Foto: Unsplash

Organizácia European Best Destinations priniesla zoznam "skrytých a tajných pokladov Európy".

Ak vás známe európske letoviská a metropoly starého kontinentu omrzeli a neviete kam sa vydať na tohtoročnú dovolenku, možno sa inšpirujete týmto zoznamom. Obsahuje totiž 10 neznámych no jedinečných lokalít z rôznych kútov sveta, ktoré masy turistov ešte neobjavili.

Zoznam „skrytých a tajných pokladov Európy“ priniesla organizácia European Best Destinations v spolupráci s iniciatívou Európskej Únie European Destinations of ExcelleNce. Hlavným cieľom organizácie je zvyšovať povedomie o kultúrnom a turistickom potenciály Európy. 

Setenil de las bodegas, Španielsko

Neveľká obec Setenil leží  španielskej Andalúzii, regióne, ktorý patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie v celom Španielsku. Môžu za to najmä nekonečné piesočné pláže na pobreží Stredozemného mora a dovolenkové rezorty, ktoré lákajú turistov z celej Európy. Setenil sa však nenachádza na pobreží. Obec leží v doline rieky Guadalporcún a zaujímavá je najmä pre architektúru domov, ktoré sa miestni obyvatelia rozhodli ukryť pred spalujúcim Slnkom pod mohutný skalný previs. Obec však láka aj na početné historické pamiatky a miestne jaskyne, ktoré boli podľa nálezov obývané už pred viac ako 5000 rokmi.

Under The Rock By The River

Cochem, Nemecko

Nemecké mestečko Cochem je ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú pokojnú a príjemne strávenú dovolenku v autentickom, cestovným ruchom nezničenom prostredí. Asi 5-tisícové mesto leží na ľavom brehu rieky Mosela, ktorá spolu s mestom vytvára zaujímavú scenériu asi 100 km južne od Bonnu. Dominantou mesta je 1000 rokov starý hrad, ktorý sa týči nad mestom aj okolitou krajinou. Cochem má výborne zachované historické centrum mesta vyhľadávané je vďaka rozsiahlym viniciam aj milovníkmi vína.

Pan_32736_41_ETM1 / Cochem - Germany

Agios Nikolaos, Grécko

Najväčší grécky ostrov Kréta dnes už neukrýva mnoho „tajných a neobjavených“ miest. Jedným z nich by ale mohlo byť mestečko Agios Nikolaos vo východnej polovici ostrova na pobreží zálivu Mirabello. Agios Nikolaos sa od iných pobrežných miest odlišuje jednou zaujímavosťou. Okrem samotného mora má totiž aj jazero. Neveľké Voulismeni sa nachádza priamo v historickom centre mestečka a je zrejme aj jeho najznámejšou „atrakciou“.

Agios Nikolaos Crete

Sollér, Španielsko (Malorka)

Ak dovolenka na Malorke tak rozhodne v jednom z jej najkrajších miest. Hlavné a najväčšie mesto Palma je ako už býva zvykom preplnené domácimi aj turistami. Mesto Sollér ktoré sa nachádza na severozápadnom pobreží ostrova Malorka je však oveľa tichšie pokojnejšie a od miestnej metropoly ju delí výrazné pohorie. Prístav Sollér so samotným mestom a najväčším mestom Malorky Palma prepája historická španielska električková trať, ktorú možno okrem Malorky nájsť už len na jedinom mieste Španielska a to v Barcelone.

Port de Sóller

Peniscola, Španielsko

Španielsko ukrýva tak obrovský potenciál v cestovnom ruchu, že sa v tomto zozname objavuje opakovane hneď niekoľkokrát. Medzi neznáme klenoty Európy sa dostalo aj mestečko Peniscola. Leží na známom pobreží Costa del Azahar medzi provinciami Castellon a Valencia, ktoré patrí k najnavštevovanejším v celej krajine. Peniscola ponúka všetko čo na aktívnej dovolenke človek vyhľadáva. Historické pamiatky, prírodné krásy aj krásne pláže a príjemne teplé vlny Stredozemného mora.

Peñiscola

Odeceixe, Portugalsko

Najväčší nápor turistov v Portugalsku zažívajú oblasti na jeho južnom pobreží. Dedinka Odeceixe sa však nachádza na tom západnom a teda na pobreží Atlantiku a preto tu veľké množstvo turistov nehľadajte. Leží v národnom parku Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina a jej najväčším lákadlom je miestna pláž Praia de Odeceixe Mar, ktorá vytvára akýsi výbežok do miesta, kde sa do oceánu vlieva rieka Ribeira de Seixe. Miestna pláž je navyše jednou z mála oficiálnych nudistických pláží v Portugalsku.

Praia de Odeceixe Mar

Lauterbrunnen, Švajčiarsko

Švajčiarska alpská dedinka Lauterbrunnen ležiaca v rovnomennom údolí ponúka dovolenku v krásnom prírodnom prostredí. Nájdete tu viac ako 70 vodopádov, medzi nimi aj Staubbach, ktorý patrí k najvyšším v celej Európe. Západná strana spomínaného údolia je pre svoj charakter 8 km dlhej skalnej steny označovaná ako Lauterbrunnen Wall. Ak túžite po nenáročnej návšteve Álp so všetkým čo ponúkajú, Lauterbrunnen je pre vás ideálnou voľbou.

Lauterbrunnen

Amalfi, Taliansko

Amalsfské pobrežie je často považované za najromantickejšie zákutie Európy. Oblasť medzi mestečkami Amalfi a Positano tvorí skalnaté pobrežie s nádhernými výhľadmi na Tyrhenské more a množstvom malých malebných dediniek. Medzi nimi vytŕča nádherné Amalfi so svojimi historickými domčekami v exponovanom teréne, ktoré poskytujú domov prekvapivo vysokému počtu obyvateľov (viac ako 5-tisíc). Amalfi a jeho historické centrum je od roku 1997 zapísané aj v prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO.

Amalfi

St Michael’s Mount, Spojené kráľovstvo

Anglický ostrov St Michael’s Mount nápadne pripomína známejšiu francúzsku dvojičku le Mont Saint-Michel. Legendy hovoria, že miestni rybári na ostrove v 5. storočí videli na skale sediaceho archanjela Michaela. O 5 storočí neskôr mu teda na tomto mieste vystavali nádherný kláštor, ktorý láka turistov dodnes.

Evening at St.Michael's Mount

Freundenberg, Nemecko

Dedinka Freundenberg je po mestečku Cochem ďalším autentickým miestom, kde pojem cestovný ruch neznamená to, čo na iných miestach Európy. Freundenberg láka na pokojnú romantickú atmosféru a tradičnú stredovekú nemeckú architektúru, ktorá sa zachovala až dodnes. Navštíviť sa ju oplatí na jar, jeseň alebo v zime, kedy má veľmi zaujímavú atmosféru.

Freudenberg, Alter Flecken

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )