Foto: unsplash

Týkajú sa hlavne jeho sociálneho postavenia v psom svete.

Hoci každý majiteľ psíka dúfa, že bude mať priateľskú povahu, nemusí sa to vždy vyplatiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Science Alert, správanie vášho psa ovplyvňuje jeho postavenie v sociálnej hierarchii medzi ostatnými psami. To je, samozrejme, evidentné.

Čo je ale menej očividné je to, že priateľské správanie psa sa vždy nevypláca.

Pes, ktorý nechce útočiť, v skupine nebude mať nikdy dominantnú pozíciu

Tím vedcov pod vedením biologičky Katy Vékonyovej, prvej autorky štúdie z Eötvös Loránd University v Maďarsku, chcel hlbšie preskúmať vzťahy a povahové vlastnosti, ktorými psy ovplývajú. Štúdia bola zverejnená v časopise Science Direct.

„Naším cieľom bolo zistiť, aké vlastnosti môžu súvisieť s formovaním týchto hierarchií a hodnosťou jednotlivcov,“ vysvetľuje.

V dotazníku navrhnutom na meranie osobnostných vlastností spoločenských psov a ich porovnanie so sociálnym hodnotením v rodinách, kde je psov viac, zistili, že tí, ktorí dosahovali vysoké skóre pri ukazovateľoch príjemnosti a náklonnosti, mali menšiu pravdepodobnosť na dominantné postavenie v sociálnej hierarchii.

Oproti tomu tí psi, ktorí ukazovali vysokú mieru extroverzie, otvorenosti a svedomitosti, boli dominantní s väčšou pravdepodobnosťou. Posledná črta „veľkej päťky“ povahových vlastností (neurotizmus), na dominanciu nemala žiaden vplyv.

Foto: unsplash

Ďalším zaujímavým faktom bolo, že vek psa pravdepodobne tiež v pozícii sociálnej skupiny zohráva nemalú úlohu. To sa dá odôvodniť tým, že starší psi jednoducho prejavujú oveľa menej láskavosti a majú tendenciu byť podráždenejší. Oproti im mladším a milším spoločníkom však mali v rodine takmer spravidla dominantnú pozíciu.

Toto správanie je možné odôvodniť tým, že aj v prírode vyhráva ten najpriebojnejší a najagresívnejší. Menej pochopiteľné je to, prečo sa táto hierarchia udržiava aj pri zdomácnených druhoch.

„V skupinách spolubývajúcich spoločenských psov je súťaž o tieto zdroje menej rozšírená, pretože ich majiteľ ľahko poskytuje a distribuuje,“ vysvetľuje Vékony.

S ohľadom na túto skutočnosť nám nová štúdia poskytuje čerstvé poznatky o tom, ktoré konkrétne povahové črty sú najsilnejšie spojené so sociálnou dominanciou vo svete zdomácnených, spoločenských psov.

„Na rozvoji povahových vlastností psov sa podieľa viacero rôznych faktorov, z ktorých mnohé nesúvisia so súťažnými situáciami,“ vysvetľuje etológ Péter Pongrácz, hlavný riešiteľ štúdie.

„Medzi osobnosťou rodinných psov a skupinovou hierarchiou je zložitý vzťah. Na pochopenie toho, aké kauzálne vzťahy môžu existovať medzi povahou a postavením, bude potrebný hlbší výskum.“

Uložiť článok

Najnovšie články