Ilustračné foto: unsplash/ Thomas Lefebvre

Sme zvyknutí na to, že ľudia, ktorí vykonajú zločin, skončia vo väzení.

Každý štát má vlastné zákony, ktorými sa riadi v prípade hodnotenia a trestania zločincov. Niektoré krajiny stále uznávajú tresty smrti, iní odsúdia zločinca na päťnásobný doživotný trest, kým niektorí dajú väzňom aj za brutálnu vraždu len trest vo forme len niekoľkých rokov vo väzení. Celkom iným svetom je Kazachstan, kde sa za mrežami môže ocitnúť nielen človek, ale aj zviera.

Za mrežami už 15 rokov

Dôkazom je samica medveďa, ktorá sa za mrežami medzi zločincami ocitla za to, že napadla dvoch ľudí. Predtým totiž bola umiestnená v klietke v kempe Belaya Yurta po tom, čo ju ako mláďa opustil cvičiteľ zvierat z cirkusu. Turistom spôsobila v dvoch prípadoch ešte v roku 2004 nepríjemné poranenia, pričom jedným z nich bol 11-ročný chlapec, ktorý chcel Katyu nakŕmiť, no tá ho chňapla za nohu. Druhým napadnutým bol 28-ročný muž, ktorý sa opil a údajne si chcel s medveďom potriasť rukou, čo sa mu však škaredo vypomstilo.

 Ekaterina

Medvedicu, ktorá mala v čase uväznenia 7 rokov, pomenovali Ekaterina alebo skrátene Katya a v prísnych podmienkach za mrežami v oblasti Kostanay neďaleko ruských hraníc žije už 15 rokov. Ľudia sa totiž obávali ďalšieho útoku. Okrem nej si svoj trest odpykáva vo väzení 730 chlapov, ktorých tresty nepresahujú dĺžku 25 rokov.

Zo zločinca priateľský maco

Ekaterina sa však von z väzenia už nedostane, ľudia rozhodli, že jej udelia doživotný trest, vzhľadom na to, že pustiť na slobodu ju nemôžu a v okolí sa nenachádza žiadna vhodná zoologická záhrada. Je však jediným väzňom, ktorý sa môže pochváliť vlastným bazénom. Prípad medvedice vyvolal búrlivé diskusie, no podľa miestnych obyvateľov jej pobyt za mrežami prospieva a správanie medvedice sa zmenilo k lepšiemu. Údajne je z nej teraz priateľský maco, ktorého chodia ostatní väzni hladkať a kŕmiť jablkami a sladkosťami.

Foto: unsplash

Návštevy má zakázané

Okrem toho však Katya nemá povolené návštevy a v zime ju nesmel rušiť nik, aby ju neprebudili zo zimného spánku. Prebrala sa však pred mesiacom a podľa strážcov je spokojná a šťastná. Chvíľu uvažovali o tom, že by jej do cely priviedli partnera, nie je to však možné. Medvedica sa stala symbolom väznice a na jej počesť už dokonca dali vyrobiť aj sochu.

dailymail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )