Medial Banana. Kapela, ktorú asi netreba nijako zvláštne predstavovať, veď ich skladby si určite ideš aj ty.

Chalani z Medial Banana majú za sebou skutočne rušné obdobie. Po tom, čo sa vybrali začiatkom roka na Jamajku, aby tam nahrali nový album, si dali turné po slovenských a českých kluboch s duom Malalata a v lete odohrali množstvo koncertov na veľkých a známych európskych festivalových pódiách. Kapela s jedinečným soundom reggae pokrstí 23. decembra nový album. Ako určite viete, album Inna Jamdown bol nahrávaný na Jamajke spoločne s mnohými hviezdami reggae scény. O tom, ako na Jamajke bolo a ako sa spolupracovalo s ikonami tejto scény nám už chalani viac povedali v rozhovore. Čítaj.

Práve  ste vydali váš nový album INNA JAMDOWN. Opíšte nám ho z toho hudobného hľadiska. Celý album sa spája najmä s Jamajkou. Prezraďte, ako sa zrodil nápad nahrávať práve na Jamajke?

Album obsahuje 11 trackov. Hudobne a produkčne sme za celý album zodpovední my, ako Medial Banana, ale spolupracujeme na ňom s množstvom iných artistov. Konceptom bolo priniesť si na Jamajku vlastné riddimy (produkcie) a prezentovať ich, poprípade na ne nahrať reggae umelcov, ktorým by sa pozdávali. Celé to bolo spojené aj s natáčaním dokumentu. Ten je rovnomenný ako CD a okrem našich stretnutí a zážitkov zachytáva aj vznik celého albumu. Na albume nám hosťujú Anthony B, Jah Mason, Bay-C, Derajah, Spectacular, Davianah, Dre&KJ, Dayone, Micah Shemaiah, Infinite. Deväť pesničiek je našich iba produkčne a spievajú na nich iba hostia, dve skladby sú úplne nové veci od nás a jedna pieseň je dub-ový remix na pieseň Rockin’It z rovnomenného albumu.

Kedže hráme reggae a Jamajka je v tomto prípade niečo ako Mekka, tak nám to prišlo najzaujímavejšie a najprirodzenejšie. Venujeme sa tomu už dlho, nebola to naša prvá návšteva, takže destinácia bola viac než jasná (smiech).

Na Jamajku sme leteli 14. januára 2016 a pobudli sme tam mesiac. Chceli by sme sa poďakovať aj našim súputníkom Lousymu Auberovi, ktorý nám to pomohol celé vymyslieť a dotiahnuť do konca, Dušanovi Husárovi za trpezlivosť a krásne zábery, a v neposlednom rade Sveťovi Moravčíkovi, bez ktorého by sa to celé určite neuskutočnilo!

Processed with VSCO with hb2 preset
Lousy Auber

Ako sa tento nápad realizoval? Čo všetko bolo potrebné zariadiť? Ktorá ,,osobnosť“ bola pre vás tá najväčšia a určite sa zapíše medzi tie naj spolupráce, ktoré ste kedy zrealizovali?

Potrebné zariadiť bolo asi všetko. Najťažšie to bolo, samozrejme, s financiami, v čom nám celkom pomohol Redbull. Ubytovanie, koncept a pár oslovených artistov bolo všetko, čo bolo pred odletom zabezpečené. Zvyšok sme riešili na mieste.

Všetky osobnosti boli super a každá inak. „Mne osobne asi najviac učarovali stretnutia s Bay-C, Jah Mason, Anthony B a hlavne Lee „Scratch“ Perry. Obrovská sranda ale bola aj so Spectacularom a našimi susedmi Dre&KJ,“ dodáva Poky.

Aký to bol pocit nahrávať s rôznymi známymi ľuďmi? Bolo to v priateľskej atmosfére, alebo už na nich bolo vidieť nejaké maniére? Bola to najväčšia skúsenosť v živote?

Áno, všetci boli veľmi otvorení a na naše časté prekvapenie sa im riddimy páčili (smiech), takže sa nám spolupracovalo viac než dobre. Samozrejme bez malých hádok, typu rekordné meškanie alebo technické problémy, by to nebola Jamajka. A samozrejme – áno bola to obrovská skúsenosť vidieť tie legendy pri tvorbe!

Processed with VSCO with hb2 preset
Lousy Auber

Prvý singel sa nazýva Doba strieda dobu, zároveň je to aj jediná pieseň, ktorá je v slovenčine. Má to všetko nejaký dôvod alebo je to náhoda?

