Foto: Profimedia

Vedci už niekoľko rokov skúmajú terapeutické účinky psychedelických drog.

Výskum psychedelických látok je však aj v súčasnosti do značnej miery obmedzený a výsledky sú neraz nejednoznačné. Vedci však konečne mohli preskúmať, ako vplýva LSD na bolesť a toto hovoria výsledky.

Je LSD analgetikom budúcnosti?

Užívatelia psychedelických látok už niekoľko rokov uvádzajú, že už mikrodávka postačuje na to, aby u nich došlo k zmene percepcie bolesti. Po rokoch vedci konečne dostali povolenie tento jav preskúmať a ako uvádza štúdia publikovaná prostredníctvom časopisu Journal of Psychopharmacology, zdá, že mikrodávka LSD skutočne dokáže zmierniť bolesť.

Ako píše portál Science Alert, stačia už tri nehalucinogénne mikrodávky LSD k tomu, aby sa u pacientov zvýšil prah bolesti a aby bola subjektívna miera pociťovanej bolesti nižšia. Podľa autorov štúdie je efekt rovnaký, ako po podaní 20 mg oxykodónu alebo morfia.

Foto: unsplash

Dôležité je však dávkovanie LSD, dávka menšia ako 20 µg stráca svoj účinok, potvrdila štúdia. Ide však o metódu, ktorá by mohla pacientom pomôcť bez toho, aby museli čeliť následkom užívania opioidov. Analgetické účinky mikrodávok LSD boli testované na 24 zdravých pacientoch, ktorým bolo náhodne podané placebo alebo 5 µg, 10 µg alebo 20 µg LSD.

Po podaní látok boli participanti požiadaní, aby ponorili ruku do nádoby s ľadovou vodou a podržali ju tam čo najdlhšie. Ak mali pocit, že už to viac nevydržia, mohli ruku z nádoby vytiahnuť. Po troch minútach boli všetci účastníci požiadaní, aby ruku z ľadovej vody vybrali.

Sú potrebné ďalšie výskumy

Následne boli participantom odobraté vzorky krvi a boli požiadaní, aby subjektívne zhodnotili, akú mieru bolesti pociťovali, do akej miery bol zážitok nepríjemný a akú mieru stresu počas experimentu pociťovali. Experiment bol s odstupom niekoľkých dní opakovaný štyrikrát.

Ukázalo sa, že účastníci, ktorým bolo podané LSD, vydržali s rukou ponorenou v ľadovej vode o 20% dlhšie ako tí, ktorým bolo podané placebo. Účinok LSD bol rovnako silný po 1,5 hodine od podania, ale aj po 5 hodinách. Zdá sa teda, že analgetický účinok je dlhodobý a je badateľný aj niekoľko hodín po užití mikrodávky.

Coaster420 / Public domain

Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobuje, že vďaka LSD tolerovali účastníci nepríjemný podnet dlhšie, štúdia však ukázala, že LSD zrejme vyvoláva psychologické zmeny, ktoré umožňujú ľahšie sa s bolesťou vyrovnať a zvládnuť ju. Odborníci sa však nazdávajú, že by mohlo ísť aj o sebatranscendenciu, ktorú ľudia po užití LSD zažívajú.

Výskumy na potkanoch zas ukazujú, že LSD ovplyvňuje serotonínové receptory, ktoré do značnej miery ovplyvňujú vnímanie bolesti. Je však potrebné vykonať ďalšie výskumy, ktoré okrem iného určia aj ideálne dávkovanie LSD bez toho, aby pacient pociťoval paranoju či iný diskomfort spájajúci sa s užívaním psychedelík.

Okrem toho, v ďalších výskumoch sa vedci plánujú zamerať aj na kombináciu LSD a MDMA, píše portál Mindmed. Tá by mohla pomôcť nielen pacientom s fyzickými bolesťami, ale napríklad aj s posttraumatickou stresovou poruchou či depresiami.

Uložiť článok

Najnovšie články