Foto: Northern Territory Parks and Wildlife

Našťastie, na Slovensku nám takéto niečo nehrozí.

V Austrálii však nie sú ničím výnimočným obrovské jedovaté pavúky, hady a obrie krokodíly, ktoré ohrozujú ľudí na každom kroku. Tento krokodíl bol „na úteku“ dlhých 10 rokov a konečne sa ho podarilo dolapiť.

Odborníci tvrdia, že krokodíl je jeden z najväčších, akého sa im v danej oblasti podarilo odchytiť. Chytili ho vďaka pasci, ktorá bola umiestnená neďaleko národných parkov Nitmiluk a Kakadu. Odhaduje sa, že samec krokodíla mohol mať až 60 rokov, bol 4,5 metra dlhý a vážil neuveriteľných 590 kilogramov.

Krokodíl morský sa môže dožiť v priemere až 70 rokov a National Geographic udáva, že dorásť môže do dĺžky 5,1 metra. Aj keď tento samec vážil až 590 kilogramov, priemerná váha tohto druhu morského krokodíla sa pohybuje okolo 450 kilogramov.

Prvýkrát si miestni správcovia všimli obra už pred desiatimi rokmi, no odchytiť sa im ho podarilo až tento rok neďaleko rieky Katherine. Správca Chris Heydon sa pre Katherine Times vyjadril, že akonáhle sa krokodíl ocitne v pasci, dostane dávku sedatív, aby nemohol nikomu ublížiť.

Krokodíl bol odchytený preto, aby v zaľudnenej oblasti nepredstavoval pre človeka hrozbu. Samozrejme, krokodílovi nebolo ublížené, bol premiestnený na krokodíliu farmu mimo mesta. V austrálskej oblasti Severného teritória sa to krokodílmi len tak hemží a odhaduje sa, že len na tomto území ich žije až okolo 100-tisíc. Len tento rok ich bolo odchytených a premiestnených približne 190, vrátane dvoch sladkovodných krokodílov.

Austrálske úrady tvrdia, že každý rok odchytia a premiestnia do bezpečia približne 250 krokodílov, ktoré by mohli pre človeka predstavovať vážnu hrozbu. Väčšina z nich je prevezená na krokodílie farmy, niektoré zvieratá však musia byť utratené. Odborníci dodávajú, že v niektorých prípadoch je odchytenie a prevezenie na farmu nevyhnutné. Krokodíl totiž dokáže prejsť obrovské vzdialenosti a mohol by sa tak vrátiť na svoje pôvodné teritórium a opäť predstavovať hrozbu.

Obor, ktorého správcovia odchytili tento rok, však stále nie je tým najväčším exemplárom. Najväčší krokodíl morský, akého sa doteraz podarilo zaznamenať bol odchytený ešte v roku 1974 v oblasti rieky Mary. Meral údajne viac ako 6 metrov, nanešťastie, tento krokodíl však neprežil. Záznamy udávajú, že bol zabitý sekerou.  Druhý najväčší krokodíl, akého sa správcom podarilo chytiť do pasce meral 4,8 metra.

Zdá sa, že môžeme byť skutočne radi, že nás na Slovensku bežne žiaden krokodíl neohrozuje.

Pozri aj: Zvieratám priznali ľudské práva. India urobila veľký krok, z ktorého by si mali brať príklad všetky krajiny sveta

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)