Foto: Michal Sabovčík, Juraj Koreň

Jeden lieta, druhý lezie. Spoločne spoja sily, aby dobyli svet. Michal Sabovčík a Juraj Koreň sa aj vďaka vám môžu zapísať do svetovej histórie.

Najmenšie veľhory sveta – slovenské Tatry, vychovali už niekoľko generácií dobrodruhov. Medzi aktuálnych patria aj Michal Sabovčík a Juraj Koreň, ktorým adrenalín v živote rozhodne nechýba. Najnovšie sa rozhodli podniknúť expedíciu, akú svet ešte nevidel. Bude dlhá, nebezpečná a svojím spôsobom aj bolestivá. Na druhú stranu však krásna, nezabudnuteľná a mladí Slováci sa ňou zapíšu do svetovej histórie. Viac o projekte Seven Virgin Summits vám Michal (profesionálny horolezec, ktorý aj lieta) a Juraj (profesionálny paraglidista, ktorý aj lezie) prezradia v našom spoločnom rozhovore.

Horolezec a paraglidista. Ako takéto priateľstvo vzniklo?

Juraj: Miša, ako hrdinu tatranských vertikál, som registroval od jeho perfektného výkonu pri prechode hrebeňa Tatier a keď som sa dozvedel, že začal lietať, pochopil som, že musíme spojiť sily. Ja ho naučím lietať a on mňa zase liezť. Spojíme horolezectvo a paragliding do jedného výkonu a posunieme hranice našich športov.

Michal: Stretli sme sa na festivale Slnko na skalách, kde sme obidvaja prednášali o svojich dobrodružstvách. Večer pri pive sme sa dohodli a len čo začalo mrznúť, už aj sme liezli s padákmi po horách a následne ich zlietavali. Zohrali sme sa a ja som dobre natrénoval na Himaláje. Nadišiel čas, posunúť sa ďalej…

Foto: Michal Sabovčík

Mená vás oboch mohli Slováci v poslednom čase počuť v spojení s najvyšším pohorím našej planéty. Môžete nám vaše posledné expedície v skratke popísať?

Juraj: Himalájam som ako paraglidista podľahol, sú rozľahlé a nekonečne vysoké. A to najdôležitejšie, málo prelietané. Tento rok som preletel sólo 380km z mesta Pokhara až na východné hranice Nepálu, po predhoriach niekoľkých osemtisícových vrcholov. Každý deň som letel okolo sto kilometrov po úbočiach Himaláji  na paraglide, pričom v sedačke som so sebou niesol kompletnú výstroj na niekoľkodňové bivakovanie v horách. Len tak, nechcene sa mi podarilo prekonať najdlhší let na území Nepálu, paradoxne svoj vlastný z roku 2016. Rekordy sa stanovujú pomerne ľahko, keďže do divočiny a neznáma lieta celosvetovo len pár ľudí.

Foto: Juraj Koreň

Michal: V máji som vystúpil na osemtisícové Dhaulághirí expedičným štýlom a bez použitia kyslíka s Petrom Hámorom. Zletel som na padáku z výšky 5800 m až do BC. Bol to vrchol expedície, ktorá začala aklimatizačnými výstupmi v okolí Everestu v marci, napríklad na šesťtisíc metrov vysoký Island Peak a neúspešne na Pumori, kde sme sa museli pod vrcholom otočiť kvôli veľmi zlým podmienkam.

Tentokrát ste sa však rozhodli spojiť sily a do sveta vyrážate spoločne. V projekte Seven Virgin Summits sa pokúsite o to, čo ešte nikto neskúsil. Poviete nám o tom niečo viac?

Ideou projektu je spojenie troch elementov, vody, zeme a vzduchu v jednom športovo zaujímavom výkone. A teda ku vytýčenej hore sa plavíme na plachetnici, panenskú horu vylezieme a nadol zletíme na paraglide. Sme dobrodruhovia a zaujímajú nás odľahlé miesta bez ľudí, preto nie sú naším cieľom komerčne zneužívané najvyššie vrcholy svetadielov ale panenské, nedotknuté a nezlietané miesta a načrtnúť novú, dobrodružnú a vizuálne extravagantnejšiu cestu. Zbúrať dogmy o tom, čo sa nedá, pretože „nemožné je len jednou z možností“!

Foto: Juraj Koreň
Foto: Michal Sabovčík

Ktoré vrcholy ste si do svojho projektu vybrali a viete už, ako ich vlastne nazvete? Predpokladám totiž, že na to budete mať právo, keďže na nich doposiaľ ľudská noha nevkročila.

Juraj: Prvou výzvou na našej ceste za siedmymi nedobytými vrcholmi siedmych svetadielov je Antarktída. Vrcholov máme vybratých niekoľko, pretože len na vlastné oči budeme vidieť, ktorý máme šancu vyliezť, nakoľko tieto steny nie sú dobre zmapované. Máme teda niekoľko variánt v sto kilometrovom okolí ostrova Adelaide na južnom polárnom kruhu. Ich výška sa pohybuje medzi tisíc až dvetisíc metrami nad morom s tým, že z toho mora priamo vyrastajú, takže ich mohutnosť je neskutočná.

Michal: Pri pomenovaní sa necháme inšpirovať udalosťami, ktoré sa udejú počas výstupu, dojmu okolitej krajiny a popustenej fantázii po  výkone.

Prvou zastávkou vašej sedemdielnej cesty je teda Antarktída. Vo večne zamrznutej krajine to bude zrejme poriadna výzva. Čo vás tu vlastne čaká?

Michal: Už len plavba ku hore bude zaujímavá, nakoľko musíme prekonať Draekov prieliv, ktorý si vyslúžil pomenovanie námornícky Everest. Najdrsnejší a najviac bičovaný vetrami a búrkami, plný ľadových krýh. Večne zamrznutá krajina bude zaujímavým orieškom počas dvoch týždňov, ktoré máme vyhradené na dobývanie hory.

Iceberg Sighting Drake Passage

Juraj: Večne zamrznutá krajina bude zase zaujímavým orieškom počas dvoch týždňov, ktoré máme vyhradené na dobývanie hory. Chlad, polročný deň a mráz na tisíc spôsobov. Ja mám osobne obavy, čo keď pristaneme vo vode. Vraj trénovaný človek vydrží 4 minúty.

Výprava do Antarktídy zrejme nebude úplne najlacnejšia. Ako si poradíte s týmito finančnými nákladmi?

Vložili sme do toho všetky svoje úspory ale na celú expedíciu to nestačí. Rozhodli sme sa využiť možnosti crowdfundingu. Tričká, fotky a film z expedície, drobné kamienky z Antarktídy, karabíny, ktoré s nami vystúpia na vrchol či tandemové lety s Ďurom tu na Slovensku, to všetko môžeš získať za finančný príspevok, ktorý použijeme na financovanie expedície a natáčanie/strih filmu.

Jedinečnú dobrodružnú výpravu dvoch mladých Slovákov môžete teda podporiť aj vy. Kúpou rôznych suvenírov podporíte Jurajov a Michalov sen, ktorým sa môžu zapísať do svetovej histórie adrenalínových športov. Podporiť projekt Seven Virgin Summits môžete na tomto odkaze.

Pozri aj: On bol informatik, ona doktorka. Mladí Slováci dali bežnému životu zbohom, momentálne mieria k Antarktíde a celkom zmenili pohľad na dnešný svet

Uložiť článok

Najnovšie články