Aktuálna správa, Bleskovka
Maroko v noci zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo stovky ľudských životov.

Najmenej 820 ľudí zahynulo v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 6,8, ktoré v noci z piatka na sobotu zasiahlo Maroko. TASR prevzala správu z agentúr AFP a AP a stanice CNN.

Prírodná katastrofa zasiahla aj obľúbené turistické mesto

Zemetrasenie udrelo v marockom pohorí Vysoký Atlas krátko po 23:00 miestneho času v hĺbke 18,5 kilometra, uviedol Americký geologický ústav (USGS). Epicentrum sa nachádzalo asi 72 kilometrov juhozápadne od Marrákeša. Toto historické mesto, ktoré je vyhľadávané turistami, bolo údajne vážne zasiahnuté, píše stanica BBC. Marocké médiá informovali, že jedna z najznámejších pamiatok Marrákeša – mešita Kutubíja z 12. storočia pri zemetrasení utrpela škody, ale nie je známe v akom rozsahu. Poškodené sú aj známe múry okolo marrákešskej mediny, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zemetrasenie prinútilo mnohých obyvateľov krajiny stráviť noc v uliciach. Kráľovské marocké ozbrojené sily totiž varovali, že ešte stále hrozia následné otrasy. Podľa Amerického geologického ústavu (USGS) išlo o najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo túto časť severnej Afriky za posledných 100 rokov.

Medzi obeťami by nemali byť Slováci

Z informácii, ktoré má slovenský rezort diplomacie k dispozícii, nateraz nevyplýva, že by medzi obeťami či zranenými po ničivom zemetrasení v Maroku mali byť aj občania Slovenskej republiky, uvádza SITA. „Sme však naďalej v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preverujeme. Môžeme tiež potvrdiť, že evidujeme 15 dobrovoľne zaregistrovaných občanov Slovenskej republiky, ktorí tak urobili pred cestou do Maroka,“ informovalo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Najnovšie články