foto: Pixabay

Všetci ho používame od vtedy, čo sme sa naučili základným hygienickým návykom. Vedeli by ste si predstaviť, že by to malo byť inak?

Vedci sa pustili do skúmania naozaj delikátnej záležitosti. Je každodenné používanie toaletného papiera naozaj pre nás bezpečné? Alebo máme využiť radšej iné možnosti, ktoré nám pomôžu zbaviť sa nečistôt? Možno by ste si mysleli, že skúmať tieto otázky je absolútne zbytočné. Veď toaletný papier sa stal nevyhnutnou súčasťou našich domácností. Ťažké si je predstaviť, že by to malo byť inak.

Skupina vedcov a doktorov však varujú pred častým používaním toaletného papiera. Niektorí z nich sú presvedčení, že neodstraňuje zvyšky fekálii dostatočne a tak pri nesprávnej technike môže dôjsť k vážnym zápalom, počnúc drobnými poraneniami a infekciami konečníka, až po komplikované zápaly močového traktu. A aké teda máme možnosti? V niektorých krajinách ako napríklad Japonsko, Taliansko či Grécko, sa bežne používajú bidety a pomaly sa tento technický vynález udomácňuje aj v našich končinách. Mnohí ľudia však nad ním skepticky dvíhajú obočie a radšej dávajú prednosť toaletnému papieru.

Dôvodov, prečo nie, je viacero

Niektorí ľudia nechcú používať toaletný papier z ekologického hľadiska. Veď ročne sa vyrúbe nemalé množstvo stromov len za týmto jediným účelom. Ďalší tvrdia, že aj toaletný papier obsahuje zbytočne veľa chemikálií či vôní, ktoré sú v skutočnosti úplne zbytočné. To môže mať na svedomí viaceré dermatologické zápaly. Ak sa na to pozrieme z racionálneho hľadiska, tak vážne k šťastiu nepotrebujeme toaletný papier s vôňou levandule či borovice.

pixabay.com

V mnohých krajinách o toaletnom papieri v skutočnosti vôbec nechyrujú. Nevyhnutnú hygienu vykonávajú ľavou rukou, pretože pravou jedia. Aj kvôli tomuto si všetci potriasame pravicou. Autor nezvyčajnej štúdie zameranej práve na análnu hygienu, Rose George tvrdí, že na svete sú milióny ľudí, ktorí si myslia, že sú čistí. Ale v skutočnosti majú, jemne povedané, naozaj špinavý zadok. Autor odporúča použivať miesto toaletného papiera vlhčené obrúsky, ktoré sa výborne osvedčili pri udržiavaní telesnej hygieny u bábätiek.

Vraví, že sami doma si môžeme urobiť malý experiment. „Rozotrite na dlážku trošku čokolády. Skúste ju utrieť toaletným papierom, alebo vlhčeným obrúskom. Raz-dva uvidíte ten rozdiel.“ Na jeho slovách určite niečo pravdivé je. Avšak doktor George zabudol na jeden dôležitý detail. Vlhčené obrúsky nie sú práve najšťastnejším riešením pre našu prírodu. Len tak ľahko sa nerozložia a ak ich budete používať, asi vás nemilo prekvapí upchatý odpad.

Či sa teda budete radiť odporúčaním vedcov, je len a len na vás.

Pozri aj: NASA zverejnila ako znie vesmír. Pripomína desivé sci-fi či tajomné zvuky hlbokého oceánu

independent.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)