Foto: pexels/unsplash

Amsterdam chce zakázať nakupovať turistom v cofee shopoch.

Holandské hlavné mesto Amsterdam chce zakázať zahraničným turistom chodiť do jeho tzv. coffee shopov a nakupovať tam rekreačné drogy ako hašiš či marihuana. Informovala o tom tamojšia radnica, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

Foto: Unsplash

Chcú zastaviť drogovú turistiku

Prokuratúra, polícia a starostka Amsterdamu Femke Halsemaová chcú týmto opatrením zastaviť drogovú turistiku. V budúcnosti môžu navštevovať coffee shopy iba obyvatelia Holandska, a to s použitím pasu. Tento plán ešte musí schváliť mestské zastupiteľstvo.

V Holandsku je zákonom povolené kupovať v coffee shopoch mäkké drogy ako hašiš a marihuana na osobné použitie. Tieto coffee shopy, kam sa – ako je známe – nechodí piť káva, sú otvorené aj počas súčasného lockdownu, ale zákazníci si musia svoj nákup vziať so sebou.

Je stále nelegálna

Foto: Unsplash.com

Marihuana je v Holandsku technicky nelegálna, ale držba menej ako piatich gramov drogy bola v roku 1976 dekriminalizovaná na základe „tolerančnej politiky“. Výroba zostáva nelegálna, ale kaviarne ju môžu predávať, informuje The Guardian.

V zásade si môžu kupovať drogy v coffee shopoch iba obyvatelia krajiny, ale Amsterdam je výnimkou. Mesto muselo počet týchto obchodov výrazne znížiť, drogová turistika, predovšetkým z Británie, však prudko stúpla. Štúdie ukázali, že ak budú coffee shopy zakázané, masový cestovný ruch v metropole prudko klesne.

V krajine je podľa údajov holandského ministerstva zdravotníctva 570 týchto obchodov, v samotnom Amsterdame je ich približne 166, čo je zhruba 30 percent z celkového počtu, dopĺňa tlačová agentúra AFP.