Foto: SITA/AP

Rakúsko po šiestich týždňoch otvára školy, múzeá a obchody.

V Rakúsku sa začali v pondelok uvoľňovať opatrenia zavedené v rámci tretieho plošného lockdownu. Za prísnych hygienických opatrení sa znovu otvoria školy, múzeá, obchody i kaderníctva. Informovala o tom agentúra AP.

Pri návšteve kaderníctva sa budú ľudia musieť preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nebude starší ako 48 hodín.

Respirátory typu FFP2 budú povinné budú pri nakupovaní aj vo verejnej doprave

Počet osôb v obchodoch bude obmedzený na jedného zákazníka na 20 štvorcových metrov. Respirátory typu FFP2 budú povinné budú pri nakupovaní aj vo verejnej doprave. Rovnaké pravidlá budú platiť v galériách, múzeách a zoologických záhradách. V krajine tiež bude po novom povinné dodržiavanie dvojmetrových rozstupov.
Bezplatné testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 bude možné absolvovať aj v niektorých lekárňach, píše agentúra DPA.

Na základných školách sa triedy deliť nebudú, stredné školy budú žiaci navštevovať striedavo. Učitelia a študenti sa budú dvakrát týždenne testovať. Reštaurácie a hotely zostávajú zatvorené a podľa úradov sa vo februári neotvoria.
Rakúsko tretí celoštátny lockdown zaviedlo 26. decembra.

Vláda uviedla, že Rakúsko sa musí čo najviac priblížiť k úrovni 50 nových prípadov nákazy za týždeň pripadajúcich na 100 000 obyvateľov. V súčasnosti je tento údaj podstatne vyšší, a to 108. Predstavitelia opozície podľa AP upozorňujú, že uvoľnenie lockdownu predstavuje značné riziko.

0
Uložiť článok
Komentovať