Foto: wikimedia.org/TASR -AP

V 60. rokoch minulého storočia vytvorili rýchle sociálne zmeny a nekontrolovateľné užívanie psychadelických drog dokonalý "ekosystém" pre vznik rôznych kultov. Žiadny nebol populárnejší ako kult, ktorý založil Charles Manson.

Charles Manson bol americký zločinec, ktorý založil kult s príznačným názvom „Rodina“. Tento kult spáchal niekoľko vrážd a medzi zavraždenými bola aj Sharon Tate, manželka známeho režiséra Romana Polanského, ktorá bola navyše aj vo vysokom štádiu tehotenstva. Manson presvedčil svojich stúpencov k tomu, aby začali vraždiť v jeho mene a mnohí skončili vo väzení. Čo je s nimi ale dnes?

Mansonova rodina mala niekoľkých členov. Išlo o mladých mužov a ženy, pričom všetci užívali veľké množstvo drog a počúvali svojho „otca“ Mansona, ktorý im hovoril, čo majú robiť. Jeho nasledovníci boli takí uchvátení jeho diktatúrou, že prerušili všetky kontakty s rodinami a žili izolovane na Mansonovom ranči v južnej Kalifornii, kde sa každodenne uskutočňovali rôzne sexuálne orgie a celkovo to nakoniec viedlo k mnohonásobným vraždám v Mansonovom mene.

Ženy, ktoré sa snažili začať rasovú vojnu


Patricia Krenwinkel, Leslie Van Houten a Susan Atkins boli ženy, ktoré boli odsúdené za vraždy bohatých ľudí v južnej Kalifornii. Manson poslal dievčatá, aby spáchali vraždu v snahe začať niečo, čo on sám nazval „Helter Skelter“. Kult sa v podstate sústredil na začatie rasovej vojny a jeho členovia verili, že na čele národa bude stáť práve Manson. Jednou z najvernejších členiek kultu bola práve Patricia Krenwinkel.

Patricia Krenwinkel – najvernejšia ovečka


Patricia mala mnoho prezývok, ako napríklad „Big Patty“, „Yelow“, „Katie“, „Marnie Reeves“, či „Mary Ann Scott“. Bola zodpovedná za vraždu bohatej dedičky kávy, Abigail Folger, ktorú bodla toľkokrát, že si polícia myslela, že nočná košeľa obete nebola v skutočnosti bielej farby, ale červenej. Počas vraždenia vraj bola pokojná a ako sama uviedla, necítila absolútne nič. Bola obvinená zo siedmych vrážd prvého stupňa a následne na to sa ku kultu vôbec nepriznávala a vystúpila z neho.

Hneď po tom, čo sa dištancovala od Mansona, prijala úplne iný životný štýl. Stala sa vzorným väzňom a dokonca získala bakalársky titul v odbore sociálnych služieb. Stala sa členkou skupiny anonymných alkoholikov a anonymných narkomanov a je známa pre svoje humanitárne služby za mrežami. Svoj trest si odpykáva v kalifornskom ústave pre ženy v Chino a od roku 2011 bolo jej podmienečné prepustenie zamietnuté už 13-krát. V súčasnosti je to najdlhšie „sediaca“ väzenkyňa v Kalifornii.

Leslie Van Houten – LSD zombie


Leslie mala len 19 rokov, keď sa pridala ku kultu. Bolo to tesne potom, čo sa rozišla so svojimi štyrmi priateľmi. Manson ju zaujal natoľko, že bola pre neho ochotná urobiť všetko. LSD sa stalo jej každodenným chlebom a dokonca okamžite odstrihla svoju rodinu, ktorej len sucho oznámila, že sa s nimi už nikdy nestretne a ani s nimi neprehovorí. Aj keď všetci v kulte okrem Mansona brali LSD, Leslie sa stala doslova presýtená touto drogou. Začala sa strácať v realite a nevedela rozlíšiť, čo je dobré a čo zlé. Bola ideálnym kandidátom na vymývanie mozgu a zrejme jednotlivé vraždy vykonala bez toho, aby si to vôbec uvedomovala.

