Foto: IMDB (New Line Cinema)

Simona Gray / / Film
Johnny Depp si zahral v mnohých filmoch, ale nie všetkým z týchto snímok sa dostalo uznania, aké by si zaslúžili. Ponúkame vám zoznam niektorých z nich.

John Christopher Depp II je známy ako muž mnohých tvárí, a to doslova. Ako herec je neuveriteľne všestranný a zatiaľ sa azda nenašla postava, ktorej by nebol schopný dať tvár a život. Slávu a pozornosť získal najmä vďaka svojej kariére teenagerskej hviezdy v seriáli 21 Jump Street, kde si zahral mladého policajta Toma Hansona (túto úlohu si zopakoval o viac ako dvadsať rokov neskôr len preto, aby mohli Hansona zabiť). 

Od deväťdesiatych rokov sa objavil v nespočetnom množstve kvalitných filmov, či sa v nich už objavil ako hlavná postava, alebo ako cameo, ale pravdou je, že väčšina ľudí si ho pamätá len ako opitého Jac…kapitána Jacka Sparrowa alebo excentrického Willyho Wonku. A, samozrejme, ako večnú prítomnosť vo filmoch Tima Burtona. Avšak herecká kariéra Johnnyho Deppa je viac než toto, preto vám ponúkame zoznam jeho o niečo menej známych filmov, ktoré si ale určite musíte pozrieť a osláviť tak spolu s ním jeho 55. narodeniny.

Benny & Joon/ Benny a Joon

ČSFD: 80 %
IMDB: 7,2/10

Nádherný film, ktorý vás určite chytí za srdce. Bennyho sestra Joon trpí duševnou chorobou, ktorá im obom pekne znepríjemňuje život. I napriek tomu, že Joonin zdravotný stav sa horší, Benny odmieta umiestniť ju do ústavu a tvrdohlavo sa o ňu stará sám, hoci to znamená, že si tak ničí svoj vlastný život. Všetko sa ale zmení, keď sa objaví Sam, excentrický mladý muž, ktorý prinesie do života súrodencov novú nádej a kopec bláznivých kúskov. Ako napríklad opekanie toastov žehličkou. Film má navyše príjemný hudobný podmaz, takže je to určite must watch. Ak ste to už nevideli.

What´s Eating Gilbert Grape/ Čo žerie Gilberta Grapea

ČSFD: 85 %
IMDB: 7,8/10

Väčšina Deppových postáv, tých dobrých postáv, má hĺbku a Gilbert Grape, deprimovaný mladík z malého amerického mesta, v ktorom sa nikdy nič nedeje, určite nie je výnimkou. Film bol natočený na motívy rovnomennej knihy a zobrazuje ťažký život chlapca, ktorý sa akosi sám musí starať o svoju rodinu. Tá pozostáva aj z jeho obéznej matky, ktorá sa už celé roky nepohla z gauča a mladšieho brata Ernieho, ktorého vývoj sa zastavil niekde na úrovni šesťročného dieťaťa (a jeho role sa úžasne zhostil mladý Leonardo DiCaprio). Všetko sa zmení, keď sa v meste objaví Becky…

Dead Man/ Mŕtvy muž

ČSFD: 84 %
IMDB: 7,7/10

Mŕtvy muž je pomerne experimentálny film. Je čierno-biely a soundtrack vznikol tak, že si Neil Young len tak vybrnkával melódie na gitare. Výsledok je ale úžasný a nenechá vás ľahostajnými. Zobrazuje pomery západnej Ameriky na konci 19. storočia – najmä situáciu Indiánov, ak chceme byť presní. Okrem toho sa v ňom objavujú verše Williama Blakea, hranica medzi životom a smrťou je tam skutočne tenká a upozorňujeme, že film je pomerne smutný.

The Brave/ Bojovník

ČSFD: 75 %
IMDB: 6,4/10

Johnny Depp sa vo svojom režisérskom debute opäť raz venuje téme Indiánov. Rafael bol nedávno prepustený z väzenia, nemá prácu a, navyše, žije aj so svojou rodinou v karavane na smetisku, ktoré má byť ešte aj zlikvidované. V zúfalej snahe dostať sa z tejto situácie siahne po krajnom riešení…Pred pozretím tohto filmu odporúčame naštudovať si čo je to snuff film a psychicky sa pripraviť.

Fear and Loathing in Las vegas/ Strach a hnus v Las Vegas

ČSFD: 75 %
IMDB: 7,7/10

Too weird to live, too rare to die!

