Foto: Youtube

Ak ste si doteraz mysleli si, že z oblohy môže padať len voda v rôznych skupenstvách, mýlili ste sa.

Unavuje vás už toto nepríjemné počasie, kedy len sneží a prší? Určite sme na tom lepšie ako Brazília, v ktorej doslova pršali pavúky. 

Možno si to neuvedomujeme často, no aj napriek tomu, že sú u nás mínusové teploty a padá sneh, na druhe strane našej zemegule je práve letná sezóna. Brazílski meteorológovia predpovedali na tieto dni veľmi vysoké teploty, ktoré boli v kombinácií s dažďom. Ten však nebol len tak nejaký. Z oblohy nepadala iba voda, ale aj pavúky.

Presne tak, dážď s pavúkmi. Určite to nie je príliš pekná predstava pre človeka, ktorý trpí arachnofóbiou, čiže strachom z pavúkov. Celý tento zaujímavý jav zachytil prostredníctvom mobilu len 14-ročný João Pedro Martinelli Fonseca, ktorý cestoval, aby navštívil svojich starých rodičov, na severovýchod od mesta São Paulo. Počas cestovania sa pozrel na oblohu a videl, že je pokrytá čiernymi bodkami.

Tieto čierne bodky boli pavúky. Stovky pavúkov. Aj napriek tomu, že pre niekoho to môže byť nočnou morou, tento jav je podľa biológov pomerne bežný a neškodný.

Adalberto dos Santos, profesor oddelenia zoológie na Federal University of Minas Gerais povedal: „Tento druh pavúka, Parawixia bistriata, neobsahuje smrteľný jed, ktorý by mohol ohroziť človeka.“

Podľa štúdie z roku 2007, ktorá bola uverejnená v Animal Behaviour, tento druh pavúkov chytá svoju korisť a kŕmi sa v skupinách v závislosti od určitých environmentálnych faktorov ako je napríklad dostupnosť alebo veľkosť koristi. Autor tejto štúdie dodáva: „Pavúky zo suchých oblastí s nižším výskytom koristi, mali vyššiu tendenciu zaútočiť na korisť v skupinách ako tie, ktoré pochádzali z mokrých oblastí.“

wikimedia.org

Tento jav však nie je ničím novým. V roku 2013 zachytil istý fotograf tisícky pavúkov, ktoré sa pohybovali zhora dolu na hodvábnych vláknach.

Tento druh pavúka je známy ako celkom spoločenský,“ povedala biologička Marta Fischer. „Počas dňa sú zvyčajne na stromoch a neskoro popoludní až večer vytvárajú obrovské siete, na ktorých zachytávajú hmyz.“

Tento jav je teda úplne prirodzený a ľudia sa ho nemusia v žiadnom prípade obávať.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články