Lukáš Mužla / / Lokál
Ak chcete na Slovensku s niečím preraziť, musíte to robiť inak, ako ostatní. Živým príkladom toho je aj obyčajný 26-ročný mladík zo stredného Slovenska,...

Ak chcete na Slovensku s niečím preraziť, musíte to robiť inak, ako ostatní. Živým príkladom toho je aj obyčajný 26-ročný mladík zo stredného Slovenska, ktorý sa chopil toho, čo ho baví, vložil do toho poriadny kus samého seba a výsledok je vynikajúci. Jeho meno je Martin Hossa, no poznať ho budete skôr pod pseudonymom Anakin Fox. No a ak ho ešte nepoznáte, ste na správnej ceste zoznámiť sa nielen s ním, ale aj s jeho výnimočnou tvorbou. Anakin sa púšťa do čohokoľvek, pri čom môže stáť za objektívom a robí to skutočne dobre. 

Ako si sa dostal k tomu, čo robíš?

Rodičia nás od malička s bratom brávali po horách, po dobrodružných dovolenkách, snažili sa s nami robiť čo najviac športových aktivít. Môj otec si to všetko rád dokumentoval na kameru a fotoaparát. Postupne som si skúsil niečo pofotiť aj ja, neskor aj natočiť. Stále ma to viac a viac bavilo, až som potom spravil svoje prvé video z dovolenky v Škandináviivv roku 2008. Prvýkrát som sedel pred strihacím programom a išiel som štýlom pokus/omyl. Materiálu bolo veľmi veľa, no mňa to strašne bavilo. Nakoniec som to dokončil a ľuďom sa to páčilo, dokonca aj nezúčastneným, čo bolo super, keďže som skoro vôbec nevedel, čo robím. (smiech)

[youtube kkFalI9GXq8 720 410]

Druhá strana mince je tá, že sa od nejakých 13 rokov venujem hudbe a vždy som mal sen robiť niečo s hudbou keď budem „veľký“. Keďže ma súčasne bavila fotka a video, tak som si povedal, že pôjdem na umeleckú školu. Vybral som si teda Akadémiu umení v mojom rodnom meste, v Banskej Bystrici. Môj kamarát Patrik Paulínyi mi vtedy ukázal program Adobe After Effects, ukázal mi nejaké stránky, z ktorých sa môžem učiť a čo všetko sa s tým dá robiť. No a to bol zlomový bod. Prestal som chodiť do školy a nepreháňam, keď poviem, že celý rok som skoro každý deň od rána do noci sedel pri počítači a učil sa robiť v After Effects. Potom som zo školy aj oficiálne odišiel, lebo som vedel, že mi už nemôže dať to, čo by som ja chcel. Najprv som iba kopíroval to, čo som našiel na webe, potom však nastal nejaký zlom a ja som mal zrazu kopu nápadov a dosť naštudovaných vecí, aby som vedel spraviť niečo, čo je z mojej hlavy. Spravil som tri krátke filmíky/videá, kde išlo hlavne o motion grafiku a vizuálne efekty. Vypustil som to „do sveta“ a zožalo to úspech. Oslovila ma kapela zo Zvolena s menom MADCULT a chceli, aby som im spravil klip. Ja som netušil, ako na to. Chceli, aby som im napísal aj scenár a vlastne aby som si to zobral cele pod krídla. Spravil som klip, ktorý je asi doteraz najťažší klip, aký som kedy spravil. Video sa dalo medzi ľudí a mňa začali oslovovať kapely. Rýchlo sa o mne dozvedeli a možno to bolo šťastie, možno kontakty, možno dačo iné, no písal sa rok 2011 a odvtedy som v tomto kolobehu.

[youtube hggttFURm30 720 410]

Asi by nebolo celkom namieste nazývať Ťa len fotografom… Čomu všetkému sa ako Anakin Fox venuješ?

V podstate je fotografia poväčšine len moje veľké hobby, teda pokiaľ nefotím napr. promo fotky pre interpretov, obaly CD, alebo ak to nie je súčasť videoklipu. Moja hlavná náplň, a teda to, čo ma živí, je motion graphics design a hudobné videoklipy.

Ako tak už dlhší čas sledujem tvoju tvorbu, púšťal si sa naozaj do všeličoho. Hudobné videoklipy, animácie, cestovateľské fotografie…Je niečo, čo Ty osobne z tohto preferuješ?

Paradoxom je to, že aj keď mám na konte najviac hudobných klipov, tie ma napĺňajú najmenej. Nie som fanúšik klasických klipov s dejovou linkou premiešanú so zábermi na interpreta. Nie, že by som to robil nerád, ale vždy som radšej, keď niekto chce odo mňa niečo originálne, niečo uletené, niečo nezmyselné. Problém je, že veľa interpretov si zvolí tú prvú cestu, lebo je to prezentácia ich, nie mojich psycho nápadov, ako by som to chcel ja. Čiže ja im to vlastne ani nezazlievam. Kvôli tomu ma bavia viac animácie, ale úplný TOP pre mňa ostáva cestovanie a fotografovanie mojich potuliek.

Tvoje videoklipy sú iné, na slovenské pomery netradičné. S kým všetkým si už spolupracoval?

