Foto: Pixabay

Praha sa snaží vyjsť občanom v ústrety.

Hlavné mesto Českej republiky má značné problémy so smogom. Môže za to práve vysoká dopravná koncentrácia. Dieslové motory, obzvlášť tie poruchové, môžu za extrémne množstvo emisií v ovzduší. Aj práve kvôli tomu je v Prahe smogové obdobie kritickejšie, ako v iných českých mestách. Napriek tomu je hlavné mesto stále na druhom mieste.

Prvú priečku obsadila Ostrava, kde kritické množstvo smogu spôsobuje priemyselná výroba. Praha mala pritom už v minulosti ambíciu zaviesť počas smogového obdobia MHD zadarmo, no od rozhodnutia sa vždy upustilo. Smogová situácia je však vážna. Pokiaľ budú mať ľudia k dispozícii MHD zdarma, predpokladá sa, že nebudú využívať autá a zmierni sa tak množstvo smogu v ovzduší.

Pixabay

Praha bojuje za všeobecné blaho

Mesto tiež pripravuje infokampaň, ktorá by mala občanov informovať o tom, čo je a čo nie je správne robiť počas smogového obdobia. Mimo iného teda magistrát žiada obyvateľov, aby nezakladali oheň. Smogové obdobie spôsobuje vyššiu koncentráciu častíc PM10, ktoré sa usádzajú v pľúcach a dostávajú sa tak do krvného obehu.

Pixabay

Správnym riešením by bola aj práca z domu, ktorá je v niektorých prípadoch možná. Na zamestnávateľov apeluje portál ekolist.cz, ktorý zároveň upozorňuje na to, že práve dieslové motory s poškodeným filtrom pevných častíc, môžu za únik škodlivých látok PM10.

ekolist.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy