Foto: pixabay/Theunis Botha(telegraph.co.uk)

Ak sa niekto rozhodne, že bude lovcom, musí zákonite počítať aj s možnosťou, že nie vždy bude s ním príroda "spolupracovať".

Niekto by povedal, že si to zaslúžil. Keď boli minulý týždeň lovci v africkom Zimbabwe na stope slonov, rozhodne netušili, že do tábora sa ich vráti o jedného muža menej. Avšak stalo sa. 51 ročný otec piatich detí, Theunis Botha počas lovu so svojou partiou narazil na skupinku slonov, pri dedine Gwai. Nešťastne sa dostali do stredu stáda a to jeden zo slonov využil na útok. Theunis sa ocitol vo vzduchu, v zovretí chobota nahnevaného slona. Situáciu chceli zachrániť ostatní lovci, avšak dopadlo to najhoršie, ako asi mohlo. 

Keď bol Theunis vo vzduchu, ostatní lovci na slona vystrelili v nádeji, že zviera muža pustí. No ich zámer nevyšiel tak, ako plánovali. Slonovi síce spôsobili smrteľné poranenie, no ten sa zvalil práve na 51 ročného Theunisa. Ten nemal šancu a bol niekoľko tonovým zvieraťom doslova rozdrvený.

Veríme, že mnohí z vás sú pohoršení vôbec zo samotného zámeru mužov a to, že sa vydali na lov takých nádherných zvierat ako sú africké slony. Pravdupovediac, ani my v redakcii si nie sme istí, aké motivácie ženú ľudí k zabíjaniu krásnych a majestátnych slonov, no pravdou je, že muži neboli žiadni pytliaci a na odstrel slona mali riadne povolenie, za ktoré si zaplatili.

Karma strikes back – well known trophy hunter Theunis Botha died last Friday during a hunting expedition in Zimbabwe….

Geplaatst door WildAware op zondag 21 mei 2017

Z peňazí, ktoré prichádzajú z kontrolovaných lovov, dokážu úrady pokrývať starostlivosť o zvieratá a zveľaďovať prostredie, v ktorom zvieratá a aj slony žijú. Je to tak dvojsečný nástroj – zabíjanie zvierat s cieľom, aby sa o ostatné mohli postarať.

Objektívne však musíme uviesť, že kontrolované lovy, práve preto že sú kontrolované, nespôsobujú zásadný problém. Ako veľký problém sa javia práve pytliaci, ktorí bezhlavo zabíjajú stovky zvierat denne, medzi nimi aj vzácne a ohrozené živočíchy. V boji proti ním sa národné parky neboja pristúpiť aj k extrémnym riešeniam. V tomto článku sme vám priniesli správu o tom, ako sa v Indii rozhodne s pytliakmi nemaznajú a strážcovia národného parku majú povolenie na nich strieľať.

Toto nie je prvé úmrtie lovcov v Zimbabwe z tohto roka. Pred mesiacom bol pri love krokodílov jeden lovec zabitý a následne krokodílmi aj zožraný. Aj to poukazuje na to, že ani vyzbrojenie sa smrtonosnými puškami a dlhoročnými skúsenosťami nezabráni tomu, že príroda a zvieratá sa dokážu ubrániť a to aj vtedy, keď čelia veľkej presile a zdanlivej nevýhode.

Pozri aj: Táto žena dostala úder do tváre za to, že sa postavila teenagerom, ktorí trápili mláďa tuleňa

interez.sk (mmm), news.com, iflscience.com

Uložiť článok

Najnovšie články