/ 0 / Michal Blaško
Pohoda 2016 už pomaličky, ale isto uzatvára svoj bohatý a svetovými menami nabitý line-up. Tento týždeň zverejnila 5 nových mien na Pohoda dni_FM, no...

Pohoda 2016 už pomaličky, ale isto uzatvára svoj bohatý a svetovými menami nabitý line-up. Tento týždeň zverejnila 5 nových mien na Pohoda dni_FM, no to ešte určite nebolo všetko. Michal Kaščák a celý tím Pohody má pre návštevníkov v zálohe ešte  mnoho iných, menej známych, no kvalitných interpretov. Mená hlavných headlinerov ako Sigur Rós, Prodigy, PJ Harvey, Parov Stelar či Flying Lotus už všetci určite dôverne poznáte. V našom pravidelnom seriáli si postupne predstavíme mená, o ktorých ste doteraz počuli len veľmi málo, avšak budete určite ľutovať, ak si ich na Pohode nepozriete.

Monsieur Periné

Monsieur Perine

Latino-swingové skladby tejto na Slovensku pomerne neznámej kapely majú na YouTube spolu vyše 50 miliónov pozretí. Moniseur Periné sú čerstvými víťazmi Latin Grammy v kategórii najlepší nováčik. Ich druhý album Caja de música bol nominovaný na ocenenie najlepší album roka v rámci Latin Grammy ako aj v americkej Grammy (kategória najlepší latinsko-americký album).

[youtube UYfp4ypbFZI 720 410]

Monsieur Periné sú na scéne od roku 2007, no v začiatkoch budovali svoju kariéru svojpomocne. V krátkom čase vyhrali miestu autorskú súťaž Red Bull „El Ensaladero“. To viedlo k vystúpeniu na alternatívnom kolumbijskom festivale Estereo Picnic. Pozitívne recenzie spôsobili záujem vydavateľstiev. Napriek tomu Monsieur Periné všetkých, vrátane ich súčasného vydavateľa Sony Music, odmietli. Ich „indie“ tendencie sa odzrkadlili aj v názve ich debutu Hecho a Mano (handmade). Záujem fanúšikov a rastúci počet vystúpení a fanúšikov si však časom vyžadoval väčšiu podporu, než akú vedia zabezpečiť členovia kapely a ich známi. Sony tak napokon vydalo ich druhý album Caja de Música, no aj ten podpísali len na dva roky. Album produkovali spolu s Eduardom Cabrom (člen Calle 13 – najúspešnejšej kapely v histórii Latin Grammy). Okrem toho spolupracovali s umelcami ako Esteman, Vicente Garcia, Juan Pablo Vega či s kapelou Café Tacvba. Zaujali porotu Grammy, novinárov z NPR, Billboardu, NBC News a momentálne aj festival Pohoda. Jazzový Gitarista Django Reinhard v kaviarňach medzivojnového Paríža, africko-kolumbijská cumbia, americký swing a amazonský temperament – unikátne dobrodružstvo cestovania medzi kontinentami, žánrami i v čase ponúknu Monsieur Periné aj na Pohode 2016.

Oratnitza

oratnitza

Zabudnuté folklórne melódie, motívy aborigénov či pravoslávne spevy zmiešané so štýlmi ako trap, hip-hop, dubstep či D’n’B… Skupina Oratnitza nahodila tradičnú bulharskú hudbu do súčasného zvuku. Starodávne harmónie, moderné rytmy a nadčasové melódie vytvárajú na didgeride, cajone, kavale (tradičná balkánska píšťala) a spevom.

[youtube 8erIJrLZvDc 720 410]

Oratnitza je balkánsky exportný artikel v rámci world music (alebo lepšie povedané etnofusion). Začínali ako pouliční muzikanti v prímorských strediskách. Množstvom koncertov rozšírili svoju fanúšikovskú základňu z pobrežia Čierneho mora do celej Európy. Kvalitnú etnohudbu zároveň títo nadaní muzikanti importujú aj do Bulharska na svoj festival Etno Fest Fusion. Hristiyan Georgiev, Georgi „Chorche“ Marinov, Ivan „Popa“ Gospodinov a Petar „Buny“ Yordanov si zvolili názov podľa bulharského očistného „ohňového“ obradu. Oratnitzu sme objavili pred pár rokmi na showcase festivale v Bulharsku. Už vtedy mali hrať na Pohode, no napokon nevystúpili. Ich 100% živý „etno-bass“ prinesli tento rok vo februári aj do Bratislavy a prinesú ho na druhý pokus aj na Pohodu.

Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS?

Fínska trojica s neprehliadnuteľným názvom „Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS?“ (HYESTJFAVHS) vydala svoj debut „Teenage Sweetheart“ v septembri minulého roka. Následne ich fínski hudobní profesionáli vybrali na prvé miesto v ankete Tulevaisuuden Tusina (zoznam 12 kapiel, ktorým bude patriť rok 2016). Ich tvorbu asi najviac vystihuje to, čo napísal magazín Clash o ich singli „Family Man“ – it’s all killer, no filler.

[youtube SG6t9NFkw6g 720 410]

Susse (spev, basgitara), Ekku (klávesy) a Pitu (bicie) majú drive punkovej gitarovej garážovej kapely, len bez gitary a bez garáže. Funkciu gitary nahradili prehistorickými klávesmi casio a eco-organom. Rock’n’roll miešajú s dream popom 80. rokov. Podľa Rádia Wave vo svojej nákazlivej hudbe kombinujú surový garážový sound s prvkami doo-wopu a frenetickou punkovou energiou. Pred ich koncertom na Eurosonicu na nich upozornil aj magazín FullMoon. Debut nahrávali v starej továrni na akordeóny, ktorá je zároveň ich skúšobňou. Kapela HYESTJFAVHS má zjavne obľubu v netradičných názvoch, priestoroch a zvukoch.

viac informácii nájdete na www.pohodafestival.sk.Komentovať (0)