nationalgeographic.com

Lukáš Mužla / / Svet
Roztopenie všetkých ľadovcov na našej planéte je len otázka času. Ako bude svet vyzerať keď k tomu dôjde? Tieto mapy vám to ukážu.

Globálne otepľovanie a extrémne rýchle zmeny klímy, to je téma, o ktorej vedci v posledných rokoch debatujú neustále. Či už hovoria, že za všetko môže človek, alebo ide o prirodzený jav našej planéty, o tom tu dnes hovoriť nebudeme. Dnes sa pozrieme na to, ako sa náš svet zmení, keď sa na Zemi rozpustia všetky ľadovce na severnom a južnom póle. Nová planéta sa v niektorých oblastiach zmení na nepoznanie. Snímky, ktoré vám ukážeme pochádzajú z výskumu National Geographic, kde vedci odhadujú, že po roztopení ľadovcov stúpne hladina svetového oceánu až o 65 metrov. Čo sa teda zmení? 

Európa

Európa po roztopení ľadovcov zažije obrovský šok. Krajina sa zmení na nepoznanie a z povrchu zmizne hneď niekoľko európskych veľkomiest. Riga, Štokholm, Amsterdam, Londýn, Benátky a mnoho ďalších budú už len minulosťou.

nationalgeographic.com

Severná Amerika

V Severnej Amerike si vytrpí najmä východné pobrežie. Zdá sa, že Atlantik zmení svet najviac. Okrem pobrežia zmizne aj celý polostrov Florida a pobrežie Mexického zálivu. V Mexiku sa otvorí hneď niekoľko prielivov medzi Tichým a Atlantickým oceánom.

nationalgeographic.com

Južná Amerika

Aj v Južnej Amerike bude zaplavené najmä východné pobrežie a to hlavne v dvoch oblastiach. Oceán sa vleje do srdca Amazonky a vytvorí tak celkom nový záliv. Buenos Aires skončí pod vodou spolu s Uruguajom a veľkou časťou Paraguaju.

nationalgeographic.com

Afrika

Zdá sa, že Afrika o veľa nepríde všakže? Senegal, Gambia, Guinea-Bissau, ale aj Lagos či Accra v Nigérii. Napriek tomu, že sa nejedná o veľmi rozsiahle územia, Afrike budú veľmi zlé podmienky. Odborníci predpokladajú. že sa priemerná ročná teplota v Afrike zvýši natoľko, že obrovské oblasti budú celkom neobývateľné.

nationalgeographic.com

Ázia

Asi o najväčšie územia príde Ázia. Pozrite sa na oblasť Číny. Práve v zatopenej časti žije najväčšie množstvo obyvateľstva tejto krajiny. Mestá ako Šanghaj, Peking či Hongkong nebudú po roztopení ľadovcov vôbec existovať. Ako prvý však bude zatopený Bangladéš, ktorý už dnes pociťuje obrovské dôsledky klimatických zmien.

nationalgeographic.com

Austrália

Kontinent protinožcov sa o niečo „okliešti“ z každej strany. Všimnite si ale obrovskú vodnú plochu, ktorá vznikne vo vnútrozemí Austrálie. Okrem toho sa takmer celá krajina zmení na púšť a podmienky na život budú veľmi zlé.

nationalgeographic.com

Antarktída

Po roztopení ľadovcov nebude krajina len miznúť, ale sa aj objavovať. Takto bude vyzerať „roztopená“ Antarktída.

nationalgeographic.com

Pozri aj: Tieto pravdivé mapy v skutočnosti odhaľujú to, ako vplýva globálne otepľovanie na našu Zem

interez.sk (Lukáš M.), nationalgeographic.com
0
Komentovať (0)