Vivat Sloboda

Foto: Team Vivat

Vivat Sloboda je prvá počítačová hra s otvoreným svetom, ktorá sa odohráva v Bratislave.

Dej doposiaľ žiadnej počítačovej hry s otvoreným svetom sa neodohrával v Bratislave. Všetko to chce zmeniť tím mladých slovenských vývojárov, ktorí pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie vydávajú minihru s názvom Vivat Sloboda. O čom hra vlastne bude, ako vznikala a čo je hlavným snom tímu Vivat v budúcnosti, nám prezradili v krátkom rozhovore. 

17. novembra zverejníte počítačovú hru Vivat Sloboda, ktorá bude celkom zadarmo. Čo vás motivovalo k jej tvorbe a prečo bude bezplatná?

Náš debut Vivat Sloboda je prequelom k veľkej hre v podobe minihry v téme Nežnej revolúcie. Jej špeciálnym dňom je vďaka pražskému protestu práve 17. november a naň sme chceli poukázať, keďže práve teraz je 30. výročie pádu neslobodného režimu. Hra vychádza síce v tento deň ale nie tak, ako si možno niektorí predstavujú. Na jeden deň si ju budú môcť hráči zahrať po celom Slovensku exkluzívne na vybraných pobočkách nášho partnera O2.

Vďaka tomuto verejnému betatestu vychytáme chyby a začneme hru zverejňovať záujemcom, ktorí sa o ňu na našom webe prihlásili. Všetkým samozrejme zadarmo tak, ako sme sľúbili. To je vlastne aj odpoveď na dôvod poskytnutia hry s nulovou cenovkou. Nemohli by sme si v žiadnom prípade dovoliť pracovať na hre s otvoreným svetom v Bratislave, pokiaľ by nám Férová nadácia nepomohla.

Aký odkaz k 30. výročiu Nežnej revolúcie prináša?

Nesnažíme sa hráčov ovplyvniť na žiadnu stranu. Iba pripomíname stav, ktorí sme my mladí nemali ako zažiť. V hre komunikujeme iba fakty a reálne výpovede ľudí ako zo strany komunistov, tak zo strany „disidentov“. Vtipné (alebo smutné) je, že práve ľudia obmedzujúci slobodu majú vždy rovnaké argumenty. Mladí nemajú čo rozhodovať o krajine, v ktorej žijú a všetko je platené zo zahraničia za účelom zničenia všetkého dobrého.

Jasné, dá sa nad tým pousmiať ale zoberte si, že toto sú vety, ktorým niektorí vtedy verili a mnohí tomu začínajú veriť dnes. Pokiaľ budeme ignorovať to, čo sa okolo nás deje, môžeme jednoducho spadnúť do neslobodného režimu, aj keď sa nám to zdá akokoľvek nereálne. Sloboda nie je samozrejmosť, nie je len reklamná fráza momentálne vyskakujúca na teba z každého tretieho postu. Za nás ide o vyvolanie záujmu.

Foto: Team Vivat

Ide vôbec o prvú hru s otvoreným svetom, ktorá hráčov zavedie do hlavného mesta Slovenska. Čo od nej môžu hráči očakávať, koho v nej uvidíme a koho budeme počuť?

Aj vám sa táto otázka číta tak dobre, však? Ako každý hráč, vždy sme si hovorili, aké by to bolo, keby sa hra s otvoreným svetom odohrávala u nás. Konečne sa to deje! Čaká nás ešte dlhá cesta a uvedomujeme si, že zmenšená Petržalka a časť Starého Mesta je iba začiatok. Od Vivat Sloboda sa dá očakávať základný kameň niečoho, na čom chceme stavať. Prejsť sa popod virtuálne UFO alebo pozrieť starý náter digitálneho Hotela Kyjev je super. V roli taxikára si to v minihre Vivat Sloboda konečne vyskúšame.

