foto: ayoye.com

Vzťah medzi človekom a zvieraťom je zrejme ten najúprimnejší.

Genetický materiál opíc a ľudí je veľmi podobný, ak si porovnáme vzájomné DNA, sme od nich odlišní len o 1,6%. No hoci vyzeráme inak, zdá sa, že emocionálne reakcie máme veľmi podobné.

Nelis Wolmarans zachytil dojemnú fotografiu v sirotinci pre opice Senkwekwe Mountain v Kongu. O štyri gorily horské sa v centre neustále starajú opatrovníci, s ktorými si vytvárajú veľmi silné puto. „Je krásne vidieť hlboké emocionálne puto medzi nimi. Gorily aj opatrovníci sa navzájom utešujú,“ hovorí Nelis. Gorila Matabishi je zachytená na fotografii, kde sedí vedľa svojho smutného opatrovníka. Nielenže mu držala ruku, dokonca ho aj objala, aby ho rozveselila.


ayoye.com
ayoye.com

Podľa neho je očividné, keď si gorila a opatrovník dôverujú. Vyhľadávajú svoju blízkosť, podporujú sa a správajú ako skutoční priatelia. „Milujem fotiť vzácne momenty, ako sú tieto,“ hovorí Nelis.

Gorily však nie sú jediný druh, ktoré dokážu prejaviť ľudské emócie. Svedčí o tom aj fotografia, na ktorej je zachytená malá opička so svojím bezvládnym dieťaťom. Opička zúfalo kvíli s nehybným telom v rukách. Odfotená bola v Jabalphure v Indii. Takýto moment je mimoriadne vzácny, hlavne v ríši zvierat.

Pozri aj: Pôrod v priamom prenose. Fotograf zachytil intímne zábery rodiacej opice

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )