípad vtedy pridelili len 28-ročnému detektívovi Nickovi Giangrassovi. Ten viedol vyšetrovanie skoro 3 mesiace, no po náleze tela musel posunúť prípad iným detektívom, keďže miesto nálezu už nespadalo pod jeho jurisdikciu.

„Vyzeralo to príliš čisto. Musel to byť niekto, s kým sa poznala,“ prezradil v súvislosti s nájdeným telom.

Kňazi Joseph Maskell a E. Neil Magnus, Foto: Netflix

Od svojich nadriadených údajne cítil istý nátlak, aby nechal kňaza a ďalších členov duchovenstva na pokoji. Cirkev vraj zasahovala do vyšetrovania a je veľmi pravdepodobné, že ovládala miestnu políciu. Tá sa k téme odmietla vyjadriť.

Hrozivé priznanie

23 rokov po učiteľkinej smrti prišla Jean Wehner s hrozivým priznaním. Len pár dní po zmiznutí Cathy sa jej kňaz Maskell údajne ponúkol, že ju zoberie domov autom. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zvláštne, keby sa nezastavili pri smetisku, kde ležalo bezvládne telo zmiznutej Cathy. Stále mala na sebe svoj modrý kabát a jej tvár bola posiata červami.

Zhrozenej Jean muselo až srdce zastaviť, keď sa k nej kňaz priklonil a povedal vetu, na ktorú nikdy nezabudne: „Vidíš, čo sa stane, keď hovoríš o ostatných zlé veci?“

Prečo to však Jean nepovedala policajtom okamžite? Zrejme sa bála o svoj život, keďže vedela, že Maskell je schopný všetkého. „Vystrašil ma až tak veľmi, že som nikdy neotvorila svoje ústa,“ povedala.

Keď však prišla v roku 1992 s týmto priznaním, nikto jej poriadne neveril. Policajtom sa údajne nechcelo opäť otvárať tak starý prípad, povedal vtedajší reportér Bob Erlandson v rozhovore pre Baltimore Sun.

Súdny proces

Teresa Lancaster a Jean Wehner v roku 1994 zažalovali Maskella za znásilnenie a začal sa súdny proces, ku ktorému sa pridali aj ďalšie obete jeho zvrátených praktík. Kňaz sa vraj nezdráhal použiť ani vibrátor. K znásilneniam malo dôjsť v 60. a 70. rokoch.

Foto: Netflix

Maskell bol už počas súdneho procesu odvolaný zo svojej funkcie a hoci sa mu nikdy nič nedokázalo, do školy sa už nevrátil. Sean Caine, hovorkyňa baltimorskej arcidiecézy potvrdila, že 16 obetí dostalo od cirkvi finančné odškodnenie vo výške desiatok tisíc dolárov.

Polícia kňaza viackrát vypočula a dávala mu nepríjemné otázky, no všetko bezvýsledne. Neexistovali totiž žiadne priame dôkazy. On samotný obvinenia odmietal, na nejaký čas odletel na Island, aby v roku 2001 umrel po mŕtvici v domove dôchodcov v Baltimore. E. Neil Magnus, ďalší obviňovaný kňaz, skonal ešte v roku 1988.

Policajti sa v roku 2017 rozhodli exhumovať kňazovo telo a porovnať ho s DNA vzorkami nájdenými pri tele Catherine Cesnik, nenašli však žiadnu zhodu. Nie je sa čomu čudovať, veď od vraždy vtedy uplynulo už skoro 50 rokov. Tento prípad tak zrejme zostane navždy nevyriešený a vrah, nech to už bol ktokoľvek, zostane nepotrestaný.

Ďalšia teória

Hoci všetci ukazujú na kňaza ako na jednoznačného vraha, do úvahy treba zobrať aj ďalšiu teóriu, ktorá dáva taktiež zmysel. V okolí Baltimoru boli totiž v tomto období zabité ďalšie tri mladé ženy. Medzi týmito vraždami je zaujímavá spojitosť. Všetky ženy, vrátane Cathy, boli naposledy videné v nákupných centrách.

Foto: Netflix

Joyce Helen Malecki zmizla len niekoľko dní po Cathy. O rok neskôr bola v nákupnom centre naposledy videná aj Pamela Lynn Conyers a rovnaký osud postihol aj Grace Elizabeth Montanye v septembri 1971. Všetky ženy boli mladé, vyzerali podobne a zmizli v baltimorských nákupných centrách. Ani jeden z týchto prípadov nebol vyriešený. Mohlo tak ísť o sériového vraha? To sa už zrejme nikdy nedozvieme.

Seriálové spracovanie

Takýto zaujímavý a najmä záhadný príbeh, samozrejme, nemohol uniknúť spracovaniu od Netflixu. Streamovací gigant uviedol v roku 2017 dokumentárnu sériu The Keepers (Řeholnice), ktorá dostala sedem epizód a sleduje spomínaný príbeh Cathy Cesnik. O réžiu sa síce postaral pomerne neskúsený režisér Ryan White, no seriál u divákov uspel a na portál ČSFD má momentálne hodnotenie 83 %, čo je viac než priaznivé.

Dokument sa sústreďuje na pravdepodobné prepojenie medzi vraždou a znásilneniami na dievčenskej škole. White sa pre portál Rolling Stone vyjadril, že celý proces výroby sa snažili medzi týmito dvomi udalosťami vytvoriť akúsi rovnováhu, pretože sa nedajú oddeliť.

Jean Wehner na filmovom festivale v roku 2017, Foto: Profimedia

Prepojenia režiséra s príbehom je v tomto diele o to intenzívnejšie, že jeho matka vyrastala v Baltimore a jeho teta dokonca navštevovala tú istú školu. Práve ona ho nahovorila, aby sa dal na tento odvážny projekt.

„Cathy Cesnik bola zabitá, pretože sa chystala povedať svetu o udalostiach na škole a pevne verím, že existovala viac než jedna osoba, ktorá sa toho bála. Využili jej smrť, aby mi zavreli ústa,“ povedala Jean Wehner v dokumente.

HuffPost, CBS Baltimore, Vanity Fair, CNN, The Baltimore Sun, Rolling Stone

Najnovšie články