Ako ste postupovali pri tvorbe príbehu? Pracovali ste s nejakými archívnymi dokumentami popr. odborníkmi? Ako ste vyberali lokalizáciu príbehu?

Vynikajúca otázka, pretože na toto sme si dávali veľký pozor. Uvedomujeme si, že téma Nežnej revolúcie môže byť názorovo horúca obzvlášť, pokiaľ hru robia mladí ľudia, ktorí ju nezažili. Preto sme od nultej fázy hry komunikovali s účastníčkou Nežnej pani Dagmar Füle. Okrem toho máme napozerané asi všetky dokumenty na túto tému, ktoré sme v prípravnej fázy našli. Niekoľko hodín strávených v archíve rozhlasu RTVS a prebrázdený internet kvôli dobovým fotografiám Bratislavy. Škoda, že sme hru nerobili počas školskej dochádzky, v dejepise by sme na jednej písomke prekvapivo excelovali.

Foto: Team Vivat (Magdaléna Tomalová)

Koľko času zabral jej vývoj? A aký je jej play time?

Vivat Sloboda trvala vyrobiť, na pomery hier, veľmi krátko, aj keď ani v tomto momente nie je samozrejme plne dokončená. Dôvod bol šibeničný termín, keďže sme na nej začali pracovať reálne v auguste. Zvolili sme si ho ale sami a preto teraz, pár dní pred vydaním, si už nemáme od nervov aké nechty okusovať. Náš nepoddajný programátor Samuel Potisk už vidí svoju izbu iba v stĺpcoch zeleného kódu, ako v Matrixe.

Robíme ale, samozrejme, čo môžeme a podľa správ čo dostávame, to budúci hráči chápu a čo-to nám odpustia. Za to sme im veľmi vďační. Hru, alebo teda minihru, si bude možné užiť preto, povedzme, do pol hodinky hracieho času. Záleží, ako veľmi sa bude vodič štátneho taxíku ponáhľať. Čakajú ho dve zákazky. Jedna od zarytého straníka KSČ a druhá od študentov idúcich na protest.

Foto: Team Vivat
Foto: Team Vivat (Magdaléna Tomalová)

Vivat Sloboda je teda predohrou pred veľkým projektom, na ktorom pracujete. O čom bude Vivat Slovakia?

Z roku 1989, kedy sa odohráva Vivat Sloboda, sa v rámci Vivat Slovakia posunieme o rok ďalej. 90. roky boli na Slovensku obzvlášť divoké a bolo by veľmi zaujímavé toto obdobie prežiť v hernej forme. Nebudeme sa ale teraz opúšťať, čo všetko by sme v takej hre chceli. Prvoradé je v tomto momente priniesť plnohodnotnú Vivat Slobodu medzi vás všetkých a dokázať, že aj u nás sa dajú robiť videohry orientované na lokálny trh. Alebo sa o to aspoň pokúsiť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vivat Sloboda (@vivatsloboda),

Existuje predpokladaný termín vydania Vivat Slovakia? Môžu ľudia projekt nejako priamo podporiť?

Ohľadom dátumu vydania Vivat Slovakia si nedovolíme vôbec hovoriť. Ale urobíme všetko preto, aby sme sa k tomuto ultimate goalu dostali. Ak by ste boli radi, aby sa niečo také udialo, podporiť nás je možné samozrejme šírením dobrého mena a nejakými tými followmi na sociálnych sieťach. Netreba byť skúpy na lajky, ak má človek daný projekt rád.

No a samozrejme merch. Čo by sme to boli za moderný a dynamický startup bez vlastných handier. Máme na webe vivatsloboda.sk na predaj zimné dobové čiapky na toto novembrové počasie. Presne také, aké nosili počas Nežnej revolúcie spíkri na pódiách. Toto všetko sú veci, ktorými si môžeme navzájom pomôcť, aby si pár mladých hráčov, ktorí snívajú o hernej mestskej akcii v Bratislave mohli tento sen splniť. Tak, ako ty.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )