Michal Blaško / / Kultúra
Festival Uprising ešte ani zďaleka neuzavrel svoj tohtoročný line-up, no už dnes vyzerá skvele. Veď mená ako Alborosie, Nneka, Tarrus Riley, Sugar Hill Gang...

Festival Uprising ešte ani zďaleka neuzavrel svoj tohtoročný line-up, no už dnes vyzerá skvele. Veď mená ako Alborosie, Nneka, Tarrus Riley, Sugar Hill Gang či Looptroop Rockers sú už teraz zárukou kvalitného ročníka. Toto sú všetko mená, o ktorých viete úplne všetko a poznáte skoro každú jednu skladbu. Uprising však nie je iba o veľkých menách, ale aj o menších, no hlavne kvalitných umelcoch. V našom pravidelnom seriáli si postupne predstavíme mená, o ktorých ste doteraz počuli len veľmi málo, avšak budete určite ľutovať, ak si ich na Uprisingu nepozriete.

Dean Fraser

dean-fraser-uprising-2016-top-news

Dean Ivanhoe Fraser je asi najznámejším jamajským saxofonistom a naozajstným hudobným virtuózom. Jeho originálne hudobné party prekvapujú a ohromujú ľudí všade, kde sa chopí svojho nástroja. Dlhé roky na scéne z neho urobili veľaváženého hudobníka, ktorý už v 93-ťom získal ocenenie, Musgrave-ho medajlu, od jamajskej vlády za jeho hudobný prínos pre krajinu. Dnes je tento 58-ročný tvorca melódií veľmi vyhľadávaný, či už jeho poslucháčmi alebo producentami z celého sveta.

[youtube a6vOtUwyOMc 720 410]

Ras Muhamad

ras-muhamad-uprising-2016-news_0

Ras Muhamad je jedna z najvýznamnejších postáv reggae hudby Indonézie, aj celej Ázie. Na scéne pôsobí už cez trinásť rokov, počas ktorých vydal šesť albumov, kde nechýbali ani populárne mená ako Kabaka Pyramid, Sara Lugo, Uwe Kaa či Naptali. Práve s posledným menovaným Jamajčanom nahrali spoločnú skladbu na Reggaeville Riddime s názvom„Farmerman“. Celú svoju kariéru zasvätil úsiliu rozšíriť reggae vo svojej krajine a utužovaniu dobrých vzťahov medzi všetkými umelcami. Tak ako sa v jeho tvorbe spája reggae, dancehall a hip-hop, tak sa snaží udržiavať jednotu medzi umelcami. Svojim najnovším albumom Salam sa pred dvoma rokmi dostal do povedomia celému svetu.

[youtube p_bRi9ofaWU 720 410]

Sassja

sassja

Na Uprisingu sa tento rok po prvý raz predstaví úspešná mladá speváčka Sassja, rodáčka z Bosny a Hercegoviny pôsobiaca v Chorvátsku. Sassja patrí medzi interpretky, ktoré sa svojimi piesňami snažia čo najviac priblížiť obecenstvu, čo sa jej darí už od začiatku kariéry. Mnoho fanúšikov a poslucháčov ju označuje za bosniansku Soom T a keďže je vo svojej krajine unikátom, čo sa ženských reggae speváčok týka, za krátky čas sa stala miláčikom domácej scény. Pôsobí v Chorvátsku a aj keď väčšinou spieva v rodnom jazyku, a my jej rozumieme len pár slov, jej energické vystupovanie je veľmi nákazlivé. Svoje prvé video „Ostavi da gori“ vydala v roku 2010, odkedy nahrala mnohé piesne a kolaborácie, ktoré minulý rok zjednotila do debutového albumu Taktički praktično. Ten sa do jedného dňa stal najpočúvanejším albumom na Deezer-i. Zožal veľký úspech aj u hudobných kritikov a jeho názov bol skloňovaný vo veľa domácich aj zahraničných médiách. Obsahuje piesne ako „Clash“ a „Etikete“, ktoré majú spolu vyše 3 milióny videní na YouTube. Príspevok o jej debute na domácom portáli reggae.cr sa dokonca stal najčítanejším za rok 2015.

[youtube ilhOVcAH4x4 720 410]

Viac informácii nájdete na www.uprising.sk.

0
Komentovať (0)