Pixabay

Digitalizáciou už dávnejšie aj u nás prešlo televízne vysielanie. Nóri teraz chcú, aby aj rádiá v tejto škandinávskej krajine boli šírené výhradne digitálnou formou.

Nórsko sa rozhodlo pre kontroverzný krok. Počnúc budúcim týždňom začne postupne obmedzovať klasické vysielanie rádia šíreného pomocou veľmi krátkych vĺn. Táto technológia je podľa zástancov opatrenia zastaraná a nový štandard šírený pomocou digitálneho signálu poskytne kvalitnejší zvuk a lepšiu dostupnosť. Nie všetci Nóri sú ale s týmto zámerom vlády stotožnení. 

Prechod z analógového na digitálne vysielanie rádia bol oznámený už v roku 2015. Aj keď už budúci týždeň sa začne s obmedzovaním FM rádií, celá realizácia bude trvať mesiace a na konci tohto roku už naladenie klasického analógového rozhlasového vysielania nebude možné.

Nórska vláda sa rozhodla realizovať tento krok aj preto, že digitálne rozhlasové vysielanie poskytne šírenie väčšieho množstva staníc za rovnakú cenu. Ďalším významným dôvodom je, že Nórsko je veľmi členitá krajina a šírenie klasického rádia prináša viaceré problémy. Na mnohých miestach je totiž signál zlý a nedostatočný. Podľa zástancov zrušenia analógového vysielania bude signál lepší, kvalitnejší a dostupný a nebudú mu vadiť ani hory či fjordy, ktorými je Nórsko preslávené.

Krajina má v súčasnosti iba päť celoštátnych rozhlasových staníc. Z toho sú tri rádiá verejnoprávne a dve komerčné. Ostatné rádiá, ktoré pôsobia na regionálnej či lokálnej úrovni už prešli na nový digitálny štandard, a preto sa ich táto zmena nedotkne.

Pixabay
Pixabay

Avšak verejnosť z tohto opatrenia nadšená nie je. Až dve tretiny obyvateľov je proti odstaveniu analógových vysielačov. Dôvod je zrejmý. Klasické staré rádiové prijímače budú nefunkčné a oni tak budú musieť investovať do nových prístrojov. Veľkým problémom je tiež automobilový priemysel a najmä staršie autá, ktoré, ak chcú stále prijímať rádio, budú sa musieť vybaviť doplnkovým modulom.

Celá Európa so záujmom sleduje, ako sa Nórsko s prechodom na digitálny štandard vysporiada. Aj iné národy sa totiž pohrávajú s myšlienkou odstaviť staré a neefektívne FM vysielanie. Veľká Británia, Dánsko ale napríklad aj Švajčiarsko seriózne uvažujú o zmene vysielania. Švajčiarsko dokonca už ohlásilo zmenu technológie na rok 2020.

Pixabay
Pixabay

Je jasné, že takýto razantný krok je bolestivá zmena a nájdu sa ľudia, ktorí ju odmietajú. Pravdou ale je, že televízne vysielanie už digitalizáciou prešlo a nový štandard priniesol mnohé pozitívne zmeny. A tak je táto zmena iba prirodzený technologický vývoj, ktorý v budúcnosti určite neobíde ani Slovensko.

Pozri aj: Čo hrajú rádia vôkol sveta? Zatočte zemeguľou a jednoducho počúvajte rádiá z celého sveta

interez.sk (mmm), npr.orgbbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články