Ďakujem, presne ako som písal vyššie, to je môj cieľ a som veľmi rád, že to je teda aj poznať. No a s kým som pracoval je dobrá otázka, lebo až pri rozpisovaní som si uvedomil, že je toho celkom dosť. Igor Kmeťo, Polemic, Iné Kafe, Ego, Zoči Voči, Wohnout, Sabaton, The Paranoid, Robert Burian, atď. Do tejto chvíle to bolo cca 40 interpretov a okrem toho rôzne firmy, festivaly, reklamné agentúry. Môžem sa pochváliť tým, že by to bol dlhý zoznam, keby som to mal spísať.

Sabaton? Ako si sa dostal k tejto svetovo známej skupine?

No, najradšej by som napísal, že si ma vybrali a oslovili oni, ale nebolo to úplne tak. Mali na Slovensku koncert a moja bývala priateľka je s nimi v kontakte, vlastne myslím, že sú dosť dobrí kamaráti a odporučila im mňa na nejaké tie promo fotky. No a ja som samozrejme neváhal ani minútu a išiel som do toho.

Keby si si mohol vybrať, ktorému slovenskému alebo svetovému umelcovi by si natočil videoklip, kto by to bol?

Na interpretovi nezáleží, záleží na pesničke.

Čím Ťa musí osloviť?

Mám taký dojem, že na túto otázku neviem odpovedať (smiech). Proste sú pesničky, pri ktorých už pri prvom vypočutí mám v hlave nejaký vizuál alebo majú nejakú atmosféru, ktorá má úplne zhltne a potom sú pesničky, kde nie je nič. Len tá pesnička.

[youtube Ffyx28DU2PM 720 410]

Natrafil som na Tvoje fotografie z rôznych kútov sveta. Kam všade Ťa už vietor privial?

Ako som v úvode písal, cestujem odmalička, čiže je toho dosť. Posledne to bola Škandinávia v marci, čo je moja srdcovka, Kanada v decembri, Thajsko vo februári, v máji Barcelona. Cestujem vždy, keď to je možné, pretože to mám zo všetkého najradšej.

Cestuješ lowcostovo? Dá sa objavovať svet aj bez toho, aby bol človek boháč?

Samozrejme, že sa dá svet prebádať aj bez toho, aby bol človek boháč. Napr. za to, čo minie priemerný Slovák na priemernej týždňovej dovolenke v Chorvátsku, ideme s partiou na dvojtýždňový trip až na úplný juh Portugalska. Veľká dodávka, 9 kamarátov, nocovanie v prírode, na pláži, atď. Veľa ľudí ale požaduje komfort a komfort si predstavujú tak, ako im to väčšinou ukazujú cestovné kancelárie… Pre mňa je komfort cestovať každý deň na iné miesto, pre mňa za mňa sa aj tlačiť v aute, spať na pláži pod holým nebom, kde nie je nikto iný iba ty a podobné maličkosti, ktoré sú pre mňa vlastne tie hlavné body.

Tvoj cestovateľský sen?

Nový Zéland, Island, Patagónia, Národný park Serengeti. Ale ak mám byť úprimný, tak mojim najväčším cestovateľským snom je navštíviť každú krajinu sveta.

Viem, že necestuješ sám, ale vždy s partiou známych alebo rodinou. Čo najvtipnejšie si na cestách zažil?

Hmmm… Škoda, že väčšina tých zážitkov je nepublikovateľná (smiech). Ale posledne to bolo napr. na ceste do Thajska. Medzipristátie sme mali v Istanbule a čas sme si krátili s Jamesonom na letisku. Keď sme išli nastupovať, tak samozrejme, že každý sa snažil vyzerať triezvo, no a kamarát to nejako neustriehol, zakopol o kužeľ a vysypal sa na zem ako vrece zemiakov, samozrejme priamo pod lietadlo. My sme samozrejme revali od smiechu a ja som už videl ten najhorší scenár, a to taký, že nás nepustia do lietadla. Samozrejme pustili a v lietadle sme pili ďalej.
Vtipné zážitky sú samozrejme na každej ceste a jasné, že nie sú vždy spojené s alkoholom. Iba väčšinou (smiech).

[youtube So0Wm7Z5rrs 720 410]

Vyskytla sa aj nejaká nebezpečná situácia?

V pamäti nemám žiadnu takú spomienku, takže aj ak bola nebezpečná, tak asi nie natoľko, aby som si ju zapamätal.

Viem o Tebe, že sa koncom leta presúvaš za „veľkú mláku“. Čo sa tam chystáš robiť?

Áno, koncom septembra balím kufre a idem do Vancouvru. Plán je taký, že tam budem robiť to, čo tu, len verím, že tam budem mať viac možností ako tu. Ak to ale nevyjde, čo sa môže veľmi ľahko stať, tak budem robiť hocičo. Aspoň si oddýchnem.

Vo voľnom čase máš pomerne dosť aktivít. Čomu všetkému sa rád venuješ?

Fotím, točím, kreslím, športujem, robím hudbu, pijem, triezviem (smiech).

Pracuješ na niečom ešte tu na Slovensku kým odídeš?

Áno, kým odídem, tak mám na pleciach ešte dosť klipov, a aj iných projektov. Mimo to je mojím hlavným cieľom ponahrávať a zverejniť pesničky, ktoré som niekoľko rokov skladal, ale nikdy som ani jednu nevypustil do sveta. A to chcem stihnúť kým odídem.

Čím chceš byť, keď budeš veľký?

To sa sám seba pýtam už 26 rokov a každý mesiac mám inú odpoveď.

Tvorbu Anakina nájdete samozrejme aj na Facebooku a Instagrame. Ak sa vám rozhovor a jeho práca páčili, neváhajte mu dať svoj like či follow. 

0
Komentovať (0)