No kedže Jamajčania po slovensky veľmi nevedia, tak to tak nejak vyšlo (smiech). Ale nie, my totiž na všetky riddimy na tom albume už piesne máme (smiech). Riddimy sú väčšinou z albumu Rockin’It. Až na dva, ktoré sme mali na Jamajke len ako demá od nášho klávesáka Lukie M a prerobili sme ich s kapelou až po návrate. Spievali do nich aj Jamajčania, tak sme sa rozhodli využiť ich tiež. No a kedže sme nechceli sklamať našich verných slovenských a českých fanúšikov, minimálne jedna slovenská pesnička tam ísť musela (smiech).

[youtube LcA9PvdwsiM 720 410]

Natočili ste dokument, ktorý bude súčasťou tour. Čo na ňom môžu fanúšikovia vidieť? Sú to vaše dni strávené na Jamajke, stretnutia s rôznymi ľuďmi alebo…?

Presne tak. Koncept dokumentu je priniesť divákovi Jamajku a tvorbu hudby očami lokálnych ľudí. S každým hosťom sme strávili nejaký čas. Povodili nás po svojich obľúbených miestach a nakoniec sme s nimi v štúdiu nahrali skladbu. Okrem toho, samozrejme, zachytáva dokument aj pre nás obrovské momenty či zážitky, ako napríklad akcie Rebel Salute, naše vystúpenie, Uprising WarmUp, návšteva „Lillyho“ (Lee Perry), či futbal s hviezdami.

Processed with VSCO with hb2 preset
Lousy Auber

Vieme, že ste neboli na Jamajke prvýkrát. Čo bolo pre vás najväčším zážitkom, na ktorý jednoznačne nezabudnete a navždy sa vám bude spájať s touto ostrovnou krajinou?

„Veľmi ťažko sa vyberá jeden zážitok, ale pre mňa osobne asi prvá párty počas mojej prvej návštevy ostrova. Bolo to v Dub Clube na úžasnom mieste s výhľadom na Kingston. Hneď prvý večer sme na párty na „dvore“ stretli mená ako Protoje, Tony Rebel, Queen Ifrica, Jesse Royal či celú Marley famíliu ako obyčajných návštevníkov pravidelnej párty. To bolo veľké,“ hovorí Poky.

Ako vyzeral váš bežný deň na Jamajke? Čo ste si priniesli domov?

Ako ktorý, keďže sme mali hustý harmonogram a veľa programu sme si riešili na mieste, mali sme pomerne pestré a nabité dni. Ale pre tie voľnejšie bol typický dlhý „reasoning“(diskusia) na „yarde“(dvore), nákup v lokálnych potravinách a ak sme mali k dispozícii auto, tak väčšinou aj nejaký výlet a večer „bash“(párty) alebo „steaming“. Domov sme doniesli kopu audio/video materiálu, nejaké tie kávy, zopár vinylov a darčeky.

Ktoré kapely alebo teda jednotlivci sú pre vás najväčšími hudobnými vzormi? Je niekto, kto je vašou inšpiráciou stále?

To je u nás tiež veľmi individuálne, ale myslím, že ako kapela sa zhodneme na Raging Fyah, Dennis Brown, Gregory Isaac, Alborosie, Damien Marley, Protoje, Chronix a, samozrejme, Bob. Ten bude asi aj tou stálou inšpiráciou.

Na Slovensku máte veľké množstvo fanúšikov. Tí vás môžu uvidieť aktuálne na tour s novým albumom. V ktorých mestách a na čo všetko sa môžu fanúšikovia tešiť?

Uvidia dokument o našom najnovšom albume INNA JAMDOWN. Prebehne aj diskusia, takže sa môžu opýtať čo by radi vedeli. Máme nový, vymakaný koncertný program, dva úplne nové treky, nový merch a hlavne luxusné INNA JAMDOWN CD!

medial-banana-album

Dátumy

7.12. – Bratislava – Rooftop – Meet & Greet: Medial Banana

08.12. – Praha – Cross Club

15.12. – Nitra – Music a Cafe

16.12. – Nové Mesto n/V – Klub za rampami

17.12. – Prievidza – Rave Klub

23.12. – Bratislava (KRST CD) – MMC

26.12. – Piešťany – Podzemie

interez.sk (Anna Zábojníková)
0
Uložiť článok
Komentovať