Leslie je dodnes vo väzení. Požiadala síce o podmienečné prepustenie, a to dokonca viac ako 20-krát, no vždy jej bolo odopreté s tým, že predstavuje riziko a je nebezpečná pre spoločnosť. V roku 2016 taktiež požiadala o podmienečné prepustenie, no proti sa postavil aj kalifornský guvernér Jerry Brown, ktorý sa vyjadril nasledovne: „Jej úlohu v mimoriadne brutálnych činoch a neschopnosť vysvetliť takúto ochotnú účasť nemožno prehliadať a vďaka tomu stále verím, že Leslie predstavuje neprijateľné riziko pre spoločnosť, ak bude prepustená na slobodu.“ Leslie má dnes 66 rokov a o podmienečné prepustenie ide požiadať opäť, a to v roku 2018.

Susan Atkins, ktorá umrela pri nástupe na výkon trestu


Rovnako ako ostatné dievčatá v kulte, aj Susan sa s Mansonom stretla v San Franciscu a nasledovala ho aj do južnej Kalifornie. V roku 1969, sa Susan stala plnohodnotnou členkou kultu a narodilo sa jej dieťa, ktoré počala s jedným členom. Počas procesu sa vyjadrila, že verila, že Manson je Ježiš. Susan bola prvá členka kultu, ktorá pred nástupom na výkon trestu umrela. Po jej zatknutí bol jej syn daný na adopciu a jeho meno bolo zmenené.

Linda Kasabian, ktorá unikla väzeniu a žije normálny život


Linda Kasabian bola jedna z mála príslušníkov „rodiny“, ktorá unikla väzeniu a nebola nikdy obvinená. Linda mala byť šoférka, zatiaľ čo ostatní vraždili. Z týchto činov však bola zdesená, a tak od úlohy odstúpila. Neskôr svedčila proti všetkým členom a aj samotnému Mansonovi a bola jej udelená plná imunita. Až do roku 2009 o všetkom mlčala a médiám sa vyhýbala. Dnes je vydatá a má 4 deti.

Mary Brunner, prvá členka rodiny


Mary Brunner bola úplne prvá členka Mansonovej rodiny a v skutočnosti mala s Mansonom aj dieťa. Aj keď Mary zohrala v kulte dôležitú úlohu, nebola zapletená do vrážd, pretože už sedela za mrežami. Mary bola zatknutá 8. augusta 1969 s ukradnutou kreditnou kartou. V ten istý deň v noci sa odohrali spomínané vraždy. Plán bol taký, že Mary bude robiť vodičku, no keďže bola zatknutá, musela ju nahradiť Linda, ktorá sa ale odmietla na vraždách účastniť.

Keď sa Mary dostala z väzenia, stále bola omámená čarom Charlesa Mansona. Spojila sa s ostatnými členmi, ktorí boli na slobode a spolu sa vybrali vylúpiť obchod so zbraňami. Po tom, čo zamestnanec spustil tichý poplach, boli všetci zadržaní a zatknutí. Skupina chcela uniesť Boeing 747 a zabiť všetkých cestujúcich, lebo vláda nesúhlasila s Mansonovým prepustením. Mary Brunner dostala trest 20 rokov a z väzenia vyšla v roku 1977. Zmenila si meno a zmizla z verejnej sféry.

Afton Elaine Burton – Mansonove obľúbené dievča


Po všetkých brutálnych činoch a informáciách, ktoré sa dostali na verejnosť, by asi nikto nechcel mať s Mansonom nič spoločné. Avšak v roku 2014 sa Manson spoznal s mladou naivnou milenkou, ktorú si okamžite získal. Afton Elaine Burton si s Mansonom začala písať už keď mala 17 rokov a dokonca sa prisťahovala bližšie k miestu, kde bol uväznený, aby ho mohla navštevovať. Dnes má 28 a a pred pár rokmi požiadali o manželskú licenciu, no nakoniec sa žiadna svadba nekonala. Elaine síce tvrdila, že manželstvo brali veľmi seriózne, no Manson sa k tomu nepostavil veľmi priateľsky.

Pozri aj: Zomrel známy americký zločinec Charles Manson

allday.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy