Deti sú naše najväčšie poklady, ktoré nám život nadelil. Nie je nič krajšie ako keď vidíte ženu – matku, ako s láskou vychováva svoje...

Deti sú naše najväčšie poklady, ktoré nám život nadelil. Nie je nič krajšie ako keď vidíte ženu – matku, ako s láskou vychováva svoje dieťa. No sú aj matky, ktoré deti berú ako životnú príťaž a tak sa k nim aj správajú. Nie je nič horšie ako týrané dieťa, ktoré nevie čo je to materinská láska. Tieto ženy by rozhodne matkami nemali byť. Znie to možno kruto, ale deti sa na svet samé nepýtajú, a ak ich raz s partnerom počneme, mali by sme ich príchod na tento svet očakávať s láskou a vychovávať ich najlepšie ako vieme.

detska kresba

Niektorí psychológovia majú názor, že čím menej budeme dieťaťu odopierať lásku, tým bude v živote sebavedomejšie. Iní zas namietajú, že prehnaná láska a starostlivosť môže viesť k tomu, že dieťa bude nesamostatné a rozmaznané. No je treba rozlišovať medzi láskou a starostlivosťou. Láska by mala byť naozaj bezhraničná, no v jej mene by sme to nemali preháňať so starostlivosťou, ktorá by mala mať svoje hranice. Nie je nič komickejšie pre okolie, ako keď mamička svoje dieťa vodí do školy ešte aj na druhom stupni a pred všetkými spolužiakmi ho bozkáva a upozorňuje ho, ako sa má v škole správať. Ešte ani neskončí posledná hodina a už stepuje pred školou a svoje dieťa očakáva. To by sa najradšej prepadlo pod zem, a aby nebolo druhým na posmech, tak zo školy doslova uteká.

Kde sú tie pomyslené hranice, ktoré by sme nemali prekročiť, aby sa naše dieťa po emocionálnej stránke vyvíjalo zdravo ? Musíte začať už od malička. Tým najmenším venujte čo najviac pozornosti, ale ich zároveň veďte k samostatnosti. Nekupujte im bezhlavo hračky, ktoré už za pár dní zapadnú prachom. Uprednostníte radšej detské rozprávkové knižky, ktoré deti milujú. Môžete ich kúpiť aj online. Nachádzajú v nich krásne ilustrácie, ktoré rozvíjajú ich fantáziu. Keď je Vaše dieťa väčšie kúpte mu rôzne hlavolamy. Pri nich sa dlhé hodiny zabaví a keď ich dokáže vyriešiť samé, bude na seba pyšné.

Ak ste so svojou ratolesťou niekde vonku na ihrisku, tak nebuďte svojmu dieťaťu stále v pätách. Zasiahnite len vtedy, keď budete cítiť, že je v ohrození, alebo keď na Vás zavolá, že niečo dôležité potrebuje. Nezastávajte si ho pred deťmi za každú cenu, no zároveň nedovoľte, aby mu iné dieťa beztrestne blížilo. Keď niečo vyvedie, s kľudným hlasom bez zbytočného kriku mu vysvetlite, že ho máte radi ale mrzí Vás, čo urobil. Dieťaťu to príde ľúto a samé sa ospravedlní. Vy si počas jeho zábavy na ihrisku môžete prečítať svoju obľúbenú beletriu a relaxovať.

Láska plodí lásku. Nenávisť, zas len nenávisť. Dajte svojim deťom priestor, ktorý však má svoje prirodzené hranice a hlavne veľa lásky. Ukážte mu, že Vám na ňom záleží. Dáte mu tak najlepší základ do jeho života po emocionálnej stránke. Takto vychovávané deti sú veľmi empatické a v živote oveľa spokojnejšie.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články