Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Nové opatrenia budú prísne.

Premiér Eduard Heger na tlačovej besede poďakoval všetkým zaočkovaným a takisto aj ľuďom, ktorí pracovali na nových opatreniach. Podotkol, že pandémia si vyberá svoju daň najmä medzi nezaočkovanými. Motto „vakcína je sloboda“ na Slovensku neplatí úplne, pretože máme nízku zaočkovanosť. Práve preto vláda pristupuje k prísnejším opatreniam.

Výzva k zodpovednosti

Vyzval nezaočkovaných ľudí, aby sa poradili so svojim lekárom a ak môžu, dali sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Vyzval tiež ľudí, aby sa správali zodpovedne. K výzve nezaočkovaným sa pridala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Hoci je epidemiologická situácia na Slovensku je vážna, predseda vlády je presvedčený, že Slovensko ju zvládne. „Musíme ju zvládnuť a my ju aj zvládneme,“ ubezpečil na tlačovej konferencii po stredajšom rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala sprísnením a aktualizovaním pandemických pravidiel.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský  prezradil, že ak zvládne Slovensko tretiu vlnu pandémie horšie ako zvládlo druhú, hrozí nám reálna humanitárna kríza alebo až katastrofa. Krátkodobé prognózy hovoria, že do dvoch týždňov bude v slovenských nemocniciach 3000 pacientov s ochorením COVID-19, z nich 300 si bude vyžadovať podporu umelej ventilácie.

Po rokovaní vlády to vyhlásil minister s tým, že ak tento rast nezastavíme, prekročíme maximá z druhej vlny pandémie. To podľa ministra bude viesť k výraznému obmedzeniu až zastaveniu bielej medicíny a k sekundárnym stratám na životoch z nevykonávania zdravotnej starostlivosti.

Testovanie zamestnancov

Nové pravidlá by podľa ministerky Kolíkovej mohli platiť od piatku alebo od soboty. Tá taktiež potvrdila, že vláda núdzový stav zatiaľ neprijme. V prípade ak v horších okresoch zamestnanec odmietne ukázať covidpass alebo ho nebude mať, bude to považované za prekážku na strane zamestnanca a môže tak dostať neplatené služobné voľno.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Testovanie zamestnancov pre vstup na pracovisko štát nenechá len na zamestnávateľoch. Heger avizoval, že bližšie informácie predstavia v priebehu pár dní. poznamenal, že vláda pristupuje ku krokom, aby mohla ekonomika fungovať. „Nechceme, aby bola poškodzovaná ekonomika z hľadiska COVID-u,“ vyhlásil.

Preto bude podľa jeho slov vláda triezvo pristupovať aj k opatreniam, ktoré budú môcť ekonomiku ďalej ťahať a budú ju otvárať pre očkovaných. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková priblížila, že návrhom zákona dávajú nástroj zamestnávateľom na to, aby sa mohli legitímne opýtať zamestnancov na ich COVID pass.

Na základe uznesenia vlády by zároveň malo byť možné uložiť povinnosť zamestnávateľom, aby podmieňovali vstup na pracovisko zamestnancom, ktorí majú splniť určité podmienky COVID passu. Právna úprava sa má týkať všetkých zamestnancov, ktorí sú v štátnom aj súkromnom sektore.

Prehľad nových opatrení:

  • ak sa osoba odmietne preukázať Covidpassom a svojou totožnosťou, tak prevádzkovateľ/organizátor bude mať POVINNOSŤ jej odmietnuť vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie;
  • ak osoba poruší opatrenia vydané ÚVZ, tak prevádzkovateľ/organizátor bude mať právo vykázať ju z priestoru alebo podujatia;
  • ÚVZ a polícia budú mať nové oprávnenia, a to na mieste udeliť blokovú pokutu alebo uzatvoriť podnik. Polícia môže vyžadovať od fyzických osôb potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19, alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19;
  • ak osoba urazí zdravotníkov alebo sfalšuje Covidpass, tak sa zvýši bloková pokuta na 1 000 eur, postihovať sa môžu aj verbálne útoky a znevažovanie zdravotníkov;
  • zamestnávatelia budú môcť vyžadovať od zamestnancov Covidpass. Zamestnávateľ potom nemusí zamestnanca vpustiť na pracovisko, ktorý následne nemusí mať nárok na mzdu. Tieto pracovno-právne vzťahy upravuje novela Zákonníka práce;
  • nezaočkovaní zamestnanci prevádzok v čiernych okresoch, ktorí ochorenie neprekonali, budú môcť byť aj testovaní, avšak test im zabezpečí zamestnávateľ, a to minimálne dvakrát do týždňa a na vlastné náklady;
  • pandemická PN bude na úrovni štandardnej PN;
  • povinné očkovanie pre vybrané skupiny zatiaľ zavedené nebude;
  • ak testovanie odmietne policajt, colník alebo vojak, automaticky dostáva služobné voľno bez nároku na plat
  • policajt by tiež mohol od ľudí vyžadovať potvrdenie o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom teste na ochorenie COVID-19.