Foto ilustračné: Unsplash.com

Vo varšavských uliciach pribudne 10 nových odpadových košov, ktoré sa líšia od tých bežných. Tieto ľudí odmeňujú.

Vo svete, ktorý sa zdá akoby prepchatý odpadom, jednotlivé krajiny začínajú využívať ich nepovšimnutý potenciál. Prečo si nevziať voľné dostupný materiál, o ktorý nemá nikto záujem? Problém spočíva v tom, že ľuďom sa to ‚neoplatí‘. Varšava prichádza s konceptom, ktorý motivuje obyvateľov mesta triediť odpad, ktorý môže byť následne využitý. A robia to naozaj zaujímavým spôsobom. 


Vo Varšave sa rozhodli rozmiestniť zberné recyklomaty na triedenie odpadu, ktoré odmeňujú ľudí tzv. ekobodmi vždy, keď do nich vhodia prázdne PET fľaše, hliníkové plechovky alebo sklenené fľaše. Tie si potom môžu vymeniť za rôzne výhody, ako napríklad vstupenky do kina, zľavy na kávu alebo nákupy.

Ako informuje portál businessinsider.com.pl tieto zariadenia zabezpečuje poľská spoločnosť EcoTech System. Inštalujú do nich aplikáciu, ktorá rozoznáva každý odovzdaný obal a používateľovi pripisuje body, ekobody. Stroje, ktoré budú stáť v hlavnom meste, budú zároveň prvé v Poľsku a prvé na svete, ktoré budú prijímať plast, hliník a sklo zároveň. Údaje o celom procese triedenia – od množstva a hmotnosti odpadu až po počet používateľov a zozbieraných bodov sa odosielajú do Centrálneho platformy ETS, kde sú ďalej spracovávané.

Poľský minister životného prostredia Henryk Kowalczyk chce taktiež zaviesť zálohu na PET obaly, ktorá sa bude vzťahovať na PET fľaše a iné obaly z termoplastického polyméru. Chce tak motivovať k triedeniu plastov čo najširšiu verejnosť.

Systém zálohovania fliaš sa spúšťa aj na Slovensku, návrh zákona o  vratných nápojových obaloch z plastu a kovu predložilo Ministerstvo životného prostredia a bude spustený 1. januára 2022.

businessinsider.com.plidnes.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )