NEWS GROUP NEWSPAPERS LTD

Matej Mensatoris / / News
Najdrahšia voda na svete. Čím je taká unikátna a čím sa líši od našich minerálok?

Luxusný londýnsky obchodný dom Harrods začal predávať vodu, ktorá vzniká topením ľadovcov z územia známeho ako Špicbergy, ktoré je súčasťou Nórska. Voda stojí neuveriteľných 80 libier za jednu fľašu (93 eur) a predajca sľubuje, že čistejšia voda ako je táto, neexistuje. Pri senzorických testoch však väčšina konzumentov nevidela zásadný rozdiel medzi touto vodou a bežnou vodou, aká vyteká z vodovodného kohútika. 

Podľa predajcu je luxusná voda s názvom Svalbard, takmer bez minerálov a je stáčaná samozrejme priamo na Špicbergoch. Špicbergy alebo tiež Svalbard, ako sa toto severské územie nazýva, sa nachádza na severe Európy a je to časť Nórskeho kráľovstva. Aj keď obchod Harrods predáva túto vodu za 80 libier, väčšina ľudí nepozná rozdiel v chuti medzi touto vodou a vodou z vodovodu.

NEWS GROUP NEWSPAPERS LTD

Za vysokou cenou stojí najmä skutočnosť, že ročne sa podniknú len dve expedície s cieľom získania tejto vody. Počas nich vyprodukujú 13 tisíc fliaš s objemom 750 ml. Denník The Sun sa rozhodol, že vodu otestuje a oslovil 20 náhodných ľudí, ktorým dal ochutnať túto luxusnú vodu a obyčajnú vodu z vodovodu. Až 11 z 20 ľudí nedokázalo určiť rozdiel medzi nimi.

NEWS GROUP NEWSPAPERS LTD

Na stránkach predajcu sa uvádza, že táto voda je ideálny darček pre tých, ktorí chcú zažiť iný typ tej najjemnejšej vody pochádzajúcej z čistého arktického ľadovca. Predajca ďalej uvádza, že voda chutí ako čerstvo napadaný sneh a hodí sa k delikátnym potravinám. Ako benefit sa ďalej uvádza, že voda pochádza zo 4 tisíc rokov starého ľadovca, teda z obdobia, kedy Zem nebola kontaminovaná priemyselnou činnosťou. Voda je samozrejme neupravovaná a nórske potravinárske úrady boli ohromené vysokou kvalitou vody.

NEWS GROUP NEWSPAPERS LTD

Je jasné, že to všetko je marketing a že táto voda rozhodne nie je nič, čo by bolo prevratné a zázračné. Na Slovensku máme stovky podzemných vôd, ktorých kvalita je minimálne porovnateľná s touto. Nie je síce z ľadovcov, no pochádza z hlbokého a nedotknutého podzemia, ktoré vodu dokonale chráni pred okolím a znečistením. O kvalite našich vôd vypovedá už len to, že mnohé z nich sú bez potreby úpravy vhodné aj pre bábätká, čo znamená, že splňujú prísne hygienické štandardy. Preto, ak by ste mali chuť na „luxusnú“ vodu, nemusíte sa obracať na ľadovcovú vodu z Nórska, ale pokojne siahnite po kvalitnej slovenskej alternatíve.

Pozri aj: Unikátny prameň v slovenskej obci Číž: Z jej útrob vyviera jódová voda

interez.sk (Matej Mensatoris), thesun.co.uk


Komentovať (0)