Foto: Maxpixel, Wikimedia

Spor medzi Gréckom a Macedónsko o názve krajiny na juhu Balkánskeho polostrova bude možno po desaťročiach minulosťou.

Malá krajina v južnej časti Balkánskeho polostrova s asi 2 miliónmi obyvateľov bez prístupu k moru a bez významného ekonomického vplyvu v regióne. To je Macedónsko, ktoré ste dodnes možno mali i problém ukázať na slepej mape Európy. Už čoskoro ho pod starým názvom ani hľadať nemusíte. Macedónsko totiž pravdepodobne dostane nový názov a nie je zrovna jednoduchý na zapamätanie. 

Len nedávno sme vás informovali o Svazijsku, ktoré sa pri príležitosti 50. narodenín kráľa Mswati III. premenovalo na Kráľovstvo Svazijčanov. Netrvalo dlho a budeme si musieť na nový geografický názov zvykať opäť. Tentokrát však nejde o africkú krajinu, ale štát, ktorý sa nachádza priamo v Európe. Dlhoročný spor medzi Macedónskom a Gréckom možno bude konečne minulosťou. Aspoň na oko.

Foto: Wikimedia

Macedónsko bolo v roku 1993 prijaté do OSN pod názvom Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko (anglická skratka FYROM). Dôvodom boli obavy Grécka, že by si novovytvorený štát mohol územne nárokovať o severogrécky región Makedónia. Macedónsko od svojho pomenovania upustiť nechce. Na históriu slávneho Alexandra Macedónskeho nedá dopustiť, no Grécko pomenovanie Macedónsko svojmu severnému susedovi dopriať nechce. Práve v zhode názvov gréckeho regiónu a samotného Macedónska tkvie dlhoročný spor medzi týmito dvoma krajinami. Návrhov bolo dodnes už niekoľko. Republika Nové Macedónsko, Republika Severné Macedónsko či Republika Horné Macedónsko. Jeden po druhom boli z gréckej strany vetované.

Statue of Alexander the Great - Skopje - Macedonia

Najnovší návrh, ktorý sa už na jeseň môže stať pre krajinu realitou je Ilindénske Macedónsko. Na stole je len pár dní a v uliciach oboch krajín už masy ľudí demonštrujú proti premenovaniu krajiny. Napriek tomu to vyzerá tak, že sa Macedónci v referende už túto jeseň rozhodnú, či ich krajina skutočne nový názov ponesie. Prívlastok Ilindénske sa pre krajinu viaže hneď s tromi historickými udalosťami. Podľa mnohých je práve pre tento zmätok a národnú nejasnosť názov veľmi nevhodný.


Názov Ilindénske sa v Macedónsku viaže na tri vzájomne vôbec nesúvisiace udalosti. Ide o Ilindénske povstanie proti Osmanskej ríši v roku 1903, protifašistické povstanie v roku 1944 a vyhlásenie nezávislosti v roku 1991. Na ktorú konkrétnu udalosť má nový názov odkazovať jasné nie je. K oficiálnej zmene názvu krajiny je však ešte ďaleko (i keď najbližšie za posledné desaťročia). Názov musí schváliť Grécko a prijať ho musia i občania v jesennom referende. V atlasoch si tak Macedónsko zatiaľ neškrtajte.

Pozri aj: Chrámy v oblakoch či najdlhší kaňon Európy. 10 miest, ktoré by ste nemali pri návšteve Grécka vynechať

sme.sksivtelegram.media
0
Uložiť článok
Komentovať