Ilustračná foto: Unsplash (Ashim D. Silva)

V dnešnej dobe si každý môže zvoliť taký spôsob cestovania, aký mu najviac vyhovuje.

Jednou z možností je napríklad lietanie, ktoré využíva čoraz viac ľudí. Letenky sú totiž dostupnejšie než kedykoľvek predtým a okrem toho, výrazne sa skracuje čas cestovania. Stále však existujú trasy, ktoré aj lietadlom zaberú niekoľko hodín. Ako uvádza portál Travel and Leisure, letecká spoločnosť Qantas sa rozhodla, že otestuje, koľko toho človek vydrží.

Aký najdlhší let ste doposiaľ absolvovali vy? Leto je totiž pre väčšinu ľudí obdobím dovoleniek, niektorí cestujú autom, niektorí autobusom, veľká časť však zvolí práve leteckú dopravu. Taký let sa dá absolvovať za hodinu či dve, niektoré lety však môžu trvať aj 12 či viac hodín. Austrálska letecká spoločnosť Qantas sa rozhodla, že otestuje, ako ďaleko to až môže zájsť a ako dlho človek vydrží cestovať lietadlom. Sedieť na jednom mieste tak dlhú dobu a v takej výške je totiž poriadne náročné. A to nielen psychicky, ale aj fyzicky.

Lety do New Yorku a do Londýna

Let, ktorý letecká spoločnosť pripravuje, pôjde po trase z austrálskeho Sydney do Londýna a následne až do New Yorku. Testovanie sa odohrá už tento rok v októbri, novembri a decembri, aby boli lety v súlade s letovým plánom spoločnosti Boeing. Počas testovania poletia dve lietadlá do New Yorku a jedno do Londýna, odtiaľ zas v rámci 20-hodinového letu do Sydney. Projekt dostal pomenovanie „Project Sunrise“. Niečo také tu doteraz nebolo, pôjde o prvý priamy komerčný let do New Yorku a o druhý let medzi Sydney a Londýnom.

Jedinečný výskum

Informácie, ktoré letecká spoločnosť získa, budú následne využité  na to, aby mohli byť naplánované ďalšie dlhodobé lety a priame spojenia medzi veľkými mestami. Qantas je prvou leteckou spoločnosťou, ktorá robí výskum takéhoto druhu a priame lety na veľké vzdialenosti, ako je trasa Sydney-New York, sú veľkým krokom vpred. Vďaka výskumu bude môcť spoločnosť prispôsobiť nielen letové plány, ale napríklad aj dizajn interiéru lietadiel tak, aby to bolo čo najpohodlnejšie nielen pre pasažierov, ale aj pre pilotov.

Lístky zatiaľ dostupné nie sú

Lístky na let zo Sydney do New Yorku a do Londýna zatiaľ dostupné nie sú, súčasťou testovania totiž nebudú bežní pasažieri. Let budú testovať len členovia posádky, ktorí sa na dlhé lety dobrovoľne prihlásili. Samozrejme, na palube budú aj lekári, ktorých úlohou bude sledovať, ako vplývajú dlhodobé lety na fyzický stav človeka. Okrem toho, ďalším cieľom dlhodobého letu bude zistiť, ako čo najviac uľahčiť prácu letuškám a pilotom, maximalizovať ich schopnosť sústrediť sa, no zároveň aj čas na oddych.

travelandleisure, quantas
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )