Xinhua News

PetraSus / / Série
Odvážny Číňan, Huang Dafa, urobil to, čo by chceli asi všetci. Snažil sa zabezpečiť čo najlepšie podmienky na život vo svojej domovine. A tak strávil 36 rokov kopaním vodného kanála cez tri pohoria, aby malej dedine v provincii Guizhou zabezpečil vodu.

Čínska legenda hovorí, že istý starý muž žil od najbližšej dediny Yu Gong oddelený dvomi horami. Aby sa mohol dostať do dediny čo najkratšou cestou, rozhodol sa prekopať si ju cez hory. Ľudia sa mu smiali a tvrdili, že vynakladá úsilie zbytočne. Odpovedal však, že kým jeho predkovia mohli kopať generácie, hore už nenarastie. Muž sa nevzdával a nakoniec horami pohli Bohovia. Dnes sa hovorí „yu gong yi shan“, v preklade muž, ktorý pohol horami a táto fráza sa používa v prípade, ak je niekto odhodlaný urobiť aj nemožné.

Kým v prípade legendy pomohli mužovi Bohovia, Huang Dafa sa musel spoliehať len na vlastné sily a odhodlanie, aby postavil vodný kanál vedúci cez tri pohoria. Jeho ambiciózny projekt začal v roku 1959 a zabral mu 36 rokov ťažkej práce. Dnes Huangova dedina prekvitá vďaka neustálemu prítoku vody a Huang je oslavovaný ako skutočný hrdina.

Predtým, než bol tento kanál postavený, závažné suchá spôsobili, že obyvatelia dediny ledva mali vodu na pitie. Okrem jedinej studne, všetky pramene vody vyschli a voda bola na prídel, pretože ak by si niekto vzal viac vody, niekto iný by ostal úplne bez nej. „Zaviedlo sa pravidlo, že nikto si nemôže vziať priveľa vody. Ak by tak niekto urobil, iní ľudia by mohli ostať ráno bez vody. Tieto podmienky nás motivovali.“ hovorí zástupca hlavy dediny, Xu Zhou. „Na zavlažovanie sme museli zabudnúť. Mali sme lány ryžových polí, ktoré boli natoľko vyschnuté, že do prasklín v zemi sa vám zmestilo aj chodidlo. Bol to závažný problém, preto sme začali hľadať riešenie.“

ecns.com

Nebolo však príliš veľa možností. Obyvatelia si mohli vybrať, či sa odsťahujú, alebo nebudú robiť nič. Nerobiť nič v tomto prípade neprichádzalo do úvahy. Bol to Huangov nápad, že treba priviesť vodu z najbližšej dediny Yebiao, ktorá však bola vzdialená niekoľko kilometrov. Navyše dediny oddeľovali aj hory.

Ľudia mu neverili a tvrdili, že to nie je možné. Nebola však iná možnosť a Huang svojmu plánu veril. Podarilo sa mu presvedčiť niekoľko ďalších mužov a v roku 1959 začali na kanáli pracovať. V tom čase mal len 23 rokov. Okolnosti neboli jednoduché a Dafa musel byť vodcom v tejto nebezpečnej misii.

Huang si spomína, že bol prvý, kto sa na vrchole útesu priviazal ku kmeňu stromu a urobil krok do neznáma. „Keby som nenabral odvahu ja, nenabral by ju nikto,“ hovorí Dafa. Napriek tomu, že ľudia videli jeho odvážny čin, mnohí sa odmietli pridať, pretože to považovali za príliš nebezpečné. Dedinčania strávili desať rokov kopaním 100 metrového kanála nástrojmi, ktoré mali po ruke. Bolo to však zbytočné, pretože voda netiekla tak, ako predpokladali. Huang si uvedomil, že aj keď ich odhodlanie silnelo, chýbali im vedomosti. Odobral sa preto na niekoľko rokov do mesta Zunyi Fengxiang študovať vodohospodárstvo.

ecns.com

Vrátil sa v roku 1990 a požiadal dedinčanov, aby to skúsili znova. Súhlasili a pracovali na kopaní kanála usilovnejšie, než prvý raz. Progres bol viditeľný, avšak len preto, lebo Huang Dafa na všetko dohliadal. To však vážne zasiahlo do jeho osobného života. Kým Huang pracoval na stavbe kanála, jeho dcéra aj vnuk zomreli. „Nebol doma ani v čase, keď moja sestra ležala na smrteľnej posteli, pracovníci by totiž nevedeli, ako majú pokračovať, keby tam nebol,“ vyjadril sa Dafov 53 ročný syn Huang Binquan.

V roku 1995 bol 7200 metrov dlhý hlavný kanál a 2200 metrov dlhý bočný kanál konečne dokončené a dedina mala po rokoch opäť vodu. Kanál prechádza cez tri ďalšie dediny, ktoré zásobuje a preteká cez tri pohoria. Bol pomenovaný Dafa Channel, po svojom staviteľovi.

news.cgtn.com

„Bol som odhodlaný dostať vodu do dediny. Odvtedy majú ľudia množstvo jedla. Plné brucho znamená pokoj v mysli. Ak môžeme niečo urobiť, aby sme sa mali lepšie, nesmieme váhať. Nesmieme čakať, kým sa veci udejú samé. Desiatky rokov z môjho života mohli uplynúť bez toho, aby sa niečo udialo,“ hovorí dnes už 82 ročný Dafa.

chinaplus.cri.cn

Správy hovoria, že Dafa svojím skutkom pomohol 1200 ľuďom a produkcia ryže narástla z 25 tisíc kilogramov na 400 tisíc kilogramov za rok. V roku 1995, keď bol kanál dokončený, bola do dediny zavedená aj elektrická energia a nová cesta. Každý projekt bol vedený práve Dafom. „Rozhodol som sa, že pre dedinčanov urobím tri veci: zabezpečím im vodu, elektrinu a postavím im cestu,“ hovorí Dafa hrdo.

Aj keď má Dafa už viac než 80 rokov, kanál pravidelne kontroluje, aby sa uistil, že funguje ako má. Aj tento muž je dôkazom toho, že keď sa chce, všetko sa dá.

#DecodeChina Huang Dafa is hailed as a living incarnation of Yu Gong, 'the old man who moves mountains'. Over 36 years, he led villagers to chisel 10 kilometers of water channels through three peaks to his village. It's a story of perseverance in the face of incredible odds — and danger.

Geplaatst door People's Daily, China op woensdag 19 april 2017

Pozri aj: David Reimer: Príbeh chlapca, z ktorého lekári urobili dievča a stal sa tak súčasťou šialeného experimentu

interez.sk (Petra Sušaninová) odditycentral.com
0
Komentovať (0)