Film, ktorý odštartoval priateľstvo medzi Hunterom S. Thompsonom, otcom gonzo žurnalizmu, a Johnnym Deppom. Snímka je filmovým spracovaním rovnomennej knihy a zobrazuje, možno aj trochu autobiograficky, bizarné (a psychedelické) dobrodružstvo novinára Raoula Dukea, ktorý sa spolu so svojím právnikom menom Gonzo vyberie do Las Vegas, aby napísal reportáž z motocyklových pretekov. Raoul aj Gonzo si ale namiesto toho užívajú drogové opojenie. Tento film má ale hlbšiu ideu ako sa na prvý pohľad zdá – ako nám hovorí aj citát na začiatku filmu: Kto zo seba urobí zviera, zbaví sa bolesti ľudstva. Ak máte slabosť pre podobné snímky a Ameriku sedemdesiatych rokov, nebudete ľutovať.

Chocolat/ Čokoláda

ČSFD: 80 %
IMDB: 7,3/10

Joanne Harris je skvelá spisovateľka a Čokoláda je skvelá, či sa už jedná o knihu, film, alebo jednoducho…o klasickú čokoládu. Romantický príbeh z malého konzervatívneho mesta, ktorého obyvatelia sa navzájom posudzujú podľa dochádzky do kostola a podľa toho, ako kto dodržuje pôst, má dynamický dej, čaro, humor a veľa, veľa čokolády. Dej začína pred Veľkou nocou, kedy do tohto malého mestečka vietor priveje Vianne a jej dcéru Anouk a pokračuje príchodom Rouxa. Je to film o predsudkoch, rodine a o tom, čo všetko dokáže správne množstvo kakaa.

Blow/ Kokaín

ČSFD: 83 %
IMDB: 7,6/10

Ďalšie filmové spracovanie, tentokrát knihy o živote amerického kokaínového kráľa, Georga Junga, ktorý strávil väčšinu svojho života vo väzení. Depp si tu zahral spolu s Penélope Cruz a obaja odviedli skvelú prácu. Už keď bol George Jung malé dieťa, pochopil, že človek potrebuje k spokojnému životu peniaze ale najlepšie také, kvôli ktorým nemusí ťažko pracovať. Keď objaví zlatú baňu v podobe pašovania drog, je to len otázka času, kedy sa mu podarí zrealizovať jeho americký sen…a kedy sa z neho bude musieť zobudiť. Hoci sa film nesie v znamení humoru a je pomerne odľahčený, koniec…až tak veľmi nie.

Finding Neverland/ Hľadanie Krajiny – Nekrajiny

ČSFD: 84 %
IMDB: 7,7/10

Príbeh muža, ktorý vymyslel Petra Pana. James Barrie mal kedysi problém nájsť inšpiráciu a londýnskemu publiku sa jeho divadelné hry príliš nepáčili. Všetko sa zmení, keď stretne na prechádzke v parku rodinu Daviesovcov – J. M. Barrie v nich nájde niečo, čo mu vlastná rodina nebola schopná poskytnúť a Peter Pan uzrie svetlo sveta.

Hľadanie Krajiny – Nekrajiny je okúzľujúci film, ktorý vás chytí za srdce a možno budete mať aj slzy na krajíčku. Učí nás, aké dôležité je mať a nestratiť fantáziu a nechať naše vnútorné dieťa, aby občas prebralo kontrolu.

Arizona Dream/ Arizonský sen

ČSFD: 78 %
IMDB: 7,4/10

Arizona Dream je jeden z najmenej známych Deppových filmov. Pekný kontrast však tvorí fakt, že zožal veľmi priaznivé hodnotenie. A to úplne právom. Film sleduje príbeh Axela, ktorý sa živí ako strážca rýb v newyorskej zátoke. Jedného dňa ho neočakávane navštívi bratranec, ktorý ho volá na strýkovu svadbu do Arizony. Axel odmieta, no bratranec Paul ho unesie a aj napriek tomu sa ocitá v Arizone s príšernou opicou. Tu začína ohromné a veľmi bizarné dobrodružstvo.

The Rum Diary/ Rumový denník

ČSFD: 57 %
IMDB: 6,2/10

Hunter S. Thompson spáchal v roku 2005 samovraždu a šesť rokov po jeho smrti sa Johnny Depp rozhodol prostredníctvom spoločnosti Infinitum Nihil  sfilmovať ďalšiu z jeho noviel, Rumový denník. Keďže Thompson písal o tom, čo poznal, aj tu je hlavná postava novinár. Paul Kemp, ktorý sa pre zmenu zase vznáša v neustálom rumovom opare, prichádza do Portorika, do San Juan, aby tam pracoval pre miestne noviny. Príbeh sa v niektorých aspektoch približuje k Strach a hnus v Las Vegas – postavy zažívajú bizarné príhody, pijú alkohol (akoby to bola voda) a užívajú drogy, dostávajú sa do rôznych potýčok nielen so zákonom a snažia sa nejako prežiť. Hoci film má aj svoje slabšie chvíľky, jeho myšlienka, zobrazenie situácie v Portoriku a spoločenskej nespravodlivosti tento malý nedostatok zachraňujú. A Johnny Depp zahral večne opitého Kempa ukážkovo.

Pozri aj: 16 skvelých filmov z roku 2016, ktoré ste pravdepodobne zmeškali.

Komentovať (0)