zdroj: Broskyňové leto

Bratislavská kaviareň The Peach na Mariánskej ulici ožije začiatkom leta hudbou.

Od 12. júla do 2. augusta čaká návštevníkov séria štyroch koncertov a troch workshopov týkajúcich sa hudby. Návštevníci sa môžu tešiť na slovenské aj zahraničné kapely a známe osobnosti z prostredia hudobného biznisu. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Otvárací koncert sa bude konať 12. júla o 19.30 a predstaví sa na ňom Sasha Mamaev, multiinštrumentalista a zakladateľ maďarsko-ruského dua Gonsofus, známeho unikátnymi živými vystúpeniami po celej Európe. Slovenským divákom sa úspešne predstavili už na festivale Pohoda 2015. Spolu s ním vystúpi speváčka a skladateľka Emily Thiel (USA), ktorá v Prahe založila medzinárodnú kapelu Yo Soy Indigo hrajúcu vlastný žáner folk-fun. V The Peach predstavia špeciálny nový spoločný program, zložený z pesničiek každého z nich aj spoločných verzií obľúbených skladieb, ktoré ich inšpirovali. “Budem hrať mix vlastných originálnych piesní a možno aj covery od mojich obľúbencov ako je Nina Simone, Robbie Basho, Bob Dylan, Andrew Bird či Joni Mitchell,” predstavila program Emily Thiel. Sasha predstaví mix piesní Gonsofus a jeho obľúbené kompozície od iných umelcov.

Sériu workshopov 18. júla odštartuje známa postava na hudobnej scéne, Andrej Šeban. Mnohostranný gitarista, spevák, producent a skladateľ divákom vysvetlí krásy aj nástrahy hudobníckeho života. Jeho hudobná história je skutočne bohatá. S Mariánom Greksom založil kapelu Demikát, neskôr sa stal členom popovej skupiny Banket Richarda Müllera či Comba Petra Lipu. Hrával s mnohými poprednými hudobníkmi ako Pavol Hammel, Dežo Ursíny, Marika Gombitová či Robo Grigorov. Viedol aj vlastné hudobné projekty – Ash Band a Free Faces, takže o hudobné zážitky nebude núdza.

Hudobné workshopy uzavrie 1. augusta moderovaná diskusia s Jurajom Cocherom, zakladateľom agentúry Gentle Groove Production, ktorá sa okrem zastupovania slovenských a českých interpretov (Polemic, Billy Barman, Katarzia, Divokej Bill, Le Payaco, Solid Move) zaoberá aj bookingom a organizovaním koncertov pre zahraničných interpretov. Na Slovensko alebo do Českej republiky sa mu podarilo dostať viacero zahraničných skupín ako napríklad Tricky, Iggy Pop & The Stooges, Natasha Bedingfield, Suzanne Vega, Kool & The Gang, The Brand New Heavies, Selah Sue, Fink, The Herbaliser, Vaya Con Dios, Asian Dub Foundation, Transglobal Underground a mnohých ďalších.

19. júla návštevníkom Broskyňového leta zahrá Richard “Rixo” Chovan z kapely Horehigh. Tento prudko alternatívny pop band definujú slovenské texty a hudba zmiešaná s esenciou našich každodenných príbehov. “Srdečne pozývam všetkých do Peach baru, kde vám zahrám komornejší horehájsky set popretkávaný cover skladbami, ktoré mám rád. Nič viac – nič menej. Iba ja & gitara,” hovorí Rixo.

Na ďalšom z koncertov sa predstaví maďarský interpret APEYAndrás Áron so svojím sólovým projektom “Apey”, ktorý sa pohybuje na hranici žánrov americký folk a grunge. K sólovej dráhe ho inšpirovali umelci ako Neil Young či Bob Dylan. V roku 2010 vydáva svoje prvé EP “Feathers, Black Flowers”, ktoré reflektuje jeho celé detstvo a dospievanie. V roku 2016 vydal druhé dlhoočákavané LP “Foxes” inšpirované jeho problémami so spánkom, nočnými morami a frustráciami. Výsledkom sú hlboké, úprimné, ale aj ironizujúce songy ako “Personal Demon” alebo “True Star”. V celej tvorbe tohto “storytellera” z Budapešti dominujú vlastné pocity a problémy, ktoré pomenúva tak úprimne, až mu veríte každé slovo. Vyznieva to ako úplný protipól k jeho kapele “Apey and the pea”, ktorá hrá šialený metal s typicky agresívnymi živými vystúpeniami. Tento talentovaný zjav navštívi Bratislavu 26. júla.

Broskyňové leto 2018 ukončí augustový koncert skupiny Frankie Kimono, ktorá vznikla spojením troch multižánrových hudobníkov – gitaristu Petra Zajačka, pôvodom maďarského basgitaristu Tamása Beliczu a bubeníka Jara Žiga ml. Peter Zajaček účinkuje so speváčkou Katkou Ščevlíkovou a pôsobí aj v obľúbenej slovenskej kapele Medial Banana. Tamása Beliczu možno vidieť okrem iného v triu s Valérom Mikom a bubeník Jaro Žigo je nielen hudobníkom (Medial Banana, Katka Ščevlíková), ale i spolumajiteľom štúdia Loft, producentom a zvukovým inžinierom. Na jar 2016 vydala skupina debutový album RAW.

Broskyňové leto je určené pre všetkých milovníkov dlhých letných večerov a kvalitnej hudby. “Tohtoročné Broskyňové leto sa nesie čisto v znamení hudby. Okrem kvalitných koncertov, na ktorých vystúpia aj zahraniční hostia, sme pripravili aj niečo navyše. Pre hudobníkov, umelcov a samozrejme aj „normálnych smrteľníkov“ sme pripravili workshopy, ktoré obohatia ich vedomosti nielen v rámci hudobného remesla (Andrej Šeban), ale takisto aj v oblasti propagácie a fungovania v profesii. Tento ročník sme siahli po kvalite pred kvantitou, takže prvýkrát budeme vyberať symbolické vstupné. Určite sa ale o to viac oplatí prísť pozrieť,” zhodnotil jeden z organizátorov Martin Baky Bakoš.

PROGRAM

12. 7. o 19.30 Koncert Sasha Mamaev (Gonsofus) & Emily Thiel (USA)
vstupné 2 €

18. 7. o 19.00 Workshop “Život hudobníka” s Andrejom Šebanom
vstupné 5 €

19. 7. o 19.30 Koncert Richard “Rixo” Chovan (Horehigh)
vstupné 2 €

25. 7. o 18.00 Digitálne PR v hudbe / Ako na sociálne siete
vstupné 3 €

26. 7. o 19.30 Koncert Apey (HU)
vstupné 2 €

1. 8. o 18.00 Na čo vám je manažér a kedy je to dobrá spolupráca?
vstupné 3 €
/rozhovor s Jurajom Cocherom z Gentle Groove Production/

2. 8. o 19.30 Koncert Frankie Kimono
vstupné 2 €

TS Mirka Brindová

Najnovšie články